Μετάβαση στο περιεχόμενο

120 δόσεις 2019


Recommended Posts

On 19/5/2020 at 8:06 ΠΜ, cgk said:

Έχω ενεργή ρύθμιση 120 δόσεων και πλήρωνα κανονικά όλες τις δόσεις. Σήμερα είδα οτι οι καταβολές που έκανα για Μάρτιο και Απρίλιο εμφανίζονται ως δόσεις Ιουνίου και Ιουλίου και η επόμενη δόση που πρέπει να πληρώσω είναι τον Αύγουστο. Φυσικά δεν μου χαρίσαν τις 3 δόσεις αλλά προστέθηκαν στο τέλος των δόσεων (η ημερομηνία λήξης του διακονονισμού μεταφέρθηκε 3 μήνες μετά)

Να επιβεβαιώσω και εγώ ότι δεν απαιτείται από το σύστημα δόση αυτό το μήνα, και παρατηρώ ότι στο πινακάκι ανάλυσης δόσεων έχουν προστεθεί μήνες σε σχέση με το πότε είχα σημειώσει ότι θα τελείωνε.

Αρχικά σκεφτόμουν μήπως να πλήρωνα από τώρα μήπως και έρθουν μαζικά αλλά τώρα αμφιβάλλω ειδικά επειδή δεν εμπιστεύμαι απόλυτα το σύστημα να μην τα μπερδέψει.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια sos.

1. Η παράταση μεχρι 30/9 αφορά όλους που είχαν κάνει το 1ο στάδιο?  Διότι από τα γραφόμενα φαίνεται να λέει για αυτούς που δεν βρέθηκε η οφειλή τους. Βέβαια μιλά που δεν βρέθηκε τον περασμένο Σεπτέμβρη όχι που δεν έχει βρεθεί ακόμα. Το ρωτώ γιατί εμένα που είχα κάνει το 1ο στάδιο μέχρι τον Οκτώβριο, έχουν πάει στο ΚΕΑΟ. Παίρνω παράταση?

https://indicator.gr/120-doseis-gia-chrei-sta-tameia-erchetai-nea-paratasi

<<

Eν συνεχεία αναφέρθηκε στους δικαιούχους της ρύθμισης λέγοντας ότι αυτή αφορά όλους εκείνους που ” μέχρι και τον Σεπτέμβριο που ήταν η προθεσμία του νόμου των 120 δόσεων δεν μπόρεσαν να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους με ευθύνη δική μας , δηλαδή του κράτους λόγω το ότι το λογισμικό δεν μπόρεσε να βρει την οφειλή τους .Α’ρα επειδή δεν ευθύνονται αυτοί μετατοπίζουμε το χρονοδιάγραμμα της ένταξης τους στις 120 δόσεις μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου.Αυτό έρχεται με διάταξη του Νόμου”. >>

 

2. έχει κανείς την διάταξη ακριβώς πώς είναι και αν καταλαβαίνει απο εκεί? Πότε ψηφίζεται?

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

βρήκα την διάταξη που είναι η παρακάτω . Σήμερα μερνάει απο επιτροπές βουλής. Ποιά είναι η απάντηση στο 1 που ρωτώ παραπάνω?

<<Άρθρο 17 Καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής στη ρύθμιση του ν. 4611/2019 Η παρ. 2 του άρθρου 13 του ν. 4611/2019 (Α’ 73) αντικαθίσταται ως εξής: «2. Ειδικότερα για τους οφειλέτες των άρθρων 2 και 3, όπου η διαδικασία υπαγωγής στη ρύθμιση περιλαμβάνει δύο στάδια, σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 11 του παρόντος, η ως άνω καταληκτική ημερομηνία αφορά στην υποβολή του αιτήματος για τον προσδιορισμό της οφειλής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του ΕΦΚΑ (1ο στάδιο). Ως υποβολή αιτήματος για τον προσδιορισμό της οφειλής θεωρείται και η είσοδος στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του ΕΦΚΑ στις περιπτώσεις οφειλετών που απαιτείται επιβεβαίωση των ασφαλιστικών τους στοιχείων ή οι οφειλές τους είναι υπό επεξεργασία και χωρίς να απαιτείται η τελική επιλογή του επανυπολογισμού ή μη των οφειλών. Στις περιπτώσεις αυτές η υπαγωγή στη ρύθμιση μπορεί να γίνει και μετά το πέρας της καταληκτικής ημερομηνίας, όταν διαβιβαστούν οι οφειλές στο ΚΕΑΟ και εφόσον υποβληθεί η αίτηση (2ο στάδιο) για την υπαγωγή στην ρύθμιση μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του ΚΕΑΟ, η οποία σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υποβληθεί μετά τις 30.9.2020».>>

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας. Γνωρίζει κάποιος ο οποίος έχεις ενεργή ρυθμιση αν του κρατούν ένα μέρος της επιστροφής φόρου; Συνάδελφος μου είπε ότι δεν σου βάζουν την επιστροφή γιατί η εφορία περιμένει να επικοινωνήσεις και να συνεναινεσεις να σου κρατήσουν ένα ποσοστό για τη ρύθμιση. Και ερωτώ. Εφόσον είναι ρυθμισμένες οι οφειλές και όχι ληξιπροθεσμες γιατί να το κάνουν αυτό; Επίσης αν κρατήσουν ένα μέρος της επιστροφής που θα πρώτο πάει αφού εγώ έχω ρυθμιση στο Τσμεδε, εφκα και τεαμεδε; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εμένα μου κρατήσαν όλη την επιστροφή φόρου. Η εξόφληση έγινε αναλογικά (ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΑΜΕΔΕ) και εξοφλήθηκαν οι τελευταίες δόσεις, δηλάδη ο διακανονισμός τώρα λήγει πιο νωρίς, και όχι οι επόμενες. Επιστροφή φόρου θα πάρεις μόνο μετά απο έλεγχο οτι δεν έχεις κανένα χρέος (ρυθμισμένο ή ληξιπρόθεσμο) σε εφορία και ταμεία ανεξάρτητα αν κάνεις αίτηση επιστροφής ή όχι. Δεν γνωρίζω αν κάνεις αίτηση αν η διαδικασία γίνει πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Σχετικα  την εξοφληση ασφαλιστικων οφειλων μεσω της επιστροφης φορου εγω παντα φροντιζω να διακανονιζω την επιστροφη με τον φπα τριμηνου που εχει προτεραιοτητα εναντι αλλων οφειλων , αφου βεβαια εχω φροντισει να εχω τις καταλληλες τιμολογησεις .

 

Edited by HRONIS254
Link to comment
Share on other sites

Ναι άσχετα με τον ΦΠΑ. Εγώ δεν είχα. Το να πηγαίνουν στις τελευταίες δόσεις είναι τραγικό γιατί εμείς υπολογίζουμε στην επιστροφή για να μπορούμε να ανταπεξελθουμε στη ρύθμιση. Άκουσα όμως ότι η επιστροφή πηγαίνει στις επόμενες δόσεις πχ είναι πληρωμένοι οι επόμενοι 10 μήνες και είσαι οκ. Αν είναι έτσι οκ. Ας την κρατήσουν να γλιτωσουμε και την ταλαιπωρία 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας. Έχω κάνει τη ρύθμιση σε τρία ταμεία δηλαδή οαεε, εφκα και ετεα. Μπαίνω μέσω κεαο-εφκα με τους κωδικούς για να δω τις δόσεις και την τρίμηνη μετακυλιση που έγινε λόγω covid και ενώ με τους κωδικούς μπαινω κανονικά και βλεπω τη ρύθμιση για ετεα και εφκα δεν μπιρω να μπω για οαεε. Μπαίνω από άλλο site ή είναι λάθος οι κωδικοί που μου έδωσε ο λογιστής; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

παιδιά αυτό δεν είναι παραταση για ολους που εκαναν απλά εγγραφη στην α φάση? μου κάνει εντύπωση που δεν αναφέρθηκε ποτε?!!!

 

https://www.taxheaven.gr/law/4756/2020

 

Άρθρο 70.

Καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής στη ρύθμιση του ν. 4611/2019

 

 

Η παρ. 2 του άρθρου 13 του ν. 4611/2019 (Α΄ 73) αντικαθίσταται ως εξής:
«2. Ειδικότερα για τους οφειλέτες των άρθρων 2 και 3, όπου η διαδικασία υπαγωγής στη ρύθμιση περιλαμβάνει δύο στάδια, σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 11, η ως άνω καταληκτική ημερομηνία αφορά στην υποβολή του αιτήματος για τον προσδιορισμό της οφειλής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του e-ΕΦΚΑ (1ο στάδιο). Ως υποβολή αιτήματος για τον προσδιορισμό της οφειλής θεωρείται και η είσοδος στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του eΕΦΚΑ στις περιπτώσεις οφειλετών που απαιτείται επιβεβαίωση των ασφαλιστικών τους στοιχείων ή οι οφειλές τους είναι υπό επεξεργασία και χωρίς να απαιτείται η τελική επιλογή του επανυπολογισμού ή μη των οφειλών.
Στις περιπτώσεις αυτές η υπαγωγή στη ρύθμιση μπορεί να γίνει και μετά το πέρας της καταληκτικής ημερομηνίας, όταν διαβιβαστούν οι οφειλές στο Κέντρο Είσπραξης Ασφαλιστικών Οφειλών (ΚΕΑΟ) και εφόσον υποβληθεί η αίτηση (2ο στάδιο) για την υπαγωγή στη ρύθμιση μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του ΚΕΑΟ, η οποία σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υποβληθεί μετά την 30ή.4.2021.»

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.