Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Στην τελική ευθεία οι εργασίες ανάπλασης της πλατείας Ομονοίας


Engineer

Recommended Posts

On 23/5/2019 at 12:31 ΜΜ, Anton_civeng said:

Όπως δείχτηκε  και από πιό πάνω απ' τη Φωνή της Αλήθειας, η δίκαιη ανάπλαση της πλατείας αυτής θα ξεπηδήσει μόνο μέσα απ΄το προτσές της ταξικής πάλης και της ιστορικής σύγκρουσης που θα γίνει στο τόπο που οι σεχταριστές  διάλεξαν για φυσικό όριο των οικονομικο-κοινωνικών ανισοτήτων που δυναστεύουν τη πόλη τούτη...!   

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τόση ειρωνεία και τέτοιος οχετός από τσιτάτα, συνάδερφε. Έχεις κάνει καμιά επένδυση στα πέριξ και αργεί να αποδώσει?

Άρχισε ένας διάλογος με αφορμή ότι καμία ανάπλαση της πλ. Ομόνοιας δεν στεριώνει, και σε ό,τι με αφορά, τοποθετήθηκα με επιχειρήματα και έδωσα τη δική μου εξήγηση. Λυπάμαι που σε εξωθώ σε ξεκατίνιασμα όταν ισχυρίζομαι ότι δεν μπορεί να νοηθεί διαμόρφωση κοινόχρηστου χώρου χωρίς να λαμβάνει υπόψη υφιστάμενες-μελλοντικές χρήσεις, γειτνιάσεις αλλά και κοινωνική πραγματικότητα. Ποιανού την κοινωνική πραγματικότητα θα πεις, και εδώ θα συμφωνήσω.

Είμαι κατά των φαινομένων gentrification – αναπλάσεων εξωραϊσμού των πόλεων. Όταν μια πόλη αρχίζει και αντιμετωπίζεται ως σκέτη «Ιστορία» (την οποία δείχνεις να επικαλείσαι αρκετά) αρχίζει και νεκρώνει. Δικαίωμά σου να επιθυμείς μια τουριστικό-Αθήνα Open Mall (και νά που την απολαμβάνεις) δικαίωμά μου να αναπολώ ανεπιστρεπτί μια πόλη που είχε χώρο για τον καθένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βαρεθήκανε λιγο και τα πετάξανε στην σειρά...το πράσινο λείπει αλλά και το πολύ  μπορεί να κινδύνευε να γίνει η πλατεία κακόφημο παρκάκι..

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, η έννοια του καλόφημου και του κακόφημου είναι σχετική και καθένας την οριοθετεί με βάση υποκειμενικά κριτήρια που προφανώς περιλαμβάνουν και τους ανθρώπους που δημιουργούν αυτή την καλή ή κακή φήμη. Πχ κάποιος μπορεί να διασκεδάζει με το αλήτικο κλίμα του κέντρου, κάποιος άλλος να συγχέει τους κακοποιούς με τους ταπεινούς ανθρώπους της βιοπάλης και να ζητάει από μια ανάπλαση να τους απομακρύνει αδιακρίτως.. 

Το πιο σημαντικό σ' αυτές τις μελέτες είναι η εξεύρεση του μέτρου και η κατανόηση του στόχου της πόλης. 

Link to comment
Share on other sites

Σε στέκι και χώρο διακίνησης και χρήσης ναρκωτικών εννοούσα, όχι σε διάκριση διαφορετικού τρόπου διασκέδασης ή κοινωνικών ομάδων... Αυτό εννοείται. 

Edited by Architect90
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό εννοούσα, ότι για κάποιες χιλιάδες συμπολίτες μας η διακίνηση ναρκωτικών είναι η δουλειά τους και η χρήση τους η διασκέδασή τους. Λίγες περισσότερες χιλιάδες θεωρούν αυτό τον τρόπο ζωής δικαίωμα, και πολύ περισσότερες αδιαφορούν αρκεί να μη συμβαίνει κοντά τους και να μην τους ζητώνται λεφτά από την πολιτεία για την αντιμετώπιση. Κι αυτό ισχύει και για τις υπόλοιπες αμφιλεγόμενες συμπεριφορές.. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς ο κόσμος και το κράτος αδιαφορεί και κατακρίνει αντί να πράξει αντίθετα .Όχι στην ενίσχυση του προβλήματος με δημιουργία και άλλου εσωστρεφούς στεκιού και επέκτασης του προβλήματος καταστροφής ζωών.. και ναι στο ίσο δικαίωμα απόλαυσης του δημόσιου χώρου όπως όλοι και βοήθεια ένταξης. Άλλο το ένα άλλο το άλλο φαντάζομαι. Αναπόλησα την διπλωματική με θέμα κτίριο ένταξης ευπαθών ομάδων στην κοινωνία. Μακάρι να σφύζει από ζωη η καινούρια πλατεία.. τι να πούμε κ μεις.... θυμαμαι και μία ενδιαφέρουσα μελέτη όπου η ομάδα παρατηρούσε επί 3 χρόνια σε ποια σημεία της πλατείας κάθονται ανά τα χρόνια συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες.. και άρχισε να σχεδιάζει με βάση αυτό αλλά δημιουργήθηκαν χώροι εσωστρεφείς σε κάθε ομάδα που τελικά μόνο την κοινωνική αλληλεπίδραση δεν θα έφερναν αντιθέτως θα δημιουργούσαν γκέτο. Θέλει προσοχή και ομάδες μεγάλες για να αποφευχθούν λάθη σε τέτοια έργα πιστεύω. 

Edited by Architect90
Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2019 at 12:54 ΠΜ, pardamaskou said:

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τόση ειρωνεία και τέτοιος οχετός από τσιτάτα, συνάδερφε. Έχεις κάνει καμιά επένδυση στα πέριξ και αργεί να αποδώσει?

...................................................................

 

  Σίγουρα βρίσκεσαι μακριά απ το να έχεις καταλάβει ακόμη και μετά από 12 μέρες που τα έχω γράψει αυτά.  Αυτό φαίνεται κι απ' το αλαφροΐσκιωτο συμπέρασμα σου ότι έχω συμφέροντα στην περιοχή !!!  Πληροφοριακά, η μόνη ιδιοκτησία που έχω εκεί "στα πέριξ" που λες, είναι σε 2.5χλμ στην Πλ. Αμερικής μισό διαμέρισμα.  Φαίνεται όμως κι απ το φεγγαρολουσμένο συμπέρασμα σου ότι ονειρεύομαι "τουριστικό-Αθήνα Open Mall", όταν σε πιό πάνω post έχω εκφραστεί  ξεκάθαρα κι απλά αναζητώντας για την ανάπλαση πράσινο, σκιά και μέρος "να κάτσεις σαν άνθρωπος".   

     Σίγουρα εξ΄άλλου ΔΕΝ έχεις καταλάβει ότι η αναφορά μου ούτε αποτάθηκε σε σένα προσωπικά, ούτε σε έχει προσβάλει για να χαρακτηρίζεις εσύ μετά "οχετό" αυτά που έγραψα !!!   Όσο για την διαμαρτυρία σου για "ειρωνικό ύφος", σου γνωρίζω αντιθέτως ότι η ειρωνεία αποτελεί εκφραστικό μέσο της λογοτεχνίας από αρχαίων χρόνων και ότι  " Η ειρωνική γλώσσα προσφέρει την κάθαρση γιατί δεν εκφράζει παρά συγκίνηση συμπυκνωμένη σε μια διανοητική έκφραση, διατυπωμένη όμως με τέτοιον τρόπο (με τον οικονομικότερο τρόπο), που στην επαφή της με τον αναγνώστη να αποσυμπυκνώνεται ακαριαία και να παρασύρει τη συγκίνησή του με την ενέργεια μιας περιδίνησης." από  αναφορά του Νάσου Βαγενά περί της περίφημης Καβαφικής ειρωνείας που αλλού έχει κριθεί - αναδειχθεί και ως "πανίσχυρη, διαπεραστική ώς το κόκαλο".

    Κρίμα όμως που ΔΕΝ μπόρεσες να καταλάβεις ότι "στόχος" μου δεν ήσουν εσύ προσωπικά αλλά, "στόχος" μου ήταν μέσα από αυτά που είπες, η εργαλειοποίηση της ανάπλασης για την ανάδειξη- προώθηση τάχα ταξικών διαχωρισμών, ταξικής πάλης και παρόμοιων αναχρονιστικών ιδεοληπτικών δηλητηρίων.  Εγκεφαλικών δηλητηρίων απ΄αυτά που συχνά - πυκνά πορώνουν ανεγκέφαλα τραμπούκια που με πρόσχημα και προβιά τα  ψευτοιδεολογικά τους μορφώματα,  καίνε, καταστρέφουν, τρομοκρατούν, χλευάζουν τη πόλη και τη όποια δημοκρατία  έχει μείνει.... Το κείμενο μου ήταν σκόπιμα γραμμένο σε ύφος και ορολογία που αντιστοιχούν στις "επαναστατικές" πρακτικές τους (μέσα από την διαχρονική εμπειρία και γνώση μας....)  και που ανάγονται χρονικά ακόμη και σε προκηρύξεις σε πολύγραφο ή σε ανατριχιαστικά ακούσματα  από ντουντούκες και χωνιά.....  Ήταν ένα κείμενο που αντικαθρεπτίζει την προέκταση των σκέψεων  περί ανάγκης τάχα για "ανάπλαση" με άξονα την ταξικότητα, την ταξική πάλη και την αιώνια αντιπαλότητα,  τον σεκταρισμό, το "εδώ μόνο εμείς", εν τέλει δε τον ταξικό φασισμό !!  Η αποκρουστικότητα του πλαισίου του δε, εξισορροπείτο καταλυτικά από την ειρωνεία μου που γι αυτό  αποδείχθηκε αναγκαία.  Να ξέρεις όμως ότι αν δεν αρέσει ένας καθρέπτης,  μάλλον φταίει το είδωλο που ξεπηδάει από  μέσα του....... 

Νά μαστε καλά.........

http://selidodeiktes.greek-language.gr/lemmas/672/611 

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τα ευεργετικά οφέλη αυτού που εσύ αποκαλείς καβαφική ειρωνεία, φύλαξέ τα για τους ομοίους σου ή για τους κολλητούς σου, εδώ είμαστε σε ένα φόρουμ που στόχο έχει την ελεύθερη ανταλλαγή απόψεων και όχι την εκτόνωση της κλιμακτηριακής χολής του καθενός (εδώ μπορείς ίσως να παραθέσεις και λίγο Ιπποκράτη)

Επιτέθηκες προσωπικά, αβυσσαλέα και δίχως επιχειρήματα, διαστρέβλωνοντας τα λεγόμενά μου κατά τρόπο που να βολεύει τη δικιά σου ανάγκη κάπου να ξεράσεις και εσύ ως Ελλην, και αυτό επειδή διατύπωσα την άποψη ότι αστικός σχεδιασμός δεν νοείται χωρίς την κοινωνική παράμετρο, και όταν την αγνοεί, μοιραία αποτυγχάνει.

Επίσης δεν γνώριζα ότι ο βαθμός επισκεψιμότητας κάποιου στο φόρουμ μπορεί να γίνει ΚΑΙ αυτό αφορμή για λίγη χολή ακόμη, όχι όμως ότι με εκπλήσσει..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εσείς οι δύο τελευταίοι, χωρίς διάθεση ειρωνίας, ο τρόπος που γράφετε είναι φοβερός!! Πραγματικά είναι μία από τις πιο απολαυστικές αψιμαχίες που έχω δει σε φόρουμ! Γελάω ώρα, πραγματικά αν τύχαινε να βγείτε για ένα καφέ θα περνάγατε φανταστικά φίλοι θα καταντούσατε :razz:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pardamaskou said:

Καταρχήν τα ευεργετικά οφέλη αυτού που εσύ αποκαλείς καβαφική ειρωνεία, φύλαξέ τα για τους ομοίους σου ή για τους κολλητούς σου, εδώ είμαστε σε ένα φόρουμ που στόχο έχει την ελεύθερη ανταλλαγή απόψεων και όχι την εκτόνωση της κλιμακτηριακής χολής του καθενός (εδώ μπορείς ίσως να παραθέσεις και λίγο Ιπποκράτη)

 

Επιτέθηκες προσωπικά, αβυσσαλέα και δίχως επιχειρήματα, διαστρέβλωνοντας τα λεγόμενά μου κατά τρόπο που να βολεύει τη δικιά σου ανάγκη κάπου να ξεράσεις και εσύ ως Ελλην, και αυτό επειδή διατύπωσα την άποψη ότι αστικός σχεδιασμός δεν νοείται χωρίς την κοινωνική παράμετρο, και όταν την αγνοεί, μοιραία αποτυγχάνει.

 

Επίσης δεν γνώριζα ότι ο βαθμός επισκεψιμότητας κάποιου στο φόρουμ μπορεί να γίνει ΚΑΙ αυτό αφορμή για λίγη χολή ακόμη, όχι όμως ότι με εκπλήσσει..

  Πολύ χαίρομαι που η διαδικασία σ έκανε να βγάλεις τα παθογόνα εσώψυχα λύματα σου. Έτσι για να μη κρύβεις και τον άπατο συμπλεγματισμό σου απέναντι στη βαριά Ελληνική κληρονομιά, πασπαλίζοντας τον με άχνη από  ψευτο-κουλτούρα.  Ο Καβάφης πάντως σίγουρα θα έκανε πάρτυ εκεί πάνω γελώντας μ' αυτά που λες.  Ούτε βεβαίως και να βαυκαλίζεσαι ότι μπορείς να μιλάς  εξ΄ ονόματος του site, να αποκλείεις και να υποδεικνύεις, σίγουρα πολύ σου πάει αυτό.....!

Μου χρωστάς πάντως ότι έτσι έχεις ήδη περάσει μία multi- συνεδρία ψυχανάλυσης, ελέγχου νοημοσύνης και κοινωνικοπολιτισμικής  στάθμης. Όμως μη στρίβεις τα λόγια σου στο τέλος γιατί πέραν της βαθειάς σου παθογένειας κινδυνεύεις επιπρόσθετα και από συμπεριφορική  αμφισημότητα  έως σχιζοφρένεια!  Ακόμη, συνεχίζεις να παίρνεις προσωπικά την ειρωνική μου κριτική απέναντι σε μία συγκεκριμένη "πέτσινη" κοινωνικό - πολιτική θέση. Από το πόσο υστερικά δε έχεις αντιδράσει απ΄αρχής αναφερόμενος για μένα σε "οχετούς" και "ξεράσματα" δείχνεις, κατ΄όπως εσύ το συσχετίζεις, να έχεις περάσει κλιμακτήριο πριν την ηλικία σου........ !!!!!!

Αλήθεια τόσο πολύ αναστατώνει αυτό το πράγμα όταν έρθει ....?,

να φοβάμαι δηλαδή το μέλλον......????

μπρρρρ.......!

EDIT:   Ντάνο τους χαιρετισμούς μου στην αγαπημένη μου πόλη !

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.