Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

120 δόσεις 2019


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

@banskoboy Για 36 μήνες κανονικά θα έπρεπε και οι δύο να έχετε βασική οφειλή με επανυπολογισμό:

Σύνταξη:   20%*586,08*36=117,22*36=4219,92

Ασθένεια: 6,95%*586,08*36=40,73*36=1466,28

ΟΑΕΔ:                                              10*36=360

Σύνολο:                                                        6046,20

Άρα φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά στον δικό σου επανυπολογισμό.

Έχεις τσεκάρει τους μήνες Οφειλής στη σελίδα της ρύθμισης; Λέει και εκεί 36 ή περισσότερους; (το δικό σου ποσό αντιστοιχεί σε 60 μήνες περίπου)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

nikostzar

οπως τα λες πρεπει να ειναι, μου βγαζει 

ΚΥΤ 37, ΚΣ 37, ΟΑΕΔ 61, ΕΙΠΡ 25

Ο ΟΑΕΔ ειναι 610 ευρω , οποτε η ειδικη προσαυξηση μπορει να ειναι τοσο πολυ?

 

Edited by banskoboy
Link to comment
Share on other sites

παραταση

120 δόσεις: Πέντε αλλαγές στη ρύθμιση – ανάσα για εκατομμύρια οφειλέτες

Παράθυρο για βελτιώσεις στη ρύθμιση των οφειλών προς την Εφορία σε έως 120 δόσεις ανοίγει μετά την τρίμηνη παράταση που έδωσε το υπουργείο Οικονομικών.

εδω

https://www.in.gr/2019/06/08/economy/120-doseis-pente-allages-sti-rythmisi-anasa-gia-ekatommyria-ofeiletes/

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στις οφειλές ως το 2016 μου  εμφανίζει εκτός από κάποιους μήνες ως ΚΥΤ και ΚΣ (αν θυμάμαι σωστά αντιστοιχούν σε Κλάδος Υγείας Τσμεδε και Κυρία Σύνταξη) και άλλους ως ΠΚΥΤ και ΠΚΣ. Αυτά τα "Π" τι σημαίνουν? 

Link to comment
Share on other sites

viki85

Εμενα

δε μου βγαζει ΠΚΥΤ και ΠΚΣ...

μου βγαζει 4 κωδικούς απο ΚΩΔ. ΦΟΡΕΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ: 21020-ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ

ΚΥΤ (Κλαδος υγείας)

ΚΣ (Κλάδος Συνταξης)

ΟΑΕΔ

ΕΙΠΡ (Ειδική προσαύξηση)

Στη συνέχεια μου βγάζει άλλους 2 κωδικούς απο ΚΩΔ. ΦΟΡΕΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ: 90014-ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ-ΕΠΙΚ+ΕΦΑΠ

ΕΦΑΠ (Κλάδος Πρόνοιας ΤΠΜΕΔΕ)

ΕΠΙΚ (Κλάδος ΕπικουρικήςΤΕΑΜΕΔΕ)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Banskoboy

Ότι σου εμφανίζει εσένα φαίνονται και σε μένα (ΚΥΤ, ΚΣ, ΕΦΑΠ, ΕΠΙΚ κλπ) και επιπλέον ΠΚΥΤ, ΠΚΣ κλπ που δεν καταλαβαίνω τι είναι. 

Το κυριότερο με τον επανυπολογισμό οι οφειλές έως και το 2016 "κουρεύονται" ελάχιστα, λίγο κάτω από 10%...

Κάτι δε πάει καλά 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, viki85 said:

Banskoboy

Ότι σου εμφανίζει εσένα φαίνονται και σε μένα (ΚΥΤ, ΚΣ, ΕΦΑΠ, ΕΠΙΚ κλπ) και επιπλέον ΠΚΥΤ, ΠΚΣ κλπ που δεν καταλαβαίνω τι είναι. 

Το κυριότερο με τον επανυπολογισμό οι οφειλές έως και το 2016 "κουρεύονται" ελάχιστα, λίγο κάτω από 10%...

Κάτι δε πάει καλά 

Σίγουρα κάτι δεν παει καλα. Κάνοντας μια ανάλυση, το ποσοστό κουρεματος για ΚΣ και ΚΥΤ ειναι περιπου 40%, για ΟΑΕΔ και ΕΙΠΡ 0% ενω για ΕΦΑΠ και ΕΠΙΚ 25%.

Συνολικα το ποσοστό μείωσης για οφειλες που εχω 2013-2014-2015 βγαινει 20% (που τελικα δεν ξερω αν αξιζει να το κανω).

Σε αντιστοιχη περιπτωση ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ το ποσοστο κουρεματος (ιδιες χρονιες, 2014-2015-2016) ειναι απο 16600 σε 6200 ευρω, δηλαδη 62%!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

Ομοίως με τα δεδομένα του banskoboy μου βγάζει και εμένα:

ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ: (ΚΩΔ. ΦΟΡΕΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ: 21020-ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ)

και κωδικούς ΚΥΤ 67, ΚΣ 67, ΟΑΕΔ 73 που συμφωνεί με τις Ληξιπρόθεσμες Οφειλές από τη σελίδα του ΕΦΚΑ

και επίσης 

ΕΤΕΑΕΠ: (ΚΩΔ. ΦΟΡΕΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ: 90014-ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ-ΕΠΙΚ+ΕΦΑΠ)

και κωδικούς ΕΠΙΚ 67, ΕΦΑΠ 62

Η απορία μου είναι αφού σαν Ληξιπρόθεσμες Οφειλές από τη σελίδα του ΕΦΚΑ εμφανίζονται και συμφωνούν μόνο τα πρώτα, τα δεύτερα δεδομένα προς ΕΤΕΑΕΠ πως προέκυψαν ξαφνικά?

Μήπως είναι λάθος του συστήματος και πρέπει να κάνουμε κάποια κίνηση για να διορθωθεί??

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε

τα δεύτερα δεδομένα είναι χρέος που έχει παραμείνει στο ΤΣΜΕΔΕ και δεν έχει κοινοποιηθεί σε ΕΦΚΑ (και ΚΕΑΟ). Αφορούν εφάπαξ και επικουρικό 2014-2016.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.