Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Anadelta - Προβλήματα,ερωτήσεις


Mirto

Recommended Posts

Ρωτω οσους το ξερουν: Ειναι οντως τοσο απλο οσο φαινεται; Ειναι οντως τοσο μεγαλο εργαλειο και μπορει να παρεξει ολα τα απαιτουμενα δεδομενα με ελαχιστο κοπο απο τον χρηστη; Η ακομα εχω πολυ επιφανειακη εικονα του αναδελτα; Ευχαριστω πολυ

 

Μου φαίνεται κι εμένα πολύ απλό και πολύ εύκολο! Οι αυτοματισμοί που έχει είναι φοβεροί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα σε ολους...εχω ενα προβλημα και αν θα μπορουσε καποιος παρακαλω ας με βοηθησει...εγκατεστησα το προγραμμα οδοποιιας anadelta προκειμενου να διεκπεραιωσω ενα project οδοποιιας...εκανα scan και μετετρεψα το χαρτη ισοϋψων που ειχα σε εικονα .tiff . Στη συνεχεια μετετρεψα το αρχειο σε .dxf και προσπαθησα να το εισαγω στο anadelta ως " εισαγωγη εδαφους απο dxf " . Ομως μου εμφανιζει την ενδειξη " I/O error 32 " και δε γινεται η εισαγωγη...

ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως μετέτρεψες την εικόνα σε αρχείο dxf???

Μήπως απλά είσηγαγες μια εικόνα μέσα στο autocad? Τότε δεν έχει αντικείμενα. Είναι απλά εικόνα.

Όπως και να έχει εφόσον δεν εισάγονται τα σημεία με "εισαγωγή εδάφους από dxf", τότε έλεγξε αν τα σημεία στο dxf είναι όντως αντικείμενα "points" και όχι blocks ή οτιδήποτε άλλο.

 

Μια ερώτηση και από μένα: Τοίχο αντιστήριξης παράλληλα στην οδό, πως μπορώ να εισάγω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σε ολους...εχω ενα προβλημα και αν θα μπορουσε καποιος παρακαλω ας με βοηθησει...εγκατεστησα το προγραμμα οδοποιιας anadelta προκειμενου να διεκπεραιωσω ενα project οδοποιιας...εκανα scan και μετετρεψα το χαρτη ισοϋψων που ειχα σε εικονα .tiff . Στη συνεχεια μετετρεψα το αρχειο σε .dxf και προσπαθησα να το εισαγω στο anadelta ως " εισαγωγη εδαφους απο dxf " . Ομως μου εμφανιζει την ενδειξη " I/O error 32 " και δε γινεται η εισαγωγη...

ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια

 

Φρόντισε να μην έχεις ταυτόχρονα ανοικτό το DXF στο Acad όταν κάνεις εισαγωγή

 

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως μετέτρεψες την εικόνα σε αρχείο dxf???

Μήπως απλά είσηγαγες μια εικόνα μέσα στο autocad? Τότε δεν έχει αντικείμενα. Είναι απλά εικόνα.

Όπως και να έχει εφόσον δεν εισάγονται τα σημεία με "εισαγωγή εδάφους από dxf", τότε έλεγξε αν τα σημεία στο dxf είναι όντως αντικείμενα "points" και όχι blocks ή οτιδήποτε άλλο.

 

Μια ερώτηση και από μένα: Τοίχο αντιστήριξης παράλληλα στην οδό, πως μπορώ να εισάγω?

 

Από το κουμπάκι των τοίχων. Προϋποθέτει ότι η διατομή σου έχει ήδη υπολογιστεί καταρχήν και οι γραμμές εδάφους-τεχνητού, κλείνουν (τέμνονται).

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Στην περιοχή των κόμβων δεν βγαίνουν τα πρανή...Ή μάλλον για την ακρίβεια: Όταν κάνω ενημέρωση οριζοντιογραφίας από διατομές τα πρανή φαίνονται μια χαρά, όταν όμως ξαναμπώ στις "προδιαγραφές ισόπεδου κόμβου" τότε χάνονται αυτομάτως όλα τα πρανή...

Αυτό σημαίνει ότι δεν έχουν υπολογιστεί από κάπου τα πρανή στον κόμβο ή κάτι είναι λάθος στον υπολογισμό του κόμβου?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα παιδια, υπαρχει κανεις που να ξερει αναδελτα καλα, και να μπορει να ξανει μαθημα επι πληρωμη εστω και μεσω σκαιπ??

 


Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Μεταφορά θέματος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.