Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οι προϋποθέσεις και τα κριτήρια για το β' κύκλο του «Εξοικονομώ Κατ’ Οίκον II»


Engineer

Recommended Posts

@yian

Στο Ε2 του ιδιοκτήτη, στα στοιχεία του ενοικιαστή υπάρχουν αυτά του γονέα του φοιτητή, ο οποίος το δηλώνει στο δικό του Ε1 στον Πίνακα 5 σαν πρώτη δευτερεύουσα κατοικία, και στον Πίνακα 6 σαν "13. Ενοίκιο που πληρώσατε για κατοικία παιδιών της οικογένειας που σπουδάζουν στο εσωτερικό". Με αυτά τα στοιχεία δεν γίνεται κάτι πάλι πιστεύεις;

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως όχι, το σύστημα είναι στημένο ώστε να διαβάζει την κύρια κατοικία κάποιου από το Ε1 του στο αντίστοιχο πεδίο.

Εάν δεν αναγράφεται εκεί τότε θεωρείται αυτόματα ως μη κύρια κατοικία άρα μη επιλέξιμη.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Από όσω έψαξα κι εγώ συμφωνώ ότι δεν βρέθηκε πουθενά τέτοια ανακοίνωση αλλά ακόμη και το ΤΕΕ έχει δημοσιοποιήσει την είδηση καθώς φυσικά και πολλά άλλα επικαιρα site, τα οποία όλοι τα γνωρίζουμε. Αυτο αποδυκνύει ότι η προθεση του ΥΠΕΚΑ ειναι να το τρέξει το πρόγραμμα. Αν θα τα καταφέρει όμως λόγω εκλογών αυτό είναι άλλο θέμα. Η διαίσθησή μου λέει ότι λόγω εκλογών θα πάει αρχές Σεπτέμβρη αλλά άγνωσται αι βουλαί του ΥΠΕΝ. 

Link to comment
Share on other sites

Danny14

μια φίλη μου αντιμετώπισε αντίστοιχη περίπτωση με το Εξοικονομώ ΙΙ. Είχε καθοριστεί ως ειδική κατηγορία και μετά από πολύ καιρό όπου έγινε η επεξεργασία της αίτησης ζητήσαν επιπλέον έγγραφα από το Εξοικονομώ όπως Ε1, Ε2 και υπεύθυνες δηλώσεις. Ακόμα βρίσκεται σε επεξεργασία το αίτημα απ'όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτήτης ΑμΕΑ με εισόδημα (2018): 22000. Ο λογιστής μου είπε ότι όλο το ποσό λαμβάνεται αφορολόγητο.

Σε ποιά κατηγορία θα ενταχθεί βάση του πίνακα με τα εισοδηματικά κριτήρια;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.