Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

120 δόσεις 2019


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

Οπότε Γιώργο επιβεβαιώνεται αυτό που είπες πιο πριν. Λογικά μπαίνουμε στην ρύθμιση και μετά ο κωδικός πληρωμής θα αφορά τα ποσά του 2019

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρώ πως ναι. Αλλά όπως είπα δεν προκύπτει από προσωπική εμπειρία της διαδικασίας αλλά ως λογικό επακόλουθο των θεωρητικών βημάτων/σταδίων που περιγράφονται. Και όπως είπα θέλει προσοχή στην "δυσλειτουργία" στο μέρος που αφορά στο ΕΤΕΑΠ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι πιστεύω αλλά το λέω φίλε γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι μέχρι την εκκαθάριση είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις τα ελάχιστα (180+ ευρω)

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, georgegaleos said:

Να υποθέσω ότι έχεις ακολουθήσει την διαδικασία (δύο στάδια) που αναφέρονται στο Δελτίο τύπου στον ΕΤΕΑΕΠ.

Δες και την συζήτηση (όλες τις σελίδες) στο taxheaven. Είναι πολύ κατατοπιστική στην διαδικασία. Ειδικότερα σήμερα.

Καθώς επίσης και αυτό θέλει ιδιαίτερη προσοχή.

Καλημέρα Γιώργο,

θα ήθελα τη γνώμη σου για το παρακάτω:

Έχω ενεργή ρύθμιση 100 δόσεων και καμία οφειλή για τα έτη 2017, 2018, 2019. έχω καταθέσει για να μπω από τη ρύθμιση των 100 δόσεων σε αυτή των 120. την παρασκευή είναι η δόση για τις 100 δόσεις. τι με συμβουλεύεις να αφήσω τη ρύθμιση των 100 και να περιμένω να μπω στις 120 ή να πληρώσω τη δόση του Μαίου και να κοιτάξω σε μεταγενέστερο στάδιο τι με συμφέρει;

(Υπόψη ότι οι ενεργές ρυθμίσεις αυτόματα πηγαίνουν στις 120 , χάνοντας όμως τα ευεργετήματα της ενεργής ρύθμισης και παίρνοντας τα ευεργετήματα της ρύθμισης των 120 δόσεων). όπως το καταλαβαίνω εγώ σημαίνει ότι είτε προέρχεσαι από ενεργή ρύθμιση είτε όχι είναι ένα και το αυτό; είναι όμως έτσι ή όχι;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα περίμενα να ομαλοποιηθεί κάπως η κατάσταση, αλλά ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (άσχετα με το τι συζητάμε στο forum) θα συμβουλευόμουν κάποιον λογιστή ο οποίος λογικά θα έχει αποκτήσει περισσότερη εμπειρία λόγω της δουλειάς του και θα έχει εντοπίσει την άγνοια (που συνήθως κοστίζει) και που εμείς ως μηχανικοί έχουμε. Σε αντίθετη περίπτωση αναλαμβάνουμε το κόστος (και της άγνοιας).

Οπότε αν κρίνεις σκόπιμο μπορείς να επανέφερεις το ερώτημα να δεις και τι θα πουν και άλλοι συνάδελφοι μηχανικοί και μη.

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, pavla said:

Καλημέρα Γιώργο,

θα ήθελα τη γνώμη σου για το παρακάτω:

Έχω ενεργή ρύθμιση 100 δόσεων και καμία οφειλή για τα έτη 2017, 2018, 2019. έχω καταθέσει για να μπω από τη ρύθμιση των 100 δόσεων σε αυτή των 120. την παρασκευή είναι η δόση για τις 100 δόσεις. τι με συμβουλεύεις να αφήσω τη ρύθμιση των 100 και να περιμένω να μπω στις 120 ή να πληρώσω τη δόση του Μαίου και να κοιτάξω σε μεταγενέστερο στάδιο τι με συμφέρει;

(Υπόψη ότι οι ενεργές ρυθμίσεις αυτόματα πηγαίνουν στις 120 , χάνοντας όμως τα ευεργετήματα της ενεργής ρύθμισης και παίρνοντας τα ευεργετήματα της ρύθμισης των 120 δόσεων). όπως το καταλαβαίνω εγώ σημαίνει ότι είτε προέρχεσαι από ενεργή ρύθμιση είτε όχι είναι ένα και το αυτό; είναι όμως έτσι ή όχι;

 

 

Έχουν εμφανιστεί τα υπόλοιπα των 100 δόσεων στον ΕΦΚΑ και έχεις προχωρήσει στην ρύθμιση των 120; Είμαι και εγώ σε παρόμοια φάση και δε νομίζω να αφήσω την ρύθμιση των 100 μέχρι να ξεκινήσει αυτή των 120. Φαντάζομαι όταν ξεκινήσει η νέα ρύθμιση θα σταματήσει το ΤΣΜΕΔΕ να τραβάει τις δόσεις από την ρύθμιση των 100. 

Link to comment
Share on other sites

@cgk

Όχι δεν έχουν εμφανιστεί τα υπόλοιπα στο site  της ρύθμισης των 120 δόσεων του ΕΦΚΑ. Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα .

Από το ΤΣΕΜΕΔΕ με ενημέρωσαν ότι το αρχείο με τις οφειλές στο ΕΤΑΑ ΤΣΜΕΔΕ έχει αποσταλεί στον ΕΦΚΑ από τις 6 Μαίου. Παρόλα αυτά δεν έχουν ακόμη εμφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

@

@georgegaleos

Οι λογιστές δεν τα γνωρίζουν. Ψάχνοντας πηγαίνουν και αυτοί.  οι μόνοι που μπορούν να συμβουλέψουν είναι κάποια "γατόνια" από κάποια περιφερειακά γραφεία του ΤΣΜΕΔΕ. αντε βρέστα όμως.

Τελοσπάντων, κρατάμε τη ρύθμιση των 100, και βλέποντας και κάνοντας , όπως όλα στην ελλάδα άλλωστε.

Εντωμεταξύ, θα παίξει μεγάλο ρόλο στην εξέλιξη των 120 δόσεων το θέμα των ερχομενων εκλογών.

 

Link to comment
Share on other sites

Την 3η δόση για την εκκαθάριση του 2017 και 2017 ΕΤΕΑΕΠ έχει νόημα να την πληρώσουμε στις 31/5?

Σε μένα φαίνεται στην εκκαθάριση για τις 120 δόσεις αυτό το ποσό των 36 δόσεων μείον τις 2 που έχω ήδη πλρώσει.

Μπορεί να μπει και αυτό στις 120 ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.