Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες σε εξοικονομώ


Recommended Posts

Καλημέρα

επειδή είναι το πρώτο εξοικονομώ που θα αναλάβω ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:

1. Σε χωριό υφίσταται κατοικία με υπόγειο όπου έχουν κλείσει 2 κουφώματα από την αρχική άδεια του 1976 και έχει ανοίξει ένα άλλο. επίσης δεν δημιουργήθηκε ένα μπαλκόνι όπως φαίνεται στην νόμιμη άδεια. Τα τετραγωνικά είναι ίδια με της αδείας. Το σπίτι αυτό θεωρείται ΄΄αυθαίρετο΄΄ και δεν εντάσσεται στο πρόγραμμα???

2. Είναι ισόγεια κατοικία με υπόγειο. Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει παρεμβάσεις στο ισόγειο μόνο που είναι το σπίτι αφού το υπόγειο είναι ξεχωριστό/ανεξάρτητο και χρησιμοποιείται ως αποθήκη/σταύλος. Εγώ ως μηχανικός βγάζω ΠΕΑ μόνο για το ισόγειο σωστα? ή επειδή είναι μονοκατοικία δείχνω και το υπόγειο?

3.Πρέπει να μαζέψω προσφορές για τις παρεμβάσεις που θέλει ο ιδιοκτήτης και να τις κάνω ακριβώς τα σενάρια που θέλει να υλοποιήσει ο ιδιοκτήτης στο ΠΕΑ σωστά? 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

asxetos222

1. Δες πόσα τ.μ. γράφει η άδεια, πόσα το Ε9 και πόσα μετράς εσύ .... το ΕΚΟ 2 δέχεται απόκλιση 7τ.μ. Το αν είναι αυθαίρετο δεν κρίνεται στο ΕΚΟ 2, αλλά ζητάει να είναι νόμιμο... δεν ξέρω στο ΠΕΑ τι ζητάει το buildingcert από άποψη νομιμότητας, γιατί δεν είμαι ενεργ. επιθ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα και πάλι

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

1. οταν δημιουργώ το 1ο ΠΕΑ και προτείνω τα σενάρια εξοικονόμησης του ΠΕΑ πρέπει να έχω μαζί μου τις προσφορές απο το τι θα κάνω για να έχω ακριβώς το ποσό που θα ξοδέψω?

2. Θα πρέπει να υλοποιήσω το 1ο σενάριο όπως ακριβως το περιγράφω στο ΠΕΑ?  (πχ αντικατάσταση κουφωματων, τοποθέτηση ηλιακου και κλιματιστικών)

3. o επιλέξιμος μέγιστος προυπολογισμός για μονοκατοικία 50τμ σπιτιού είναι 50 Χ 250 ευρώ =12500 ευρω,  που σημαίνει

-αυτό είναι το μέγιστο ποσό επιδότησης πχ κόβω 25000 ευρω τιμολόγια αν επιδοτούμαι το 50% δηλαδη 12500

-ή μέχρι 12500 ευρω μπορείς να κόψεις τιμολόγια παρεμβάσεων από τα οποία επιδοτούμαι  το 50% για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Το μέγιστο ποσό των παρεμβάσεων δεν μπορεί να ξεπερνά τα 250 € ανά τετραγωνικό, οπότε στην περίπτωσή σου μπορείς να κόψεις τιμολόγια όπως λες μόνο 12500 € και από αυτά θα επιδοτηθεί ανάλογα με την εισοδηματική κατηγορία που ανήκεις.  

Link to comment
Share on other sites

spiliosa  ευχαριστω 

On 18/6/2019 at 9:00 ΠΜ, asxetos222 said:

καλημέρα και πάλι

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

1. οταν δημιουργώ το 1ο ΠΕΑ και προτείνω τα σενάρια εξοικονόμησης του ΠΕΑ πρέπει να έχω μαζί μου τις προσφορές απο το τι θα κάνω για να έχω ακριβώς το ποσό που θα ξοδέψω?

2. Θα πρέπει να υλοποιήσω το 1ο σενάριο όπως ακριβως το περιγράφω στο ΠΕΑ?  (πχ αντικατάσταση κουφωματων, τοποθέτηση ηλιακου και κλιματιστικών)

οσον αφορα αυτα?

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, asxetos222 said:

spiliosa  ευχαριστω 

οσον αφορα αυτα?

 

1. Δεν είναι απαραίτητο να έχετε τις προσφορές. Έτσι και αλλιώς το προγραμμα για κάθε εργασία έχει το δικό του κοστολόγιο. Επίσης δεν επισυνάπτονται στο προγραμμα. 

2. Στην πορεία μπορούν να αλλάξουν οι εργασίες που πραγματοποιήθηκαν, με την προϋπόθεση ότι επιτυγχάνεται ο στόχος εξοικονόμησης ενέργειας και επίσης δεν υπερβαινεται η συνολική δαπάνη που έχει εγκριθεί από το προγραμμα. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα

έχω περίπτωση μονοκατοικίας που δηλώνεται ως κύρια κατοικία αλλά και ως επαγγελματική στέγη του ιδιοκτήτη, χωρίς να έχει γίνει ο ακριβής διαχωρισμός των επιφανειών(για το ποιο τμήμα δηλ. αφορά τη κατοικία και ποιο τη στέγη). Απο τηλεφωνική επικοινωνία με το helpdesk μου είπαν οτι μάλλον δε μπαίνει στο β' κύκλο του εξοικονομώ. Παρόλα αυτά είδα σε γνωστό site που αναφερόταν για το β' κύκλο του εξοικονομώ να αναφέρει:

" Για σπίτια που ενοικιάζονται (η παραχωρούνται δωρεάν) απαιτείται αντίγραφο της Αναλυτικής Κατάστασης για Μισθώματα Ακινήτων (Ε2) και Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599/1986 του Ενοίκου, ότι χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο ακίνητο ως σπίτι ή επαγγελματική στέγη." 

Οπότε επειδή έχω μπερδευτεί, (και σε αναμονή ακόμα του νέου οδηγού), μήπως έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος απο τον 'α κύκλο του εξοικονομώ αντίστοιχη περίπτωση, ώστε να με κατατοπίσει?

Edited by Louk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.