Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

εκτός σχεδίου δόμηση και κατασκευές εντός των πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω το φόρουμ αν μπορώ εντός των πλαγίων αποστάσεων σε εκτός σχεδίου δόμηση να κάνω μία κατασκευή,

Αναλυτικότερα:

Σε μελέτη για κατάλυμα φιλοξενίας ζώων (σκύλων) πρέπει να έχω ατομικά "δωμάτια" 2χ2μ. κλειστά (4 τοίχους σαν σπιτάκι) και 2χ2 μ χώρο αυλισμού εξωτερικό σε συνέχεια με το "σπιτάκι".

Ο χώρος λοιπόν του αυλισμού (2χ2μ) θα είναι περιφραγμένος με πλέγμα.

Μπορεί αυτός ο χώρος ο περιφραγμένος (όχι το κτιστό σπίτι) να είναι εντός των πλαγίων αποστάσεων του οικοπέδου μου;

Οι πλάγιες αποστάσεις μου (κατα παρέκκλιση) είναι 5μ.

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος αυλισμού από ότι αντιλαμβάνομαι είναι η αυλή για κάθε δωμάτιο φιλοξενίας. Χώρος ασκεπής, άρα ουσιαστικά διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου. Αν είναι έτσι δεν έχεις πρόβλημα να τον σχεδιάσεις και εντός Δ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα. Σε εκτός σχεδίου , στα όρια των πλάγιων αποστάσεων επιτρέπεται εξώστης;

Edited by Architect90
Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2023 at 8:00 ΜΜ, Architect90 said:

Καλησπέρα. Σε εκτός σχεδίου , στα όρια των πλάγιων αποστάσεων επιτρέπεται εξώστης;

θεωρώ ότι ισχύει ακόμα.

image.png

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2024 at 2:59 PM, OLINAPAL said:

θεωρώ ότι ισχύει ακόμα.

image.png

Σε ευχαριστώ. Διαβάζοντας, τωρα βέβαια, το άρθρο 16 του νοκ παράγραφος 5δ δεν λέει ότι εξαιρείται η τοποθέτηση εξωστων σε πλαγιές αποστασει στα εκτός σχεδίου... Άραγε τι ισχύει; 

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2024 at 10:38 ΜΜ, Architect90 said:

Σε ευχαριστώ. Διαβάζοντας, τωρα βέβαια, το άρθρο 16 του νοκ παράγραφος 5δ δεν λέει ότι εξαιρείται η τοποθέτηση εξωστων σε πλαγιές αποστασει στα εκτός σχεδίου... Άραγε τι ισχύει; 

Που ακριβώς το λέει αυτό? Η παρ. 5δ του άρθρου 16 μιλάει για έρκερ.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, OLINAPAL said:

Που ακριβώς το λέει αυτό? Η παρ. 5δ του άρθρου 16 μιλάει για έρκερ.

Συγνώμη παράγραφος 3... Τελικά κ εγώ κατέληγω οτι μαλλον δεν επιτρέπονται και λόγω του άρθρου 17 παράγραφος 4α που δεν τα αναφέρει..; 

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, Architect90 said:

Συγνώμη παράγραφος 3... Τελικά κ εγώ κατέληγω οτι μαλλον δεν επιτρέπονται και λόγω του άρθρου 17 παράγραφος 4α που δεν τα αναφέρει..; 

Εγώ δεν το καταλαβαίνω έτσι αυτό. Αφού οι εξώστες περιγράφονται στο άρθρο 16 ως στοιχεία στις όψεις του κτιρίου, δεν χρειάζεται να τους γράφει και στο άρθρο 17 που ασχολείται με κατασκευές στον ακάλυπτο. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, OLINAPAL said:

Εγώ δεν το καταλαβαίνω έτσι αυτό. Αφού οι εξώστες περιγράφονται στο άρθρο 16 ως στοιχεία στις όψεις του κτιρίου, δεν χρειάζεται να τους γράφει και στο άρθρο 17 που ασχολείται με κατασκευές στον ακάλυπτο. 

Εγώ προσπαθώ να καταλάβω αν επιτρέπονται εντός των ορίων των πλαγιων αποστασεων... Στο άρθρο 16 παράγραφος 3 αναφέρει ότι 'ανοικτοί εξωστες, εντός Δ κατασκευαζονται με μέγιστο πλάτος...' ..Πιθανό να σε μπέρδεψα εγώ, γιατί προσπαθώ να βγάλω άκρη..

Edited by Architect90
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, Architect90 said:

Εγώ προσπαθώ να καταλάβω αν επιτρέπονται εντός των ορίων των πλαγιων αποστασεων... Στο άρθρο 16 παράγραφος 3 αναφέρει ότι 'ανοικτοί εξωστες, εντός Δ κατασκευαζονται με μέγιστο πλάτος...' ..Πιθανό να σε μπέρδεψα εγώ, γιατί προσπαθώ να βγάλω άκρη..

Αυτό που λέει η εγκύκλιος είναι ότι στην απόσταση Δ= 3,00+0,10Η δεν μπαίνει καθόλου ο εξώστης, δηλαδή σταματάει στην απόσταση για διώροφο π.χ. 3+0,10*7,50= 3,75μ. από τα όρια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.