Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Για τον υπολογισμό προστίμου αυθαίρετης πισίνας λαμβάνουμε υπόψη τη χωρητικότητα ή και τα περιμετρικά τοιχεία και τον πυθμένα ;

Link to comment
Share on other sites

Kι αν βρε λεβέντες υπάρχει κάπου παραδίπλα κι ένα π.χ. "μηχανοστάσιο πισίνας" κ.λπ. ("εμφανές" ή "βυθισμένο") δεν θα το υπάγετε στις διατάξεις του 4495;;;

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2019 at 7:06 ΠΜ, ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ said:

Για τον υπολογισμό προστίμου αυθαίρετης πισίνας λαμβάνουμε υπόψη τη χωρητικότητα ή και τα περιμετρικά τοιχεία και τον πυθμένα ;

καθαρό όγκο νερού

21 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Kι αν βρε λεβέντες υπάρχει κάπου παραδίπλα κι ένα π.χ. "μηχανοστάσιο πισίνας" κ.λπ. ("εμφανές" ή "βυθισμένο") δεν θα το υπάγετε στις διατάξεις του 4495;;;

 

Μην κάνουμε τον κινέζο (και δεν απευθύνομαι σε εσένα ΙΑΣΟΝΑ)!!! φυσικά και δεν αγνοούμε παρακείμενους χώρους μόνο και μόνο επειδή η λειτουργία τους συνδέεται με την λειτουργία της πισίνας ... αρκεί βέβαια να είναι χώροι ... και όχι φρεάτια (τα οποία κι αυτά με τη σειρά τους θα μπορούσαν να αποτελούν μια λοιπή παράβαση ή ότι άλλο τους αναλογεί).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 21/5/2019 at 5:04 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Kι αν βρε λεβέντες υπάρχει κάπου παραδίπλα κι ένα π.χ. "μηχανοστάσιο πισίνας" κ.λπ. ("εμφανές" ή "βυθισμένο") δεν θα το υπάγετε στις διατάξεις του 4495;;;

 

Σύμφωνα με την νέα εγκύκλιο 2, στο τέλος του άρθρου 100, αναφέρει:

Η αναφερόμενη επιφάνεια αυθαίρετης κολυμβητικής δεξαμενής αφορά την υδάτινη επιφάνειά της βάσει της οποίας προκύπτει και ο όγκος του ύδατος, χωρίς να συνυπολογίζονται τα περιμετρικά τοιχώματα. Στο πρόστιμο που αφορά τις κολυμβητικές δεξαμενές συμπεριλαμβάνεται και η κατασκευή του απαραίτητου μηχανοστασίου.

Μπορεί η νέα εγκύκλιος να είναι λίγο χύμα αλλά σε ότι μας συμφέρει (δηλ. τους πελάτες) θα πρέπει να γίνει χρήση της στις δηλώσεις.

Αν και η παραπάνω αναφορά της εγκ.2 είναι λίγο ξεκάρφωτη εκεί πρός στο τέλος του άρθρ. 100 και το ότι δεν υπάρχει κάτι σχετικό στο αντίστοιχο άρθρο 100 το ν.4495, διατηρώ αμφιφολίες μήπως έγινε μπέρδεμα με το copy-paste.

Ποιά είναι η γνώμη σας γι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, SIRADRAB said:

Μπορεί η νέα εγκύκλιος να είναι λίγο χύμα αλλά σε ότι μας συμφέρει (δηλ. τους πελάτες) θα πρέπει να γίνει χρήση της στις δηλώσεις.

Εγώ και για τις δηλώσεις μου, ΔΕΝ πρόκειται ν' ασχοληθώ με όσα γράφει η εγκύκλιος αυτή. Δεν θα τα λάβω υπόψη μου! Ούτε βεβαίως όπου συμφέρει τους πελάτες μου. Θα συνεχίσω να "λειτουργώ" όπως ο νόμος προστάζει!!! Θα είμαι πανέτοιμος αν κι όποτε χρειαστεί να λύσω όποια διαφορά μου νομικά!!!

Εσύ, σκέφτεσαι κι αποφασίζεις πως θα πράξεις.....

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μην πεφτετε στην παγίδα...

δεν υπαρχει κανενα θεμα οτι "με συμφερει αυτο και και συμφωνω" ..."δεν με συμφερει...διαφωνω"

Ειναι   λαθος   τοποθετηση   ο   διαχωρισμος  των   διαταξεων   αυτης   της   εγκυκλιου σε "καλες" και "κακες"....σε "συμφερουσες και μή"

Απο την εγκυκλιο αυτη, εφαρμοζονται μονον οι διαταξεις που ειναι συμφωνες με το Νομο. 

Αλλά, εφαρμοζονται δυναμει του νομου και οχι λογω της εγκυκλιου.

Οι  αντιτιθέμενες στο Νόμο, υπολοιπες, θεωρουνται σαν μη γεγραμμενες...ανυπαρκτες.

Η "επιλεκτικη" εφαρμογη αποσπασματων της εγκυκλιου [που ειναι αντιθετα με το Νομο]

επειδη -δηθεν- "συμφερει" στον πελατη, δινει δικαιολογια  και αλλοθι  στους συντακτες της να ισχυριζονται οτι

"καλες ειναι οι διαταξεις  της  εγκυκλίου μας, αλλα σας ενοχλουν επειδη εσεις κανατε λαθος και βαλατε τους πελατες να πληρωσουν λιγωτερα, οριστε που εφαρμοζουν τις διαταξεις μας"

συμφωνω με τον Ιασονα

δεν την λαμβανουμε καθολου υποψη μας  σε τπτ

αλλως δινουμε δικαιωματα και επιχειρηματα για δικαιολογιες  στους ασχετους και επικινδυνους.

[και ακομα δεν ειδα απο κανεναν Συλλογο,   μια επισημη αντιδραση/επισημανση/διαμαρτυρια...]

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.