Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικού για μεταβίβαση διαμερίσματος


sgrs

Recommended Posts

καλημέρα 

εγώ βλέπω ότι η διαμερισμάτωση, την οποία δεν σου ρύθμισε ο μηχανικός σου, υπάγεται στις πολεοδομικές παραβάσεις (άρθ 81 παρ 3) δηλαδή εδώ

 "3.        Ως πολεοδομικές παραβάσεις ορίζονται οι εξής:

α) κάθε κατασκευή που έχει εκτελεστεί κατά παράβαση εκδοθείσας οικοδομικής άδειας/ άδειας δόμησης, με την οποία δημιουργούνται  χώροι κύριας η (σ.σ  ή ) βοηθητικής χρήσης χωρίς να μεταβάλλονται τα στοιχεία της κάλυψης, της δόμησης, του ύψους και του όγκου του διαγράμματος κάλυψης/δόμησης, και δεν θίγονται στοιχεία του φέροντα οργανισμού"


και επομένως σύμφωνα με την 

7 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Άρθρο 82 
Απαγόρευση δικαιοπραξιών σε ακίνητα με αυθαίρετες κατασκευές ή πολεοδομικές παραβάσεις 
1.  α)  Απαγορεύεται και είναι απολύτως άκυρη η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε 
ακίνητο στο οποίο έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή κατά την παράγραφο 1α του άρθρου 81, ή 
έχει  εγκατασταθεί  αυθαίρετη  αλλαγή  χρήσης  κατά  την  παράγραφο  1β  του  άρθρου  81,  ή  έχει 
εκτελεστεί πολεοδομική παράβαση των περιπτώσεων β, γ, δ της παραγράφου 3 του άρθρου 81. Στην 
ανωτέρω απαγόρευση εμπίπτουν και τα ακίνητα τα οποία εισφέρονται σε εταιρεία.

 

η μεταβίβαση σου δεν έχει κανένα πρόβλημα (άσχετα αν έχει αυτή την παράβαση, την οποία όποτε θέλεις -δηλαδή και τώρα- μπορείς να την ρυθμίσεις)

  • Like 1
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους και σας ευχαριστώ ξανα

Ακομα ψαχνομαι και σκεφτομαι να κινηθώ νομικά εναντίον του μηχανικού όμως έπεσα πάνω σε αυτό το οποίο λέει οτι η συμβολαιογράφος για τη γονική παροχή έπρεπε να ζητήσει τα παρακάτω έγγραφα από τους γονείς μου τα οποία και προφανώς ουδέποτε ζητήθηκαν.

6) Αντίγραφο της Άδειας Οικοδομής και Σχεδιαγράμματα Πολεοδομίας(τοπογραφικό διάγραμμα - διάγραμμα κάλυψης - τομή - κατόψεις ορόφων). Αν το ακίνητο έχει κτιστεί μετά τις 14-3-1983 το αντίγραφο της άδειας οικοδομής πρέπει να είναι επικυρωμένο.

Και ρωτάω βάσει του παραπάνω πώς γίνεται να μην έχει ευθύνη η συμβολαιογράφος ?

Link to comment
Share on other sites

Στη σ.ο.ι. υποβάλλονται από πλευράς μηχανικού: κατόψεις, τοπογραφικό, πίνακας, και βεβαίωση νομιμότητας (για τις μετά τον 7/2011 πράξεις). Αν οι ιδιοκτήτες δηλώσουν ως έτος κατασκευής προ 14-3-83, δεν απαιτείται προσκόμιση θεωρημένης άδειας. Και δεν νομίζω πως ο συμβ/φος έχει κάποια ευθύνη

Όπως ανέφεραν οι συνάδελφοι, την ευθύνη έχει ο μηχανικός που έδωσε τη βεβαίωση. Μόνο εναντίον του μπορείς να στραφείς. Κι όπως σου είπε ο Ιάσονας

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω την αρνητική στον ΚΑΝΑ από τη στιγμή που περιορίστηκε αποκλειστικά στην ακυρότητα της πράξης και όχι στη δουλειά του μηχανικού.

Αν ο/η συμβολαιογράφος περιέγραψε την παρεχόμενη ιδιοκτησία με βάση την υπάρχουσα σύσταση, τότε η πράξη είναι απολύτως έγκυρη.

Τα υπόλοιπα γίνονται σύμφωνα με νόμους που πρέπει να εφαρμόζονται ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έβαλα εγώ την αρνητική να επισημάνω τον αστερίσκο ότι η βεβαίωση μάλλον ήταν χωρίς τις εξαιρέσεις ..... εξαρτάται βέβαια και από το πότε δόθηκε η βεβαίωση...προ ή μετά την 12.06.18

Πολλά ίσως....

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

μετα απο 3 σελιδες σχολιων  υποθετω οτι εχω καταλαβει τα εξης

- στην αδεια εδειχνε  ενα διαμερισμα

- στην αγορα απο τον παππου,  αυτος πηρε ενα τμημα του οροφου, χωρις να εχει γινει ενημερωση της αδειας.

- Ο παππους το εκανε γονικη παροχη και χρησιμοποιησαν την κατοψη της αγορας, χωρις να ελεγχθει η κατοψη της αδειας.

Με βαση τα παραπανω, υπαρχει μια παραβαση διαμερισματωσης, η οποια επρεπε να εχει τακτοποιηθει.

Θα γινει  ή με επαναληψη ή με διορθωση του συμβολαιου ή με όποιον αλλον νομιμο τροπο μπορει να γινει.

[Προσωπικα, θεωρω οτι μπορει να γινει με απλη αυτοκαταγγελια, και την καταβολη των 250 ευρω και τπτ αλλο, 

δλδ ως εάν,  μετα απο τον ελεγχο,  ανακαλυπτονταν η παραβαση και θα καλουνταν εντος 30 ημερων ο υποχρεως σε τακτοποιηση, οπότε  αιρεται αναδρομικα η "παρατυπία", χωρις επαναληψεις συμβολαιων κλπ...πραξεων.

Αλλα για αυτη την διαδικασια και πώς θα λειτουργησει,  θα πρεπει να περιμενουμε "εγκυκλιο"...]

Για  -τυχόν - "ευθυνες", "υπαιτιοτητα" ,"εξοδα",  "αποζημιωσεις" κλπ θεματα που εχουν σχεση με δικαστικες επιδιωξεις- αρα  απο μελλοντικες  δικαστικες αποφασεις

Προφανως  τετοιοι  "καταλογισμοί ευθυνών"   εκφευγουν απο τον σκοπο του φορουμ...

 υγ

και επειδη, παρομοιες περιπτωσεις εχουν ηδη προκυψει

ας μας πει καποιος ποια λυση δοθηκε  ή ας γινει μια ερωτηση στο ΤΕΕ

καλη συνεχεια σε ολους

[και μην μου στεναχωρειτε τον φιλο ΚΑΝΑ... [+1]

Βασιλη τις καλημερες μου]

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαβάζω με προσοχή όλα τα παραπάνω και απλά θέλω να δηλώσω πως ναι είναι γνωστό ότι υπάρχουν συνάδερφοι που βγάζουν βεβαιώσεις, πεα κλπ από τα γραφεία τους, χωρίς αυτοψία αλλά να κρατάμε κατά νου ότι κι εμείς που τρέχουμε και διαβάζουμε και ενημερωνόμαστε και  με φόβο θεού κάνουμε δηλώσεις μπορεί να κάνουμε λάθος (ναι γίνεται πανεύκολα μη νομίζετε) και τότε να είστε σίγουροι ότι θα έρθει ο πελάτης με τις πέτρες, με δικηγόρους και πειθαρχικά και δεν βλέπω να υπάρχει τρόπος θεραπείας του λάθους.

Προβληματίζομαι πραγματικά :unsure:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.