Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανεξαρτητοποιηση θερμανσης διαμερισματος σε πολυκατοικια


xristos25111974

Recommended Posts

Παρακαλω για τη βοηθεια σας. Εχω ενα διαμερισμα 50 τ.μ.,που εχουν τοποθετηθει δυο κλιματιστικα, 12000 btu, ενεργειακης κλασης Β. Με ποια διδικασια μπορει να αυτονομηθει απο την κεντρικη θερμανση, συμφωνα με το νομο του 2017. Μπορει να παραμεινουν τα υπαρχοντα κλιματιστικα, ως αυτονομη θερμανση, ενεργειακα καλυτερη; Θα πρεπει να μπουν νεου τυπου inverter ή μόνο αντλιες θερμοτητας, φυσικο αεριο κτλ; Τι μπορω να κανω οικονομικοτερα;

Link to comment
Share on other sites

Oικονομικότερα μπορείς να βάλεις διπλά ιδανικά θερμοδυναμικά τζάμια και κάποιες μονώσεις, κατόπιν να αυτονομηθείς δεν είναι απλή υπόθεση καθώς υποθέτω με κάποιους πίνακες έχει υπολογιστεί ένα ποσοστό της θέρμανσης το οποίο επιβαρύνει σαν πάγιο της ιδιοκτησίες ακόμα και τις κλειστές. Μπορεί να είναι το 30% ένα τυχαίο παράδειγμα, το οποίο σημαίνει ότι αν η πολυκατοικία κάψει 1000€ πετρέλαιο το μήνα, τα 300 θα επιβαρύνουν τις ιδιοκτησίες ανάλογα το ποσοστό τους.

Στην Αθήνα κυκλοφορεί ένα προιόν, ατομικό λεβητάκι που ζεσταίνει το ίδιο νερό του κάθε σώματος, τοποθετείται σε κάθε σώμα και λειτουργεί σαν ατομικός λέβητας ανά σώμα ο οποίος ζεσταίνει το νερό του καθενός, δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά και μπορούν να επιτύχουν οικονομία καθώς ζεσταίνεις όσα σώματα θες, όσο θες, απώλειες δεν υπάρχουν και ούτε ζεσταίνεται νερό το οποίο η ενέργεια δεν χάνεται, ούτε εσύ αν το κάνεις δεν χρεώνονται με πάγιο άλλες ιδιοκτησίες επειδή δούλεψαν αυτά τα λεβητάκια, τα οποία λειτουργούν με ηλεκτρική ενέργεια - μην ξεχάσω να πω το σημαντικότερο - ούτε αν το βάλει άλλος η κατανάλωση αυτουνού δεν επιβαρύνει με πάγιο την δικιά σου ιδιοκτησία. Και δεν ξέρω αν υπάρχουν μόνο Αθήνα, την έδρα της επιχείρησης βρήκα εγώ σε ένα Δήμο στην Αθήνα.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Arche, δεν θελω να με παρεξηγησεις, αλλα θα σε παρακαλούσα ζητήματα όπως συστήματα θέρμανσης να τα αφήσεις σε αυτούς που είναι η ειδικότητά τους.

Γιατί εκτίθεσαι και εκθέτεις.....

  • Like 1
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, xristos25111974 said:

Παρακαλω για τη βοηθεια σας. Εχω ενα διαμερισμα 50 τ.μ.,που εχουν τοποθετηθει δυο κλιματιστικα, 12000 btu, ενεργειακης κλασης Β. Με ποια διδικασια μπορει να αυτονομηθει απο την κεντρικη θερμανση, συμφωνα με το νομο του 2017. Μπορει να παραμεινουν τα υπαρχοντα κλιματιστικα, ως αυτονομη θερμανση, ενεργειακα καλυτερη; Θα πρεπει να μπουν νεου τυπου inverter ή μόνο αντλιες θερμοτητας, φυσικο αεριο κτλ; Τι μπορω να κανω οικονομικοτερα;

Τα ερωτήματα μου αφορούν τη διαδικασία εφαρμογής του άρθρου 127 του Ν.4495/2017 και ειδικότερα αν τα κλιματιστικά inverter μπορεί να θεωρηθούν ως αυτόνομη θέρμανση ενεργειακά αποδοτικότερη από την υφιστάμενη κεντρική θέρμανση με καυστήρα πετρελαίου και πως κάτι τέτοιο θα πιστοποιηθεί από μηχανολογική μελέτη ώστε να μην υπάρχει αμφισβήτηση και διαφωνία από τυχόν περίεργους συνιδιοκτήτες. Ευχαριστώ πάντως για τις μέχρι τώρα απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

arche δεν με/μας υποχρεώνει κανείς να απαντάμε σε κάθε απορία που τίθεται εδώμέσα.

Προσωπικώς δεν έχω λύσει το βιοποριστικό μου πρόβλημα ώστε να έχω το χρονο να ψαχνω κάθε φορά για να δώσω μια σωστή απάντηση.

Εκέινο όμως που είμαστε υποχρεωμένοι είναι να τηρούμε τον όρκο που έχουμε δώσει. Το να εκφέρουμε άποψη (ως ειδικοί επ'αυτού) για κάτι που δεν είναι στο γνωστικό μας αντικείμενο αντιβαίνει στον όρκο. Τουλάχιστον αν ήταν σωστά αυτα που έλεγες δεν θα σου λέγαμε τίποτα....

Edited by maneni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εντάξει. Τότε το που έκανα λάθος μπορείς να μου πεις?

Το ψάχνω και δεν το βρίσκω.

Edited by Arche
διορθωση
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυκαταλαβαινω έτσι που τα έχεις γράψει. 

ΜΑς ρωτάει ο ενδιαφερόμενες αν μπορεί να αυτονομηθεί με τα υπάρχοντα κλιματιστικά και εσύ του αναφέρεις κουφώματα...

Το άλλο με τις δαπάνες καυσίμου δεν βγάζει νόημα.

Το κυριότερο, στο τέλος προτείνεις να βάλει αντίσταση (αυτό που εσύ λες ατομικό λεβητάκι) που είναι από τις χειρότερες λύσεις από θέμα κόστους κατανάλωσης.

Το υπόλοιπο πάλι δεν καταλαβαίνω τι λες.

 

  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.