Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

120 δόσεις 2019


MOUGGOLIAS

Recommended Posts

Καλημέρα

Υπάρχει κάποιος συνάδερφος στον οποίον να έχει προχωρήσει στο 2 σκέλος η ρύθμιση των 120 δόσεων? Δηλαδή να φανεί στο ΚΕΑΟ το ποσό και να υπολογιστούν οι δόσεις?

Εφόσον έχει εντάξει κανείς τα αναδρομικά 2017/2018 ΕΤΕΑΕΠ στην ρύθμιση, η 4η δόση των οποίων λήγει αύριο, εφόσον δεν προχωράη ρύθμιση τί κάνει? Τα πληρώνει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα αναδρομικά 11 - 14 μπαίνουν στην ρύθμιση? Και με τα αναδρομικά που ημερομηνία πληρωμής είναι η αυριανή ημέρα, τι γίνεται? Επίσης αίτηση για ρύθμιση έχω κάνει από 9/6/19. Ακόμα το ΚΕΑΟ λέει ότι δεν του έχει στείλει ο ΕΦΚΑ τις οφειλές.

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, HAPKI said:

Καλημέρα

Υπάρχει κάποιος συνάδερφος στον οποίον να έχει προχωρήσει στο 2 σκέλος η ρύθμιση των 120 δόσεων? Δηλαδή να φανεί στο ΚΕΑΟ το ποσό και να υπολογιστούν οι δόσεις?

Εφόσον έχει εντάξει κανείς τα αναδρομικά 2017/2018 ΕΤΕΑΕΠ στην ρύθμιση, η 4η δόση των οποίων λήγει αύριο, εφόσον δεν προχωράη ρύθμιση τί κάνει? Τα πληρώνει?

Από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με ΕΤΕΑΕΠ, μου είπαν ότι κακώς στην πλατφόρμα φαίνονται τα αναδρομικά 2017-18, διότι αυτά έχουν ήδη ρυθμιστεί άτοκα με τις 36 δόσεις. Αν τα βάλεις στην ρύθμιση των 120 θα μπουν έντοκα.

Μου είπαν ότι αυτό θα διορθωθεί στην πλατφόρμα σύντομα (τέλος Ιουνίου-αρχές Ιουλίου). Προσωπικά θα πληρώσω αύριο τις 2 δόσεις από την 36άρα ρύθμιση και θα περιμένω πριν προχωρήσω στην 120άρα να αφαιρεθούν τα αναδρομικά αυτά.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, K_PAT said:

Από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με ΕΤΕΑΕΠ, μου είπαν ότι κακώς στην πλατφόρμα φαίνονται τα αναδρομικά 2017-18, διότι αυτά έχουν ήδη ρυθμιστεί άτοκα με τις 36 δόσεις. Αν τα βάλεις στην ρύθμιση των 120 θα μπουν έντοκα.

Μου είπαν ότι αυτό θα διορθωθεί στην πλατφόρμα σύντομα (τέλος Ιουνίου-αρχές Ιουλίου). Προσωπικά θα πληρώσω αύριο τις 2 δόσεις από την 36άρα ρύθμιση και θα περιμένω πριν προχωρήσω στην 120άρα να αφαιρεθούν τα αναδρομικά αυτά.

Το Ελληνικό Δημόσιο στα καλύτερα του...

Ευχαριστούμε για την πληροφόρηση..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση K_PAT

Ναι εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω, να τα αφαιρέσω αν δοθεί τελικά η δυνατότητα.

Πάντως αύριο θα τα πληρώσω κανονικά και στη τελική αν δεν μπορούν να βγουν από τις 120 δόσεις πιστεύω θα γίνει συμψηφισμός για όσα πληρωθούν εως να φανούν τα ποσά στο κεαο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά σφαίρα πηγαίνει το σύστημα,εχω κάνει αίτηση ρύθμισης από τις 30-05-2019 και ακόμα τίποτα, αν ητανε να πληρώσω τιποτα αναδρομικά απο το 2010,11,12... θα ειχανε πεσει και οι τόκοι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει φτάσει κάποιος στο δεύτερο βήμα (ΚΕΑΟ); Η πρώτη δόση πρέπει να πληρωθεί σε λίγες μέρες ή μέχρι το τέλος του μήνα; Τα αναδρομικά του ΕΤΕΑΕΠ τοκίζονται και αυτα;

Ευχαριστώ

 

Edited by cgk
Link to comment
Share on other sites

Μου βεβαιώθηκαν στο ΚΕΑΟ μόνο τμήμα οφειλών από 100 δόσεις που αφορούν  ΤΣΜΕΔΕ, υπόλοιπο οφειλών 100 δόσεων που αφορούν επικουρικό ΕΤΕΑΕΠ δεν φαίνονται ακόμη πουθενά.

Μετά από επικοινωνία με  ΕΤΕΑΕΠ  λένε να περιμένω ξεχωριστή ρύθμιση με ξεχωριστή πιστοποίηση  στο ΚΕΑΟ  για το επικουρικό και ότι δεν θα στείλουν  τις  οφειλές  επικουρικού  αναδρομικά  για τα έτη 2017, 2018 διότι ως μη ληξιπρόθεσμες οφειλές δεν εντάσσονται στο ΚΕΑΟ.

Τελικά για την ρύθμιση των 100 δόσεων θα γίνουν 2 ξεχωριστές ρυθμίσεις λεγόμενων 120 δόσεων στο ΚΕΑΟ και τα αναδρομικά επικουρικού 17/18 παραμένουν  στην ρύθμιση 36 δόσεων.

Ένα μπάχαλο να πούμε…..

Edited by spafent
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να ξοφλήσω οφειλές του 2019, ώστε στη συνέχεια να ρυθμίσω παλαιότερες οφειλές με 120 δόσεις. Μετά από επίσκεψη στο ΤΣΜΕΔΕ, ο υπάλληλος μου είπε απλά να τυπώσω τα ειδοποιητήρια του 2019 που χρωστάω και να τα πληρώσω. Διαβάζοντας όμως εδώ είδα ότι κάποιο μέλος πλήρωσε 1ο του 2019 και τα χρήματα "πήγαν" σε εισφορές του 2018, Τι ισχύει?έχει αλλάξει κάτι από τότε?

Ευχαριστώ.

Edited by voodoochile
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.