Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διπλωματική εργασία Μεταλλική κατασκευή


 
Gio.L

Recommended Posts

Γειά σας παιδια,

Έχω αναλάβει μια διπλωματική εργασία η οποία έχει να κάνει με τον σχεδιασμό 6-όροφου μεταλλικού κτιρίου και την pushover ανάλυση του (SEISMIC DESIGN OF 6-STOREY STEEL MOMENT RESISTING FRAME AND PERFORMANCE OF NONLINEAR PUSHOVER ANALYSIS ). Επειδή είναι ένα θέμα το οποίο δεν το διάλεξα εγώ ο ίδιος θα ήθελα την βοήθεια σας.

Ποιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω opensees ή abaqus και αν υπάρχει κάτι χρήσιμο που θα με βοηθούσε βήμα βήμα θα μου ήταν αρκετά χρήσιμο. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό είναι πρώτα να θέσεις σε συνεργασία πάντα με τον καθηγητή σου ένα πιο συγκεκριμένο ερώτημα το οποίο στοχεύει να ερευνήσει η διπλωματική σου.

Επίσης ανάφερε τη χώρα και τη βαθμίδα που σπουδάζεις. Από τον τίτλο της εργασίας καταλαβαίνω ότι μάλλον είσαι σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και πιθανώς σε μεταπτυχιακό. Αυτό έχει σημασία για να είναι η απάντηση προσαρμοσμένη στο κατάλληλο γνωστικό υπόβαθρο και στο επιθυμητό επίπεδο δυσκολίας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν υπαρχει και μεγαλη συννενοηση με τον καθηγητη γι αυτο και απευθυνομαι εδω.

Στο UK σπουδαζω MSc Civil Engineering. Οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν χρησιμη.

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε απο τα βασικά. Λες ότι δεν διάλεξες εσύ το θέμα αλλά με κάποιον τρόπο στο ανέθεσαν. Αρα αυτομάτως αντιλαμβάνομαι ότι το αντικείμενο ΔΕΝ το χεις και τόσο καλά.
Δευτερον, αναφέρεις 2 προγράμματα τα οποία απευθύνονται σε άτομα που το...χουν. Το ένα (openSees) ειναι opensource με ότι αυτο συνεπάγεται. Το άλλο δε νομίζω να τρέχει κάν Pushover και ειναι πρόγραμμα "ειδικού" σκοπού για να καλιμπράρεις πειράματα ή να τρέξεις shell elements κ.ο.κ. 
Γιατί δεν πάς σε κάτι πιο "απλό" και δουλεμένο όπως Sap ETABS κ.ο.κ. Άλλωστε, επειδή μιλάς για Pushover έχε κατα νού ότι δεν ειναι τόσο ουαου όσο παρουσιάζεται ειδικά αν μιλάμε για πάνω απο 4-οροφο...Το θετικό στοιχείο της είναι οτι σου δίνει μια γρήγορη εποπτεία.

Υ..Γ Πιθανόν αναφέρεις αυτά τα 2 προγράμματα διότι αυτά μπορεί να χρησιμοποιήσεις εντός πανεπιστημίου λόγω θεμάτων με άδειες χρήσης κλπ.

Υ.Γ2 Υπάρχει τρόπος όμως να χρησιμοποιήσεις και άλλα πιο mainstream μέσω academic license κλπ.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, laxanos said:

Ξεκινάμε απο τα βασικά. Λες ότι δεν διάλεξες εσύ το θέμα αλλά με κάποιον τρόπο στο ανέθεσαν. Αρα αυτομάτως αντιλαμβάνομαι ότι το αντικείμενο ΔΕΝ το χεις και τόσο καλά.
Δευτερον, αναφέρεις 2 προγράμματα τα οποία απευθύνονται σε άτομα που το...χουν. Το ένα (openSees) ειναι opensource με ότι αυτο συνεπάγεται. Το άλλο δε νομίζω να τρέχει κάν Pushover και ειναι πρόγραμμα "ειδικού" σκοπού για να καλιμπράρεις πειράματα ή να τρέξεις shell elements κ.ο.κ. 
Γιατί δεν πάς σε κάτι πιο "απλό" και δουλεμένο όπως Sap ETABS κ.ο.κ. Άλλωστε, επειδή μιλάς για Pushover έχε κατα νού ότι δεν ειναι τόσο ουαου όσο παρουσιάζεται ειδικά αν μιλάμε για πάνω απο 4-οροφο...Το θετικό στοιχείο της είναι οτι σου δίνει μια γρήγορη εποπτεία.

Υ..Γ Πιθανόν αναφέρεις αυτά τα 2 προγράμματα διότι αυτά μπορεί να χρησιμοποιήσεις εντός πανεπιστημίου λόγω θεμάτων με άδειες χρήσης κλπ.

Υ.Γ2 Υπάρχει τρόπος όμως να χρησιμοποιήσεις και άλλα πιο mainstream μέσω academic license κλπ.

Ακριβώς δεν θα έλεγα πως το έχω. Το opensees είναι το πρόγραμμα που μου πρότεινε ο καθηγητής αλλα μπορώ να χρησιμοποιήσω όποιο πρόγραμμα θέλω σύμφωνα με τον ίδιο. Το opensees όσο προσπάθησα να δουλέψω μου φάνηκε αρκετά περίπλοκο ίδιαίτερα με τις εντολές και κλπ (Η απάντηση του καθηγητή σε αυτό ήταν πως οι διδακτορικοί το καταφέρνουν μια χάρα). 

Θα ρίξω μια ματια στο Sap ETABS. Πιο mainstream όπως?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.