Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

<Εξοικονομώ κατ’οικον> Λάθος μόνωση ταράτσας (Κακοτεχνία)


Rena35

Recommended Posts

Η μητέρα μου εντάχθηκε στο πρόγραμμα «εξοικονομώ κατ’οικον» για μια διώροφη μονοκατοικία που έχουμε, κτίσμα του 1954 για αλλαγή κουφωμάτων και μόνωση ταράτσας. Τα κουφώματα αντικαταστάθηκαν επιτυχώς και όλα μια χαρά αλλά αυτό που έπαθα με την μόνωση της ταράτσας ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω... Απο μονώσεις ταρατσών δεν ήξερα σχεδόν τίποτα, η ταράτσα μου είχε πλάκες επάνω και ήταν 100% βατή, το μόνο θέμα απο άποψη υγρασίας ήταν σε μια γωνία του σπιτιού επάνω στο ταβάνι λόγο της κεραίας που υπήρχε μέσα σε ένα γκαζοντενεκέ γεμάτο τσιμέντο ακριβώς απο πάνω στην ταράτσα. Είχαμε σχέδια για την ταράτσα να μπει ένα μικρό καθιστικό, καρέκλες τραπέζι, ένας προτζέκτορας κτλ.. για να καθόμαστε τα απογεύματα και το σαββατοκύριακο κ λόγω εξαιρετικής θέας, αλλά και για το πασχα κτλ.., είπα λοιπόν να κάνω υπομονή να τελειώσει το εξοικονομώ κατ'οικον κ μετά να αρχίσω να τα φτιάχνω, και μ αρέσει που ήμουν κ ανυπόμονη.. Να προσθέσω επίσης οτι κανείς δεν μας εξήγησε τι συμβαίνει με τις μονώσεις, περί βατών και μη βατών όπως θα έπρεπε εξαρχης, έγινε λοιπόν μια προσφορά του μάστορα (τον βρήκα στο χρυσο οδηγό το συγγεκριμενο κυριο, ο οποίος είχε μαλιστα  κατάστημα στην περιοχη μου, την Κυψέλη) για ασφαλτοπανο απο πάνω για υγρομόνωση και 5 ημέρες πριν ξεκινήσει οτιδήποτε, δεν είχε κατατεθεί κάποια προκαταβολή ή παραγγελία οποιονδήποτε υλικών μας επισκέφτηκε στο σπίτι για να κανονίσουμε κάποια πράγματα πριν ξεκινήσουν οι εργασίες, στη συζήτηση επάνω λοιπόν αναφέρθηκα στο καθιστικό που θέλω να τοποθετήσω στην ταράτσα, την παιδική πισινά, στο ότι θα ανεβαίνω συχνά επάνω και τι μου λέει.. όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις με το ασφαλτόπανο απλά στο τέλος θα περάσεις ασφαλτικό βερνίκι πάνω από την επιφάνεια του ασφαλτόπανου για να μην φύγει η ψηφίδα και στην συνέχεια θα τοποθετήσεις ένα προστατευτικό δάπεδο όπως αυτό στα γυμναστήρια στο σημείο που θα μπουν τα παραπάνω. Πέρασαν λοιπόν οι μέρες, ήσυχη εγώ οτι θα φτιάξω την ταράτσα μου όπως θέλω, έγιναν οι εργασίες, μπήκε το ασφαλτόπανο, τέλειωσαν όλα,  πάω κι εγώ λοιπόν στο κατάστημα που ψωνίζω συνήθως μετά απο μερικές μέρες, περιγράφω το πρόβλημα μου στους υπευθύνους εκεί, μόνο που εκείνοι αρνήθηκαν να μου δώσουν οτιδήποτε γιατί όπως μου είπαν δεν κατάλαβα καλά και να ξαναπάρω τηλ το μάστορα.. εκεί λοιπόν μπήκαν ψήλοι στ αυτιά μου, κατάλαβα οτι κάτι δεν πάει καλά και άρχισα να ψάχνω μανιωδώς στο ιντερνετ, όταν διάβασα οτι διάβασα πήρα το μηχανικό τηλέφωνο και μου τα επιβεβαίωσε. Απο τότε ψάχνω μια λύση, η οικία μου είναι παλιά και ο μηχανικός πλέον μιλάει για στατικότητα κτιρίου πράγμα που δεν ανέφερε ποτέ πριν, δεν το διακινδυνεύω να βάλλω τσιμεντοκονία κ πλακάκια απο πάνω κάτι που μετά απο ψάξιμο θα μου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι, γύρο στις 2.500-3000 ευρώ. Ο συγκεκριμένος κύριος που με εξαπάτησε κανονικότατα ισχυρίζεται ότι μου είπε αυτά που μου είπε γιατί είχε κάνει λέει ήδη την προσφορά ..μου κατέστρεψε την ταράτσα του σπιτιού γιατί έκανε τον κόπο να συντάξει 5 γραμμές σε ένα φύλλο χαρτί.. και τώρα οχι μόνο δεν μου επιστρέφει τα χρήματα όπως λέει αλλά δεν πρόκειται να κάνει ούτε την αποξήλωση μια κατασκευής η οποία εκτός του ότι δεν έχει καμία εγγύηση, ούτε καν για τα 3 χρόνια που απαιτεί το πρόγραμμα να κρατήσεις τις αλλαγές του προγράμματος, αλλά πρόκειται για κακοτεχνία με πέτρες κάτω από το ασφαλτόπανο που τις ψηλαφίζεις με το χέρι σου, παντού σκασίματα στο λευκό υλικό το όποιο έχει βάλλει γύρω στο τοιχίο της ταράτσας, το ασφαλτόπανο απο πάνω είναι γεμάτο λάσπες από το υλικό που σουβάντιζε τον τοίχο και σαν να μην έφταναν όλα αυτά παράτησε κουβάδες λεκάνες και αλλά διάφορα επάνω στο ασφαλτόπανο, όταν τα βγάλαμε είχε γεμίσει παντού σημάδια.

Πλέον είμαι εγκλωβισμένη απο παντού, αν κάνω αποξήλωση με δικά μου έξοδα και επαναφέρω την ταράτσα μου όπως ήταν πριν δεν θα πληρωθεί ο αλουμινας που έβαλε τα κουφώματα και θα πρέπει να τον πληρώσω εγώ γιατί όπως μου λέει ο μηχανικός δεν θα μπορέσει να βγάλει το ενεργειακό πιστοποιητικό που χρειάζεται για την ολοκλήρωση του προγράμματος. Αν τα κρατήσω ως έχουν εκτός του ότι δεν μπορώ πλέον να χρησιμοποιήσω την ταράτσα μου, αν σε ένα χρόνο το σπίτι μου έχει πρόβλημα υγρασίας λογω κακοτεχνίας εγώ τότε τι θα πρέπει να κάνω??? ..αφού δεν μπορώ να τα βγάλω γιατί πρέπει να τα κρατήσω για τουλάχιστον 3 χρόνια. Αύριο θα πάω στην εισαγγελία να κάνω αναφορά και στην συνέχεια αν τελικά δεν βρεθεί μια λύση θα πάω δικαστικά, δεν μπορώ να βρω μια λύση μέσα απο το πρόγραμμα, να σημειώσω τέλος οτι το σπίτι διαθέτει ήδη φυσικό αέριο. Αν κάποιος γνωρίζει 5 πράγματα παραπάνω για το «εξοικονομώ κατ’οικον» και μπορει να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων γιατί πλέον έχω απελπιστεί..

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, είστε άλλη μια τυπική ελληνική περίπτωση: όταν πονάει το χέρι ή το πόδι σας, πηγαίνετε στον ορθοπεδικό ιατρό και όχι στο φυσικοθεραπευτή ή ΄το γυμναστή.
Γιατί για δομικά θέματα δε συμβουλευτήκατε μηχανικό και τώρα τρέχετε και δε φτάνετε;
(τα ίδια ισχύουν και γι αυτούς που έχουν "καλό λογιστή" ή "καλό μηχανικό" ή "φίλο που ξέρει" και δεν αποτείνονται σε δικηγόρο για αμιγώς νομικά θέματα)

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου μίλησε με τον μηχανικό αλλά επειδή κι εκείνη δεν ήξερε τίποτα από μονώσεις όταν την ρώτησε αν χρησιμοποιεί την ταράτσα του απάντησε ότι την είχε για το άπλωμα των ρούχων παλαιότερα, ο μηχανικός δεν ανέφερε ότι μετά την χρήση ασφαλτόπανου η ταράτσα θα είναι μη βατή. Τελικά μετά από πολύ συζήτηση με τον μηχανικό αποφασίσαμε πάνω από το ασφαλτόπανο να βάλουμε 3 πόντους τσιμεντοκονία με αρμούς και πλακάκι τελική επιφάνεια. Θέλω να ρωτήσω ανάμεσα στο ασφαλτόπανο και την τσιμεντοκονία πρέπει να μπει οποσδήποτε γαιούφασμα?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα καιρό να μπω και να διαβάσω αντίστοιχο νήμα και πραγματικά θλίβομαι...

Δεν υπάρχει σωτηρία καμία δυστυχώς...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.