Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

απόκτηση σφραγίδας ώς υπάλληλος


Ildrim

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια και καλώς σας βρήκα!

Είμαι απόφοιτος του τμήματος μηχανικων ενεργειακής τεχνολογίας (θεός σ'χώρεσ το)  του ΤΕΙ Αθήνας με κατεύθηνση μηχανολογου.

πρόσφατα έπιασα δουλεία σε μία εταιρεία και με ρωτήσανε εαν μπορώ να κανω/σφραγίζω/υπογράφω μελετες εγκατάστασης φυσικού αερίου.

απο κάτι Π.Δ που είχα δει νομίζω οτι ώς πτυχιούχος ενεργειακής τεχνολογιάς έχω την ικανοτητα να το κάνω , θα χρειαζομαί ασφαλώς όμως να βγάλω κάποια σφραγίδα (υποθέτω), οπου και εδώ παρουσιάζετε το προβλημα μου.

 

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω και τι επέρχεται με την απόκτηση μιας σφραγίδας;

θα πρέπει να γραφτώ στο εετεμ? να βγάλω μπλοκάκι ? να μπλέξω με εφορίες κλπ το οποίο θα το καθορίσει ασύμφορο? ο εργοδότης μου είπε πως δεν πρέπει να χρειάζετε να βγάλω μπλοκάκι παρα μόνο να γραφτώ στο εετεμ καθώς θα είμαι σαν υπάλληλος του(μη όντας σίγουρος και ο ίδιος βέβαια)

 

οπότε θα ήθελα εαν κάποιος γνωρίζει να με βοηθήσει σε αυτα τα πρώτα μου βήματα ^^

ως ένας υπάλληλος πτυχιουχος ΤΕΙ, μπορώ να έχω λοιπον σφραγίδα να κάνω/υπογραφω μελέτες? η θα πρέπει να φαίνομαι ως ελευθερος επαγγελματιας με γραφείο ΑΦΜ κλπ? και το σημαντικότερο απο όλα τι κόστος θα έχω εγώ με την απόκτηση σφραγίδας? μην μου ρθεί κανα μπουγιουρντι μετά και τρέχω και δεν φτάνω xD

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την όποια βοηθεια εκ των προτέρων

ΥΓ συγγνώμη αν δεν είναι εδω η σωστή θέση για το εν λόγο post , αν δεν είναι παρακαλώ κάποιος mod να το αλλάξει

ΥΓ2 πριν ξεκινήσω να κάνω μελέτες ασφαλώς και θα εκπαιδευτώ αναλόγος για να μάθω πως γίνεται σωστά μια μελέτη καθώς δεν είναι παιχνίδι τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.