Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AUTOCAD- Πρόβλημα με το line.


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Πρόσφατα εμφανίστηκε το εξής πρόβλημα στο Autocad. Όταν κάνω Line δεν με αφήνει να επιλέξω το ακριβές σημείο που θέλω αλλά με πηγαίνει σε προκαθορισμένα σημεία σαν να είναι ενεργοποιημένο το SNAP αλλά χωρίς να είναι. Όποιος γνωρίζει τι μπορεί να συμβαίνει αν μπορεί να βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

και στα σωστά των συναδέρφων άρχισε να πατάς ένα ένα F5 / F6 / F7 / F8/ F9 .... ένα απ αυτά θα είναι το οκ.... (δεν μπορώ να το τσεκάρω τώρα κι εγω όταν μου συμβεί κάνω αυτόματη κίνηση και δεν θυμάμαι.... )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα.

Ξέρει κάποιος,  πως μπορώ στο autocad να ξεκινήσω μια Line από συγκεκριμένο σημείο με συντεταγμένες χ,y ?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αρχάριος στο πρόγραμμα να φανταστώ.

Μόλις δώσεις την εντολή line, το πρόγραμμα περιμένει να του ορίσεις το σημείο αρχής (Specify first point:) .... εσύ απλά πληκτρολόγησε τα χ και y (π.χ. 100,100) και η γραμμή θα ξεκινήσει από εκεί....

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά με έσωσες φίλε.

Βασικά για την σχολή κάνω ένα τοπογραφικό. Η διαφορά ήταν ότι έβαζα τελεία αντί για κόμμα και με έβγαζε όπου νάνε.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
15 λεπτά πριν, stetr said:

Ξέρει κανείς σε τι μονάδες μετράει το autocad τα εμβαδά ? (με το measure area)

σε ότι το έχεις ορίσει εσύ. τσεκαρε units & -dwgunits για μα δεις σε τι μονάδες ειναι σεταρισμενο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.