Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

120 δόσεις 2019


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα.....

φαντάζομαι ότι η πάγια εντολή στην εθνική τράπεζα των 100 δόσεων παύει να ισχύει κατευθείαν (δηλ. χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε κάτι εμείς)

 

οι καινούριοι διακανονισμοί μπαίνουν σε πάγιες εντολές υποχρεωτικά ή κατά επιλογήν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα....εχω κάνει ρύθμιση οφειλών μέσω του 4612/2019, έχει εκδοθεί η ηλεκτρονική ταυτότητα οφειλέτη, κι έχω πληρώσει από χθςς την πρώτη δόση (την οποία υπόψη μου τη ζητάει μέχρι τις 31/08/2019).

(παρατηρώ σημαντικό κούρεμα των οφειλούμενων της τάξης του 50% )

 

ξέρεις από που φαίνεται ότι ο καινούριος διακανονισμός είναι ενεργός;

πότε περίπου φαίνεται ότι η πρώτη δόση έχει πληρωθεί;

στον εφκα θα υπάρχει κάπου ενημέρωση για τον καινούριο διακανονισμό;

 

Link to comment
Share on other sites

@pavla Σε εμένα η πληρωμή φάνηκε μετά από 4 εργάσιμες μέρες. Στην ηλεκτρονική καρτέλα οφειλέτη στις κινήσεις οφειλέτη εμφανίζεται στην πρώτη καρτέλα η συνολικη σου οφειλή (χωρίς ρύθμιση) στην δεύτερη καρτέλα οι πληρωμές που έχεις κάνει και στην τρίτη η ρύθμιση σου και αν είναι ενεργή.

Σου έχουν εμφανιστεί και τα χρέη απο επικουρικό και εφάπαξ; Με μια πιστοποίηση χρήστη;

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει εμφανίσει μόνο τα χρέη από ΕΤΑΑ ΤΣΜΕΔΕ.  Τρεις σειρές:  ΤΣΜΕΔΕ/Κ/19955, ΤΣΜΕΔΕ/Π2/19955 και ΤΣΜΕΔΕ/Π1/19955.

Στη ρύθμιση κρατάει το ΤΣΜΕΔΕ/Κ/19955 ακέραιο και πάει και μειώνει τα άλλα δύο με 85%. Στο καινούριο σύνολο βάζει τόκους και το διαιρει με τις δόσεις που έχω επιλέξει. Από εκεί βγαίνει και το ποσό της δόσης. 

 

Δεν μου έχει εμφανίσει χρέη από ΕΤΕΑΕΠ. (μιλάμε πάντα για προ ΕΦΚΑ δηλαδή προ του 2017). 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 6 Αυγούστου 2019 at 12:05 ΜΜ, RENA_NA said:

ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ.

Μετά από πολλές βόλτες σε ΕΦΚΑ, ΤΣΜΕΔΕ, ΚΕΑΟ ολοκλήρωσα επιτυχώς τις 120 δόσεις. Συμπέρασμα μην εμπιστεύεστε αυτούς που νομίζουν ότι γνωρίζουν και λένε βλακείες καθώς επίσης τους λογιστές. Οι κινήσεις που έκανα είναι οι εξής:

  1. Ξεκινάμε από την κεντρική σελίδα του ΕΦΚΑ και πάμε στην «Ρύθμιση οφειλών προς ΕΦΚΑ για ελεύθερους επαγγελματίες, αυτοαπασχολούμενους και αγρότες Ν.4611/2019»  https://apps.ika.gr/eAccess/login.xhtml , μπαίνοντας με τους κωδικούς του taxis, το ΑΦΜ και τον ΑΜΚΑ.
  2. Κάνουμε την αίτηση με επαναυπολογισμό αν θέλουμε και περιμένουμε κάμποσες μέρες για να μπούν όλες οι οφειλές.
  3. Όταν μπουν όλες οι οφειλές ολοκληρώνουμε την αίτηση.
  4. Από την κεντρική σελίδα του ΕΦΚΑ πατάμε το κουμπάκι ΚΕΑΟ και δημιουργούμε κωδικούς για το ΚΕΑΟ, πάλι μέσω taxis  https://apps.ika.gr/gsis-ika-consumer/indexDebtor.xhtml
  5. Με αυτούς τους κωδικούς μπαίνουμε στην Ηλεκτρονική Ενημέρωση Οφειλετών https://apps.ika.gr/eAccess/login.xhtml , πάμε στον πίνακα χρεών και περιμένουμε κάμποσες μέρες για να μπούν οι οφειλές από το ΤΣΜΕΔΕ. Δεν χρειάζεται να μπουν όλες οι οφειλές του 2017 και του 2018 ή από επικουρικά. Μπορούμε να ξεκινήσουμε την ρύθμιση και όταν θα πιστοποιηθούν στο ΚΕΑΟ θα γίνει αναπροσαρμογή της δόσης.
  6. Αφού κάνουμε την ρύθμιση βγαίνει αυτόματα η δόση και μέσα σε 5 ημέρες θα πρέπει να την πληρώσουμε.
  7. Εάν χρωστάμε το 2019 πρέπει να το πληρώσουμε και αυτό μέσα σε 5 ημέρες με τον κωδικό πληρωμής από τα ειδοποιητήρια, προσοχή είναι άλλος από τον κωδικό πληρωμής των 120 δόσεων. Εγώ προσωπικά έκανα 6 πληρωμές για το 2019, για να είμαι σίγουρη, γιατί ο μεγάλος μου ο φόβος ήτανε μην πάνε αυτές οι πληρωμές στο πηγάδι των παλιών οφειλών.
  8. Περιμένουμε 4 ημέρες να φανούνε αυτές οι πληρωμές, τυπώνουμε τις αποδείξεις των πληρωμών μαζί με την απόδειξη της πληρωμής της 1ης δόσης και πάμε στο ΤΣΜΕΔΕ και παίρνουμε ασφαλιστική ενημερότητα για 2 μήνες

      ΤΕΛΟΣ

Απο11/6/19 εχω κανει ταυτοποίηση μέσω εφκα για τις οφειλές μου και στο κεαο δεν φαίνεται ακόμα τιποτα. ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

@Lina Douramakou Έχεις κάνει πιστοποίηση στο ΚΕΑΟ στο αντιστοιχο φορέα. πχ αν έχεις χρέος πριν το 2017 θα πρέπει να κανεις πιστοποίηση ως ΤΣΜΕΔΕ αν είναι το χρέος μετά το 2017 μάλλον ως ΕΦΚΑ. Δεν σε επιτρέπει να κάνεις πιστοποίηση στο ΚΕΑΟ χωρίς να υπάρχουν χρέη ήδη στο ΚΕΑΟ. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κανει. Μια μικρή οφειλή στον ΟΑΕΔ την πέρασαν αμέσως. Του ΤΣΜΕΔΕ ειναι πριν του 2017 η οφειλή και δεν εχουν περάσει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν έχεις χρέος και πριν το 2017 (ΤΣΜΕΔΕ) αλλά και μετά  (2017-2018) ΕΦΚΑ

πρέπει να κάνεις πιστοποίηση και  ρύθμιση μόνο μια φορά για το ΤΣΜΕΔΕ ή χρειάζεται δύο ξεχωριστές πιστοποιήσεις αλλά και ρυθμίσεις ? (1 για το ΤΣΜΕΔΕ και 1 για το ΕΦΚΑ)?

Έχω κάνει πιστοποίηση και στο ΚΕΑο έχουν περάσει μόνο οι οφειλές του ΤΣΜΕΔΕ και όχι του ΕΦΚΑ, να περιμένω και άλλο και θα μπουν και τα υπόλοιπα  κάποια στιγμή ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.