Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ν.4495/17 - Μπερδεμένο ιδιοκτησιακό


Recommended Posts

καλημέρα σε όλους, μου έτυχε προσφάτως ίσως το πιο μπερδεμένο ιδιοκτησιακό ακινήτου έως τώρα. Πρόκειται για 4 οριζόντιες ιδιοκτησίες χωρίς ξεχωριστό συμβόλαιο σύστασης που παίρνουν τα χιλιοστά τους στα συμβόλαια μεταβίβασης, γονικής παροχής κλπ. Μιλάμε για καμιά δεκαριά συμβόλαια, κάποια από αυτά στο χέρι γραμμένα, δυσανάγνωστα, που κάποιες φορές έρχονται σε αντίθεση μεταξύ τους κλπ.

Από πλευράς μου, έχω να αντιμετωπίσω τις 2 από τις 4 οριζόντιεςιδιοκτησίες, απλά μου δόθηκαν το σύνολο των συμβολαίων όλου του ακινήτου 'μήπως και βγάλω άκρη τι γίνεται'.

Ερώτηση: ποιος είναι τυπικά ο υπεύθυνος σε μπερδεμένες περιπτώσεις για να ξεκαθαρίσει το ιδιοκτησιακό (να πει δηλαδή η X οριζόντια ιδιοκτησία ανήκει στον Y και έχει Z χιλιοστά, αντίστοιχα και με τις υπόλοιπες οριζόντιες)? είναι ο συμβολαιογράφος που θα γίνει το μελλοντικό συμβόλαιο μεταβίβασης, κάποιος δικηγόρος, ο μηχανικός?  ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Νομιμη ειναι η  μερική  συσταση ΟΙ, που γινεται καθ' εκαστην μεταβιβαση/γονικη παροχη κλπ.

Επομενως, θεωρητικα, εσυ μπορεις να βρεις τα δυο ακινητα που σε ενδιαφερουν.

Αφου, όμως, θεωρουν οτι πρεπει να καταλαβουν  οσα λενε τα συμβολαια ή εάν υπαρχουν ασαφειες  στις περιγραφες...

Και,  αφου σου εχουν παραδοσει ολα τα συμβολαια,

θα  χρειαστει να γινει μελετη  των συμβολαιων και  αποδελτιωση των  ΟΙ με βαση την περιγραφη και τον ιδιοκτητη,

ωστε να μην υπαρχουν αμφιβολιες ουτε για την τακτοποιηση που θα κανεις  εσύ, αλλα και θα διακριβωθει ποίοι άλλοι πρεπει να τακτοποιησουν και πώς. .

Εγω θα προτεινα,  αυτη την "ερευνα τιτλων ιδιοκτησιας"   να την αναλαβει νομικος...που θα συνεργασθει μαζι σου για το τεχνικο μερος

[τοπογραφικο/τυχον συστασεις καθετων/ χρησεις/κοινοχρηστοι διαδρομοι  κλπ.]

[προφανως αυτη ειναι ξεχωριστη αμοιβη σε σχεση με τις τακτοποιησεις]

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη thanks, αυτό ακριβώς ήθελα κι εγώ να την αναλάβει κάποιος νομικός καθώς έχουμε κάποια εμπειρία με συμβόλαια, αλλά μέχρι ενός σημείου...

Από πλευράς ορολογίας η αποκωδικοποίηση όλου αυτού του κουβαριού πώς θα την ονομάζαμε " Έκθεση Τίτλων"? (εννοώ το παραδοτέο)

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

σαν καλο μου φαινεται το εξης:


"Εκθεση Ελεγχου Τιτλων Ιδιοκτησιας και Κτισματων στο οικοπεδο  οδος.."

[ή ό,τι πει ο συναδελφος]

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλή τύχη στο συνάδελφό σου :mrgreen:, τέτοιο κουβάρι δεν έχω ξαναματαδεί (και ασχολούμαι με μπερδεμένες υποθέσεις γενικά!)

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.