Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιστροφή Χρημάτων Επίβλεψης


Stavros g

Recommended Posts

9 ώρες πριν, θανος_ said:

Κε Σταυρο

είχα ανάλογη περίπτωση που πελάτης μου αξίωσε επιστροφή της αμοιβής επίβλεψης. Ειχε προπληρώσει μελέτη κι επίβλεψη αλλά με έκπτωση , βάσει της ελάχιστης αμοιβής του ΤΕΕ, η οποία έκπτωση ήταν σχεδόν όσο η επίβλεψη, οπότε δεν του επέστρεψα τίποτα". Ψάξε λοιπόν τα φορολογικά της ελάχιστης αμοιβής μελέτης και συγκρινε τα με αυτα που έδωσες. Δευτερευόντως "κι αυτό είναι προσωπική μου άποψη", δεν δικαιούσαι να ζητάς τίποτα, συμφώνησες με κάποιον κάτι, αν  μετάνιωσες δικό σου πρόβλημα, η συμφωνία είναι συμφωνία.

για το πρώτο δεν θα σχολιάσω (απέναντι σε ιδιώτες). Για το δεύτερο, το λάθος ήταν που προπλήρωσε. Συμφωνησε να πληρωθεί για μια υπηρεσία που δεν έγινε. Δεν πρέπει να επιστραφούν τα χρήματα?

48 λεπτά πριν, Γιάννης said:

Μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα....απλά έχουν περάσει χρόνια...Η άποψή σου σεβαστή πάντως

Διαπίστωση έκανα, αλλά δεν το έκανα σαν κατηγορία.....Δεν ασχολούνται όλοι με πολεοδομίες......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Θα παρακαλούσα τους συναδέλφους να είναι πιο "φειδωλοί" στα σχόλια κατά του μηχανικού καθώς απ'ότι φαίνεται υπάρχουν κι άλλες πτυχές στην υπόθεση .
Σε άλλο τοπικ ο ίδιος εργοδότης ζητά  επιστροφή χρημάτων και από την εταιρεία με τα προκατ  που έβγαλε την νέα άδεια ενώ και εκεί φαίνεται να υπάρχει θέμα με τις αμοιβές  :

"...Επίσης μπορώ να αναθέσω την κατασκευή της οικίας μου σε άλλη εταιρία προκατ γιατι με τη συγκεκριμενη που εβγαλε την άδεια δεν ειμαι καθολου ευχαριστημένος ? Επίσης μια προκαταβολη των 8000 € στην εταιρια μπορει κ πρεπει να μου επιστραφει ή να τα συμψηφισω με τα υπόλοιπα που εχει λαμβάνει ο μηχανικός ?.."
 

 

 

Edited by avgoust
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

μάλιστα. Διάβασα ξανά από την αρχή το θέμα και δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι αυτά τα "σχόλια" κατά του συναδέλφου.

Link to comment
Share on other sites

Αφού πρόκειται για καθαρά νομικά (αστικά) ζητήματα καλό είναι να μην εμπλεκόμαστε περαιτέρω, και η μόνη απάντησή μας θα πρέπει να είναι : "συμβουλέψου δικηγόρο" 

Δεν νομίζω πως το φόρουμ είναι δια πάσαν νόσον και ... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, maneni said:

μάλιστα. Διάβασα ξανά από την αρχή το θέμα και δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι αυτά τα "σχόλια" κατά του συναδέλφου.

Nα διευκρινίσω : Δεν αναφέρομαι προσωπικά . Και το λέω ως απλός συνάδελφος  όχι με την ιδιότητα του συντονιστή.

Link to comment
Share on other sites

Από ένα ποστ πέντε γραμμών κάποιου ιδιώτη για μια περίπτωση όπου δεν ξέρουμε τι συμφωνία έχει κάνει και υπό ποιες προϋποθέσεις, η μόνη απάντηση ήταν αυτή που έδωσα εξαρχής. Δικηγόρος.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, maneni said:

για το πρώτο δεν θα σχολιάσω (απέναντι σε ιδιώτες). Για το δεύτερο, το λάθος ήταν που προπλήρωσε. Συμφωνησε να πληρωθεί για μια υπηρεσία που δεν έγινε. Δεν πρέπει να επιστραφούν τα χρήματα?

 

Κατά την άποψη μου και τον τρόπο που εργάζομαι εγώ η μελέτη και η επίβλεψη είναι πακέτο, και κάθε έργο το θεωρώ προσωπική μου υπόθεση. Αν ήξερα  ότι οι μελέτες μου δεν θα εφαρμοστούν ποτέ, η θα εφαρμοστούν από άλλον, δεν θα τις έκανα η θα διέθετα λιγότερο χρόνο για αυτές. Η επίβλεψη δεν είναι κόπος, και ειδικά στις μέρες μας προσφέρει διαφήμιση και αναγνώριση,  Ως εκ τούτου εάν υποχωρήσει ο πελάτης της συμφωνίας , όχι μόνο δεν αποζημιώνεται, αλλά θα πρέπει να αποζημιώσει τον μηχανικό.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τον τρόπο σκέψης σου, αλλά όπως προείπα δεν είναι εδώ το κατάλληλο μέρος να το συζητήσουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα (και, μεταξύ μας, το προτιμώ), καλό είναι να ασχοληθούμε λίγο, διότι τίθεται θέμα ηθικής τάξεως.

Θεωρώ πως η άποψη του θανος_ είναι σε λάθος κατεύθυνση, αφού μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα.

Μιά σωστή μελέτη (πλήρης και λεπτομερής) μπορεί να εφαρμοστεί από οποιονδήποτε συνάδελφο διαθέτει την απαραίτητη γνώση κι εμπειρία. Επιμένω πιο πολύ στην εμπειρία, διότι  ο επιβλέπων μπορεί να δει (και να διορθώσει) πιθανά λάθη της μελέτης (έχει συμβεί ουκ ολίγες φορές σε δ.ε.), ειδικά δε όταν αυτή έχει εκπονηθεί από μηχανικό χωρίς σημαντική εργοταξιακή εμπειρία. Υποχρέωση του μελετητή είναι να εκπονήσει (και παραδώσει) μια εργασία, στην οποία δεν θα υπάρχουν γκρίζες ζώνες.

Σε ό,τι αφορά στο οικονομικό, είναι αυτονόητο ότι πληρωνόμαστε για ό,τι ακριβώς παράγουμε. Θεωρώ ανέντιμο να απαιτώ και να λαμβάνω χρήματα για κάτι για το οποίο δεν έχω εργαστεί.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω λίγο τον "συνήγορο του διαβόλου".

Ερχεται μια τεχνική εταιρία και σου  λέει :  Για αυτό το σπίτι  στο δίνω με το κλειδί στο χέρι με τόσα. Ολα μέσα πακέτο ( μελέτη, επίβλεψη , κατασκευή).
Δεν εξετάζει κανείς πως κατανέμει εσωτερικά το συνολικό ποσό και κανείς δεν έχει πει ποτέ ότι τίθεται θέμα ηθικής τάξης.

Ερχεται τώρα ο μηχανικός και σου λέει : Για αυτό το σπίτι σου δίνω  πακέτο  (μελέτη,επίβλεψη) τόσα. Εδώ γιατί υπάρχει θέμα ηθικής τάξης ?  

Εχει ή δεν έχει βάσει Ν.3919 δικαίωμα να συντάξει συμφωνητικό με 19800 την μελέτη και 200 την επίβλεψη ? -> Εχει.
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.