Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλάκες Zoellner


 
sofia mois

Recommended Posts

Καλήσπέρα! Μία ερώτηση για πλάκες Zoellner αν γνωρίζει κάποιος. Λύνω μία προσθήκη ορόφου και στο υφιστάμενο κτίριο υπάρχουν πλάκες Zoellner. Στο τεύχος των στατικών, στα γεωμετρικά στοιχεία αυτών των πλάκών, έχει τα μεγέθη b/ws/d/do και wx, wy (π.χ. 15/170/20/8 και 70,70cm αντίστοιχα). Μήπως ξέρει κάποιος σε ποιες διαστάσεις ακριβώς αντιστoιχούν αυτά τα χαρακτηριστικά; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

b=πλάτος διαδοκίδωσης των νευρώσεων

 

ws=170 μήκος κενού

 

d=20 συνολικό πάχος πλάκας (κενό + συμπαγές τμήμα)

 

do= 8 πάχος συμπαγούς πλάκας

 

wx, wy τα συμπαγή μέρη της πλάκας περιμετρικά μεταξύ των κενών και των δοκών

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τη συμπαγή ζώνη περιμετρικά των διαδοκίδων,πώς την οπλίζετε συνήθως?Σαν ενισχυμένη ζώνη και κατασκευαστικά με κλειστό μανδύα?

Link to comment
Share on other sites

Τη συμπαγή ζώνη περιμετρικά των διαδοκίδων,πώς την οπλίζετε συνήθως?Σαν ενισχυμένη ζώνη και κατασκευαστικά με κλειστό μανδύα?

 

στην περιμετρο της πλάκας εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κλειστοί συνδετήρες δεν είναι απαραίτητοι στη συμπαγή ζώνη.Μόνο στη δοκό που στηρίζεται η πλάκα

Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσαν τον παρακάτω ξυλότυπο και θέλουν να ανοίξουν τρύπα διαμέτρου 1,20μ περίπου για τη δημιουργία σκάλας, στο σημείο Α.Προσπαθώ να τους αποθαρρύνω για τη σκάλα,έστω όχι στο Α (καλύτερα στο σημείο Β).Πως νομίζετε οτι θα διαμορφωθούν οι ενισχυμένες ζώνες γύρω από την τρύπα Α ή Β?Το να μετατραπεί ο σταυρός που έχω διαγραμμίσει σε συμπαγή ζώνη είναι υπερβολικό (πρόσθετο ίδιο βάρος)?

 

 

http://img199.imageshack.us/my.php?image=plakaa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο σταυρός αυτός διακόπτεται στο Α. Θα μπορούσες να δημιουργήσεις συμπαγείς ζώνες εκατέρωθεν του ανοίγματος. Αρκεί να μη φέρει η πλάκα τα φορτία του κλιμακοστασίου, όχι ότι δε γίνεται, αλλά πιστεύω ότι θα είναι αντιοικονομικό. Πάντως το έχω δει να εφαρμόζεται σε αντίστοιχη περίπτωση. Επίσης έχω δει αντίστοιχη περίπτωση όπου ενισχύουν με λεπίδες την zoellner γύρω από το δημιουργούμενο άνοιγμα. Οι λεπίδες βλητρώνονταν στο σκυρόδεμα. Δεν ξέρω αν είναι όμως αποδεκτές λύσεις.

Πάντως για τις συμπαγείς ζώνες είναι και κατασκευαστικό το θέμα. Πως θα περάσεις τους οπλισμούς ώστε να γίνει συμπαγής η ζώνη? Και πως θα το σκυροδετήσεις? Με εκτοξευόμενο θα μπορούσε να γίνει αν η πλάκα δεν είχε τα κενά. Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί όλο αυτό το κενό να γεμίσει με εκτοξευόμενο. Πιθανόν χυτό από πάνω, αλλά πρέπει να ανοίξεις τρύπες... Δεν ξέρω... σκέψεις κάνω...

 

ΥΓ: στο Β πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοια μεγάλη πλάκα και μάλιστα Zöllner δεν θα έκανα άνοιγμα ποτέ. Και το κλιμακοστάσιο φαντάζομαι προφανώς έχει κάποια σεβαστά τετραγωνικά μέτρα. Πάντα προσωπική άποψη. Κάνε κλιμασκοστάσιο με σιδερά κατασκευή από έξω στο σημείο Β για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.