Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια για στάθμευση στην πρασιά


Eua Latsiou

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos33)

Καλησπέρα έχω κατάστημα και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βγάλω άδεια στάθμευσης δεδομένου ότι μπροστά από το μαγαζί έχω 5μ πρασιά κοινόχρηστη με την πολυκατοικία από πάνω και 2 μέτρα πεζοδρόμιο μετά την πρασιά. συγκεκριμένα την χρειάζομαι για τα φορτηγά που έρχονται και μέρα και δεν υπάρχει άλλη λύση να ξεφορτώνουν

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού & ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θες θεση σταθμευσης ή χωρο να ξεφορτωνουν τα φορτηγα, θεση σε πρασια αν δεν φαινεται στο διαγραμμα δομησης της οικοδομης και να σου εχει δοθει η κυριοτητα ή η αποκλειστικη χρηση δυσκολα φτιαχνεις, θα χρειαστει και συνεναισεις αλλων ιδιοκτητων πολυκατοικιας ενδεχομενος. Καποιο χωρο να σταθμευσουν προσωρινα τα φορτηγα και να ξεφορτωσουν φανταζομαι πιο ευκολα θα γινεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ζητάω περισσότερο γενικότερα μια ολιγόλεπτη σταθμευση των πελατών και κυρίως να μπορούν να ξεφορτωνουν τα φορτηγά.γνωριζετε ποιες  ειναι οι διαδικασιες;

Edited by Eua Latsiou
Link to comment
Share on other sites

θα άρχιζα από τον Δήμο, όταν έχω κατάστημα και μπροστά υπάρχουν θέσεις στάθμευσης θα ρώταγα τι χρειάζεται για να δεσμεύσω ένα χώρο απαραίτητο για την λειτουργία του καταστήματος και την φορτωεκφόρτωση εμπορευμάτων, ώστε να είχα 2 σήματα "απαγορεύεται η στάθμευση, χώρος στάθμευσης φορτηγών" και πρώτα θα έβλεπα τι θα μου έλεγαν αυτοί. Υστερα μπορεί να ήθελε και κάποια άλλη άδεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη απευθυνθεί αλλά δυστυχώς δεν βγάζω άκρη με δαύτους!το θέμα είναι ότι ο δημος έχει αρχίσει κάποια έργα τώρα μπροστά και μέχρι στιγμής δεν αντιμετώπιζα θέμα με αυτό που ζητάω τώρα.αλλα το προβλεπόμενο σχέδιο τους έχεις ως στόχο να ανυψωσει το πεζοδρόμιο και να στενεύσει το δρόμο!Με αποτέλεσμα να μην μπορεί να παρκάρει αμαξι

Link to comment
Share on other sites

ορισμένα ιστορικά, το μαγαζί είναι ισόγειο έτσι?
Και από πάνω υπάρχει πολυκατοικία με ορόφους? Πόσοι ιδιοκτήτες? Εχείς καλή σχέση με αυτούς?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ισόγειο και η πολυκατοικία έχει 4 ορόφους με όλους έχω πολύ καλή σχέση. Αυτό που φτιάχνουν είναι το πεζοδρόμιο και πίσω η πρασιά.

IMG-37cecb415a9e3f1ca0a40a9610455e10-V.jpg

Edited by Pavlos33
συγχώνευση μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

το ότι δεν υπάρχει φύτευση στην πρασιά είναι ένα θετικό στοιχείο. Θα πρέπει με εναν Μηχανικό που να προτιμάτε - υπόψη και οι Αρχιτέκτονες Μηχανικοί είναι, το λέω γιατί πολλοί άνθρωποι δεν το ξέρουν - θα εξετάσετε, βασικά του αναθέτετε να εξετάσει το τοπογραφικό διάγραμμα, τους τίτλους ιδιοκτησίας, τον κανονισμό πολυκατοικίας σκέφτομαι αρχικά και να δει κατα πόσο νόμιμα μπορείτε να αιτηθείτε την δημιουργία θέση στάθμευσης στην πρασιά. Μετά είναι απλό, αν γίνεται και παρετε την άδεια, προβαίνετε σε δημιουργία της θέσης με τον Αρχιτέκτονα (Μηχανικό) και έχετε την θέση. Ο χώρος μπροστά ενοείται ότι νόμιμα μπαίνει σήμανση "parking καταστήματος", απαγορεύεται να σας κλείσουν και έχετε τον χώρο σας. Ενδεχομένος να ζητήσει η Υπ. Δομ. (Υπηρεσία Δόμησης, παλιά Πολεοδομία) συναίνεση από τους άλλους ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας, για αυτό σας ρώτησα αν έχετε καλή σχέση . _
Ο Μηχανικός

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Eua Latsiou said:

...να ρωτήσω αν μπορώ να βγάλω άδεια στάθμευσης δεδομένου ότι μπροστά από το μαγαζί έχω 5μ πρασιά κοινόχρηστη με την πολυκατοικία από πάνω και 2 μέτρα πεζοδρόμιο ....

Πεζοδρόμια, δρόμοι κλπ είναι δημόσιες εκτάσεις οπότε εκεί αποφασίζει το κράτος, δήμος κλπ και κάνει ότι κρίνει.

Με βάση αυτό εκεί μπορείς να αιτηθείς θέματα που αφορούν τον Κ.Ο.Κ (κώδικα οδικής κυκλοφορία) κλπ...

 

Η πρασιά είναι ιδιωτικός χώρος και διέπεται απο τον κανονισμό της πολ/κίας. 

οπότε σενάρια Α. Αν εσύ έχεις συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης θέσης στάθμευσης στην πρασιά σου, 1ον παρκάρεις όποτε θές και 2ον το πιο σπουδαίο στην περίπτωση σου με βάση τον ΚΟΚ ο δήμος ή το κράτος πρέπει ότι έργα κάνουν στον δημόσιο χώρο να έχουν φροντίσει να είναι πρόσβαση στην δεσμευμένη με συμβολαιογραφικό πράξη θέση στάθμευσης.

Οπότε αν έχεις αποκλειστική χρήση της πρασιάς αυτής είναι μια σχετικά τυπική διαδικασία να το κάνεις. (Σχέδια απο συνάδερφο μηχανικό, και συμβολαιογράφο για την πράξη)

Αν δεν έχεις αποκλειστική χρήση προσπαθείς να αποκτήσεις την συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών,. (Εδώ συχνα πυκνά χαλάει η υπόθεση)

 

αυτά....

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.