Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλάκες Zoellner


 
sofia mois

Recommended Posts

Για τις κάμψεις των διαμήκων που ρώτησα μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

 

αν οπλίσεις με 2Φ12, δεν είναι τίποτα να κάμψεις και τα δύο σίδερα, από την στιγμή που μιλάμε και για μικρή διάμετρο.οι γκρίνιες ξεκινάνε όταν έχεις πολλά σίδερα, όπου πλέον δυσκολεύονται να περάσουν τα χέρια των σιδεράδων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στη λεπτομέρεια που έστειλες noutsaki έχει οπλισμό συμπαγών ζωνών 4Φ14 άνω και κάτω και όχι καρέ Φ10/15 που έγραψες. Τι ισχύει από τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

Δείξε μου από την βιβλιογραφία σχέδιο όπλισης και διαστάσεις που πρέπει να τηρούνται για την πλάκα Zöllner.

 

εκως-leonhardt-γκρος-τάσιος-γιαννόπουλος και πολλοί άλλοι.

οι παραπάνω αναφέρουν για δοκιδωτές πλάκες, σχέδιο όπλισης συμπαγών ζωνών δεν υπάρχει ή δεν έχω βρει στην διεθνή βιβλιογραφία, αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το που αποσκοπεί η ερώτηση.εν πάσοι περιπτώσει, αν η λεπτομέρεια υποδεικνύει κάτι λάθος, ας επισημανθεί και ας το κρίνει ο καθένας.

 

Στη λεπτομέρεια που έστειλες noutsaki έχει οπλισμό συμπαγών ζωνών 4Φ14 άνω και κάτω και όχι καρέ Φ10/15 που έγραψες. Τι ισχύει από τα δύο?

 

σε αυτό που λες, έχεις δίκο. βιασύνη βλέπεις..

θα έπρεπε ίσως να ξεκαθαρίσω ότι οπλίζω τις συμπαγείς ζώνες με καρέ όπως περιέγραψα και πυκνώνω στην στήριξη με ίσια σίδερα Φ14. Θεωρώ υπερβολή σε τέτοιων διαστάσεων πλάκα όπως η δικιά σου, να οπλιστεί όλη η συμπαγής ζώνη με Φ14.Ήταν όχι καλά ξεκαθαρισμένο από μέρους μου.Και είχα ξεχάσει να ενημερώσω την λεπτομέρεια.

 

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Edit".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ,ilias

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν βάλω εσχάρα Φ10/15 πάνω κάτω στη συμπαγή ζώνη δεν χρειάζεται τσέρκι σωστά?

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

όχι. τσέρκι θα μπει.πιο πριν μίλησα για αύξηση πάγους συμπαγούς ζώνης, γ' αυτόν ακριβώς τον λόγο. για να "εξαιρεθεί" η πλάκα σου από τον έλεγχο διάτμησης..

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

όχι. τσέρκι θα μπει.πιο πριν μίλησα για αύξηση πάγους συμπαγούς ζώνης, γ' αυτόν ακριβώς τον λόγο. για να "εξαιρεθεί" η πλάκα σου από τον έλεγχο διάτμησης..

 

Πως θα μπει τσέρκι αφού θα έχω εσχάρα?

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει παιδιά?

Τι οπλισμό βάζω στις συμπαγείς ζώνες? Το πρόγραμμα δεν μου το βγάζει και πρέπει αύριο να παραδώσω ξυλότυπο στην οικοδομή!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι, μελετώ προσθήκη ορόφου σε ισόγειο, με ξυλότυπο αποτελούμενο από 2 μεγαλούτσικες πλάκες διαστάσεων (θεωρητικών - μέσο δοκού) 6,75 χ 8,75μ. Επισυνάπτω το σχήμα.

περιμετρικά υπάρχουν πρόβολοι σε όλο το μήκος, με πλάτος μέγιστο 2,20 και ελάχιστο 1,00μ. Προτίθεμαι σε συνεννόηση με τον αρχιτέκτονα να τις κάνω Zoellner, επειδή από κάτω έχω χώρο συνάθροισης κοινού στο ισόγειο (και στο ημιυπόγειο στην πράξη), και για να αλλάξει η χρήση είχαν γίνει μεμεονωμένες ενισχύσεις (διαπλάτυνση κατακόρυφων στοιχείων) στο υπόγειο, τις οποίες επειδή ξέρω πώς λειτουργούν οι μάστορες στην περιοχή δεν πολυεμπιστεύομαι. Οπότε για να μειώσω ίδιο βάρος κλείνω προς zollner. Πρόβλεψη υπάρχει στη μελετη των προηγούμενων.

1) Τί συνθήκες στήριξης θα θεωρήσω για να κάνω τους ελέγχους ΕΚΩΣ για τα πάχη? Θεωρείτε πλήρη πάκτωση την παρουσία των προβόλων? εγώ μάλλον όχι. Το φεσπα ως συνήθως βγάζει ακατανόητα πράγματα, πχ την πλάκα Π2 τη βγάζει δυσμενέστερη από την Π1 (ενώ έχει στη μία στήριξη της κύριας διεύθυνσης συνθήκες πάκτωσης).

2) προεκλογή διαστάσεων? δοκίδες 17-18 εκ, πάχος συμπαγές 8 εκ, κενά στην κύρια διεύθυνση 45-50 και στην ασθενή 70-75?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

1.Για τις συνθήκες στήριξης συμφωνώ με αυτό που λες. Αν δε, σου δίνεται αρχιτεκτονικά η δυνατότητα να μην έχεις τόσο μεγάλο πρόβολο (άνοιγμα 2,20) δίπλα στην δοκιδωτή, μην τον βάλεις.υποψιάζομαι από τα συμφραζόμενα (πανοσήκωμα-τελευταία πλάκα) ότι οι πρόβολοι αυτοί δεν είναι βατοί, σκεπάζουν τα υποκείμενα μπαλκόνια.

2.Θα έλεγα μεγαλύτερες δοκίδες ξεκινώντας από 20cm- προσωπικά τις κάνω 25cm για να φτιαχτεί σωστό τσερκάκι, διευκόλυνση στο σιδέρωμα κλπ.Πάχος άνω ίνας, μια προεκτίμηση 8cm με βρίσκει σύμφωνο.Συμφωνώ για τα κενα, θα έβαζα μεγαλύτερο πλάτος συμπαγούς ζώνης (δεν μπορώ να εκτιμήσω αυτό που βλέπω στην εικόνα), στα 2-2,20μ.

3. Χωρίς να έχω διαστάσεις και να κάνω υπολογισμούς, διασθητικά βλέπω το πάχος των δοκιδωτών 23cm λίγο.

4. Κάτι που με αποσχολεί στις δοκιδωτές είναι και η φόρτιση από ευαίσθητα διαχωριστικά, εκεί αλλάζει (γίνεται δυσμενέστερος) ο έλεγχος του βέλους κάμψης από τον οποίο προκύπτει το max πάχος.

Edited by noutsaki
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Τα πάχη συμπαγούς ζώνης που έχει το σχήμα είναι τα αυτόματα του φέσπα.

Στους περιμετρικούς προβόλους πατάει η σκεπή. Θέτεις προφανώς θέμα σωστής στήριξης - αγκύρωσης προβόλου. Αυτό που σκέφτηκα ήδη και γω είναι να αυξήσω την περιμετρικη συμπαγή ζώνη εκεί, ώστε η αγκύρωση κατά κύριο λόγο να επιτυγχάνεται στο συμπαγές.

Το πάχος λόγω ΕΚΩΣ εάν δεχθώ το 0,80χ L (πάκτωση-στήριξη) σαν μέση λύση δεδομένου ότι και οι δύο πρόβολοι δεν είναι αμελητέτου πλάτους οπότε κάποιο περιορισμό παραμορφώσεων εισάγουν και με αl/d<25 (για zoellner) μου βγαίνει 0,24. Θα το ψάξω λίγο καλύτερα όμως.

Επίσης, εκεί που πατάνε οι 2 κεντρικοί παπάδες σκέφτομαι δύο ισχυρότερα δοκαράκια ή και "ενδιάμεσες συμπαγείς ζώνες" γιατί η συμπεριφορά της zoellner στα εμεμονωμένα είναι κάτι που με αγχώνει και δε μπορώ να πω ότι κατέχω.

Τέλος, τα περιμετρικά δοκάρια τα έβαλα όσο με παίρνει από αρχιτεκτονικά - 25/55.

Για διαμήκη οπλισμό δοκίδων κύριας διεύθυνσης έχεις άποψη (από πλευράς κατασκευαστικής-προφανώς και γι αυτό προτείνεις 25 εκ και θεωρείς τα 20 λίγα) γιατί έχω λύσει ως τώρα 4 ακόμα, αλλά καμία δεν κατασκευάστηκε λόγω κρίσεως!!!

ευχαριστώ και πάλι.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.