Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με κεραία τηλεόρασης


Recommended Posts

έχω κ εγώ ένα θεματάκι με λήψη συγκεκριμένης συχνότητας της ΕΡΤ (ΡΙΚ, Dwelle, BBC...). 
Είναι το μοναδικό που δεν έχω λήψη (κανάλι 37/ 602ΜΗz - Βόλος). 
Άλλαξα κεραία κ έβαλα αυτή με καλώδιο (περίπου 15μ ίσως λιγότερο) το οποίο με UHF splitter της Fracaro χωρίζεται σε 3 εξόδους. Δεν υπάρχει ενισχυτης.
Λήψη καλή στα υπόλοιπα κανάλια με επίπεδο signal σχετικά χαμηλό αλλά απρόσκοπτο στην θέαση.

Υποπτεύομαι πως λόγω απόστασης καλωδίου υπάρχουν απώλειες διότι με δεύτερη κεραία κ μήκος καλωδίου το πολύ 5 μετρά (χωρίς ενισχυτή) πιάνει τα πάντα άλλη τηλεόραση, οπότε χρειάζομαι ενισχυτή;

Βρήκα αυτόν εδώ που θα τον συνδέσω μεταξύ κεραίας και UHF splitter στο δωμάτιο. Πιστεύετε πως θα λύσω το πρόβλημα λήψης ή πρέπει να σκεφτώ διαφορετική υλοποίηση; 

Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2018 at 10:30 ΠΜ, georgegaleos said:

το τύλιξα με καμιά δεκαριά στροφές με αλουμινόχαρτο τσαλακωμένο και πατημένο πάνω στο καλώδιο. Ισως είναι χαζομάρα ..

Δεν είναι χαζομάρα. Εγώ με ένα κουτάκι μπύρας έλυσα το πρόβλημα και δεν ξαναχρειάστηκα κανενός είδους κεραία. Έβγαλα το καλώδιο από την πρίζα της προβληματικής κοινόχρηστης κεραίας της πολυκατοικίας, αφαίρεσα το βύσμα και το έχωσα μέσα στο κουτάκι προσέχοντας να υπάρξει επαφή του κουτιού με το μεταλλικό δίχτυ που είχε μέσα το καλώδιο. Με αυτό το σύστημα πιάνω τουλάχιστον τα 10 βασικά κανάλια που παίζουν στην Αθήνα και χωρίς αυτό δεν πιάνω τίποτα. Θεωρητικά η απόδοση βελτιώνεται αν χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερες επιφάνειες αλουμινίου και αν τις τοποθετήσεις εξωτερικά του σπιτιού και τις προσανατολίσεις κατάλληλα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Splitter 1 σε 3 χωρις ενισχυτή στα 15 μέτρα και που βλέπεις εισαι τυχερός. Πρώτα θα περάσεις την εισαγωγή στον ενισχυτή και απο κει σπλιττερ και έφυγες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.