Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλάκες Zoellner


 
sofia mois

Recommended Posts

2 μορφες αστοχίας δεν έχουν παρατηρηθεί,

θεμελίωσης παρουσία υπογείου και πλάκας (όχι προβόλου & σκάλας) αν δεν έχει αφαιρεθεί κολώνα

 

για το q=1 που ρωτησα, τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μικτό σύστημα δεν έχει άρα αρκεί και το q=3.

Βέβαια με τα τοιχώματα που έχει δεν θα δει διαφορά και με q=1.

To θέμα είναι οι συστολοδιαστολές.

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι οι +/- στολες θέμα?

πόσο ειναι το ΔΤ σε μια τέτοια πλάκα εσωτερικά ή μονωμένη εξωτερικά?

 

συμπεριλαμβανεις και συστολή ξηρανσης? και αν ναι, δεν θα εκτονωθει με τις ρηγματώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Σε τόσο μικρό κτήριο (εξωτερικές διαστάσεις 15,10*9,20) δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να λάβουμε υπόψη μας τη θερμοκρασιακή μεταβολή. Ένας έλεγχος βέβαια και η ανάλυση των αποτελεσμάτων θα δείξει του λόγου το αληθές ή μη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα

Έχω σε ένα κτίριο μια πλάκα διαστάσεων 12.20Χ7.80 την οποία την κάνω καρέ zoellner 35 cm με συμπαγή ζώνη 1.00 m γύρω γύρω, φατνώματα 50 cm και δοκίδες 20 cm και κατά τις δύο διευθύνσεις.Στον υπολογισμό μου βγάζει οπλισμό δοκίδων κατά την μεγάλη διεύθυνση 2Φ10 άνω και 2Φ12 κάτω και κατά την μικρή 2Φ10 άνω και 5Φ14 κάτω. Δεν μου βγάζει οπλισμό συμπαγούς ζώνης, ούτε και τι πλέγμα βάζω στους 10 cm πάνω από τα φατνώματα.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1)Τι οπλισμός μπαίνει στις συμπαγείς ζώνες και πως οπλίζονται?

2)Τι πλέγμα βάζω στα 10 cm?Τ131?

3)Ο οπλισμός των δοκίδων είναι καμπτόμενος ή ευθύγραμμος και αν ναι πόσα σίδερα κάμπτονται?

4)Μήπως είναι λίγος ο οπλισμός των 2Φ12 κάτω στην μία διεύθυνση που μου βγάζει?

Δεν μπορώ να βρω πουθενά αναλυτική λεπτομέρεια όπλισης τέτοιας πλάκας.

Είναι η πρώτη φορά που κάνω κτίριο με zoellner και δεν ξέρω πολλά πράγματα. Η χρήση του είναι γραφεία και το υπολογίζω με 5 KN φορτίο.

Επειδή θα το επιβλέψω κιόλας πρέπει να ξέρω την κατασκευή της πλάκας και πως μπαίνουν οι οπλισμοί της.

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά έχω αγχωθεί λιγάκι.

Περιμένω την βοήθεια σας

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Για την πλάκα zöllner να απαντήσουν αυτοί που γνωρίζουν (εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω).

Στην περίπτωση απάντησης, καλό είναι να υπάρχει βιβλιογραφία, σχέδια όπλισης, σχέδια λεπτομερειών.

Επίσης στην πλάκα Zöllner δεν επιτρέπεται να έχεις κινητά φορτία πάνω από 5Kn/m².

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.