Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλάκες Zoellner


 
sofia mois

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην τρύπα Α ή Β,θα τοποθετηθεί βοηθητική ελικοειδής σκάλα d=1,20m που θα ενώνει τους 2 συνεχόμενους ορόφους με παρόμοιους ξυλότυπους.Μάλλον προσανατολίζομαι στο να δημιουργήσω 2 ενισχυμένες ζώνες στην κύρια διεύθυνση....

Link to comment
Share on other sites

επειδη εγω δεν εχω καταλάβει, η πλάκα υπάρχει και θα κανεις οπή ή δεν έχει κατασκευαστεί ακόμη?

 

γιατί αν δεν έχει κατασκευαστεί, τι νοημα έχει μια σκάλα στη μέση ενός χώρου, καλύτερα να ειχαν μπει και οι κολώνες

 

αλλά αν την θελουν στην μέση, ψηστους να βαλεις και καμμια κολώνα αλλιως στο ακρο η σκάλα

 

edit:με τι q λυθηκε το εν λογω κτίριο?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διπλωματικώς απέτυχα να τους πείσω,η σκάλα πρέπει να γίνει στο Α, δεν έχει κατασκευαστεί και είναι υπολογισμένη με q=3,5.Κολώνα εσωτερικά δεν μπορώ να βάλω.....Δηλαδή όλα στραβά πάνε..

Link to comment
Share on other sites

καλά γιάννη, εγώ θα έδινα κανα 2cm ακόμη (γραψε λάθος, διαβαζα 36cm, καλά ειναι μάλλον)

 

μηπως θα ηταν καλό να έβαζες (αν δεν έβαλες) και κατακόρυφη συνιστώσα σεισμού?

 

το q=1 θα μπορούσε να βρει (πιστεύω) εδώ εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Αφου η σκάλα θα είναι βοηθητική ελικοειδής, δεν θα μεταβιβάζει και φορτία προφανώς, οπότε από αυτή την πλευρά έχεις μια κάποια ωφέλεια.

 

"Φιλοσοφική-προβοκατόρικη" ερώτηση : γιατί σε μια πλάκα zoellner να είναι απαραίτητα τόσο κακό μια μικρή τρύπα στη μέση - η περίπου στη μέση? Και για να το θέσω αλλιώς: Αν είχες απλά μια σχάρα δοκών κάπου, και είχες διακοπή της συνέχειας 1-2 δοκών σε ένα τμήμα, θα το θεωρούσες τόσο κακό? (Το θέμα της διαφραγματικής λειτουργίας το προσπερνώ προς το παρόν)

Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση από εμένα...διάμετρος 1.2 (ακτίνα νόμιζα επειδή είναι πολύ μικρή).

Μια χαρά. Αν την λύσεις με πεπερασμένα θα δεις ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Για αυτό που λέει ο paktomenos θα συμφωνήσω.

Link to comment
Share on other sites

καλά με fem, το 1/2 του οπλισμού θα βγάλεις

εγω προσωπικά κάνω τρύπες και στα άκρα πατάω τοιχοποιία, δεν έχω ενδοιασμούς αν έχω πάχος πλάκας

 

εδω θα μπορούσε να μπει q=1? τα τοιχώματα και εκτός επιπέδου πάλι τοιχώματα ειναι με τα Γ

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις της οπής είναι αρκετά μικρές σε σχέση με το μέγεθος της πλάκας και δεν νομίζω ότι τίθεται ιδιαίτερο θέμα. Θα μπορούσες απλώς να ενισχύσεις τις δοκίδες περιμετρικά της οπής και ιδιαίτερα αυτές κατά τη διεύθυνση της μικρής πλευράς (y).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.