Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναζήτηση βλάβης ή ρευματοκλοπής


Errikos Vagger

Recommended Posts

Καλησπέρα σας , 

Εκ των προτερων ένα ευχαριστω σε καθε απλο ιδιώτη και επαγγελματία η φοιτητή ηλεκτρολόγο που θα διαβάσει την ιστορία μου που όντας απελπισμένος και ψάχνωντας κάθε μέσο για να βρω την άκρη έφτασα και εδώ και είμαι ευγνώμων που υπάρχει έστω και αυτό το forum για να κάνω μια προσπάθεια να λυθεί το πρόβλημα μου η τουλάχιστον να ακουστεί.

Είμαι ιδιοκτήτης μιας μικρής επιχείρησης (ψιλικατζίδικο-μίνι μαρκετ) στο Νεο Ηράκλειο Αττικής απο το 2016.Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με τις μετρήσεις του ρολογιού μου και κατα συνέπεια με τους λογαριασμούς μου στην ΔΕΗ οι οποίες είναι τουλάχιστον ανεξήγητες.Σας παραθετω την ιστορία μου με όσο λιγότερα λόγια γίνεται καθώς δεν θέλω να παραλείψω λεπτομέριες που μπορεί να είναι σημαντικές.

Αρχικά ξεκίνησα το 2016 συνεργασία με την πρωτέργια στην επανασύνδεση ηλεκτροδότησης μου για το κατάστημα τον μαιο του 2016.Λόγο του οτι άνηκα σε ενα επαγγελματικό τιμολόγιο τύπου επαγγελματικο 2 οπως το ονομαζουν εκει θα επρεπε να έχω μετρησεις απο τον ΔΕΔΔΗΕ καθε μηνα και κατοπιν και εκκαθαριστικο λογαριασμό .Παρ ολα αυτα ο ΔΕΔΔΗΕ μετρουσε καθε 4 μηνες και ετσι λαμβανα 3 λογαριασμους τον χρονο μιας και στην προωτεργια δεν εβγαινε καποιο εναντι στους 2 μηνες οπως στην ΔΕΗ.Μέχρι και 1μιση χρόνο μετα δηλαδη τον σεπτέμβριο του 17 ολα πηγαιναν καλα , νορμαλ λογαριασμοι για το καταστημα με μεσο όρο τις 90 KWH την ημερα τον χειμωνα και καπου 100 με 105 το καλοκαιρι μιας και εβαζα 2 ψυγεια παγωτων και λιγο το  κλιματιστικο παραπανω σε λειτουργια.Τον ιανουαριο του 18 εκδοθηκε ενας λογαριασμος τεραστιος για τα δεδομενα που πληρωνα και αφορουσε απο σεπτεμβριο μεχρι και δεκεμβριο και ετρεξα αμεσως να δω τι εχω καταναλωσει.Απο το 12500 KWH που ηταν το ανωτερο 4 μηνο μου ειχα κανει μεχρι εκεινη την στιγμη ο λογαριασμος ειχε γραψει 19000KWH δηλαδη 6500KWH παραπανω χωρις να εχω κανει ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ στο καταστημα μου και μαλιστα δεν ηταν καν οι καλοκαιρινοι μηνες μεσα στον λογαριασμο.Φωναξα αμεσως τον ΔΕΔΔΗΕ για να ελεγξει το ρολοι αφου σιγουρευτηκα οτι οι μετρησεις δεν ειναι νορμαλ και ηρθε ενας ανθρωπος με εναν μετρητη στον χερι για να μου πει σε 5-10 λεπτα οτι μετραει μια χαρα.Το αφησα και εγω το καταπια ενιωσα οτι μπορει καπου να φταιω σε κατι  με τις συσκευες η οτι κατι δεν εχω σκεφτει και λεω κομματια να γινει παμε παρακατω.Ο επομενος λογαριασμος που εκδοθηκε τον μαιο του 18 ηρθε με καταναλωση 10524 για το τετραμηνο απο ιανουαριο μεχρι απριλιο δηλαδη 87 KWH ωρες την ημερα .Λεω ενταξει μια χαρα εφτιαξε οτι ηταν κατι ειχα κανει λαθος εγω.Εκδιδετε ξανα λογαριασμος τον Σεπτεμβριο του 18 που αφορα το 4μηνο απο Μαιο μεχρι και Αυγουστο με καταναλωση 19734 δηλαδη 160KWH την ημερα ! Τους καλοκαιρινους μηνες ειχα προσθεσει 2 ψυγεια παγωτων και ανοιγα το κλιματιστικο καποιες ωρες μεσα στο μαγαζι δεν ξερω αν αρχικα αυτες οι ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ αλλαγες ειναι αρκετες για να κανουν το 87 στα 160 ημερησιως .Ξαναφωναζω τον ΔΕΔΔΗΕ οντας σιγουρος πλεον οτι κατι παει στραβα για ελεγχο για να μου ξαναπει τα ιδια δινοντας μου την δυνατοτητα να παμε το ρολοι στα κεντρικα του ΔΕΔΔΗΕ για περισσοτερο ελεγχο και να μου το αντικαταστησουν με αλλο.Εχοντας στο μυαλο μου πλεον οτι καποιος που μπορει να μου κλεβει ρευμα διαβαζοντας στο ιντερνετ την ιδεα κατεβαζω τα παντα μεσα απο το ρολοι μου και παω να δω αν γραφει το ρολοι της ΔΕΗ.Δεν εγραφε καθολου το κοιταξα για περιπου 15 λεπτα πριν ανεβασω παλι τους διακοπτες.Επισης αρχιζω να περνω μετρησεις μονος μου καθε 8 ωρες απο το ρολοι της ΔΕΗ και να τις σημειωνω και εδω ξεκινανε τα ωραια.Οι μετρησεις που επαιρνα ηταν αλα ντι αλλων . Πηρα 100KWH σε 1 μερα , αλλη μερα πηρα 170 και αλλη 80 .Επισης μετρουσα και καθε 8ωρο και πηρα μετρησης απο 1 (!!!!!) KWH σε 8 ωρες μεχρι και 120 σε 8 ωρες .Επισης δοκιμασα 1 μερα χωρις καθολου κλιματιστικο και μια μερα με κλιματιστικο και αν το πιστευεται η μερα χωρις κλιματιστικο μου μετρησε περισσοτερες KWH !!!Τα ωραρια ηταν χωρις να βγαζουν νοημα μεταξυ τους δηλαδη υπηρχε πρωι που πηρα 120 KWH σε 8 ωρες και το επομενο πρωι πηρα 60.υπηρχε βραδυ που ειμαστε κλειστα που πηρα 50 KWH και υπηρχε βραδυ που πηρα 4KWH για 8 ωρες παντα.Ημουν σιγουρος πια οτι το ρολοι τα επαιξε και ας ελεγε αυτος οτι ηταν ενταξει και τις 2 φορες.Μετα απο 3-4 μηνες η ΔΕΗ μου αλλαξε το ρολοι (τα διαδικαστικα τους αργουν παρα πολυ ) και ειπα επιτελους τωρα τουλαχιστον θα ειμαι ενταξει και θα κανω αιτηση πιστωσης μολις βρουν το λαθος στον μετρητη.Στο μεταξυ για το επομενο 8μηνο ξαναλεω χωρις αλλαγες στο μαγαζι που να δικαιολογουν τις διαφορες στις μερτησεις οι λογαριασμοι ξαναγυρισαν περιπου στο φυσιολογικο αλλα αυξημενο καπως. το πρωτο 4μηνο δηλαδη απο σεπτεμβρη μεχρι δεκεμβρη του 18 μου μετρησαν 13.793KWH που σημαινει 113KWH ανα ημερα ενω το περσινο ηταν (19.000) και το επομενο 4 μηνο ιανουαριου με μαιο του 19 πλεον  ημουν 12645 δηλαδη 104 ανα ημερα .παλι παντως δεν ηταν νορμαλ ηταν αυξημενο σε σχεση με το φυσιολογικο μου ειδικα για χειμωνα αλλα δεν ηταν αυτα τα τρελα που ειχαν ερθει.Θεωρησα οτι με την αλλαγη του ρολογιου που εγινε καπου τον νοεμβρη δεκεμβρη θα ειχε λυθει το προβλημα.Αλλαξα παροχο τον μαιο του 19 και απο τον ιουνιο πλεον ειμαι στην ΔΕΗ .Βλεποντας τον τελευταιο λογαριασμο της πρωτεργια να σταματαει την καταμετρηση της στις 31/5/19 με 17424 KWH μετρημενες στο ρολοι της ΔΕΗ λεω παω να δω ποσο ανεβηκε για αυτες τις 17 μερες το νεο ρολοι με την ΔΕΗ (χθες 17/6/19 αυτο).Προς εκπληξη μου το ρολοι εγραφε 19855KWH δηλαδη ειχε ανεβει ηδη για 17 μερες 2431 που μας κανει παλι 143kwh την μερα και σαν να μην εφτανε αυτο αρχισα παλι να περνω μετρησης και οσο πανε και ανεβαινουν τα νουμερα ανα ωρα και ανα ημερα χωρις καμια μα καμια αλλαγη.οι μετρησεις το βραδυ απο τις 23;00 που κλεινω μεχρι 6 το πρωι ηταν 30 KWH δηλαδη περιπου 4.3 την ωρα ενω τις αλλες ωρες οι μετρησης φτανουν τις 7.3 την ωρα που επι της ουσιας το μονο που ανοιγουμε οταν ερχομαστε ειναι φωτα και κλιματιστικο.Δοκιμασα φυσικα ξανα να παρω μετρησης χωρις κλιματιστικο και οι διαφορες δεν ειναι πανω απο 0.5 εως 1 KWH το παρα πολυ την ωρα λιγοτερο και δεν δικαιολογουν σε καμια περιπτωση αυτο που μας συμβαινει ξανα με 160 εως 175 ημερησιως απο το πολυ 105 που φταναμε στα φυσιολογικα μας πλαισια.

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας και ειμαι ανοιχτος σε καθε ερωτηση , συμβουλη η ιδεα και οτιδηποτε αλλο θελετε να μου γραψετε ενω ειμαι διατεθημενος να δωσω και αμοιβη στον ανθρωπο που θα μου βρει την λυση καθως ουτε λιγο ουτε πολυ τα ποσα που πληρωνουμε στους λογαριασμους ειναι ηδη δυσσαναλογα και για την τσεπη μας με βαση την μικρη μας επιχειρηση αλλα και με τις καταναλλωσεις μας .

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ήδη εξουσιοδοτημένο ηλεκτρολόγο να πάρει μεμονομένες μετρήσεις για καθε συσκευή στο καταστημα και να μου κανει μια εκτιμηση για να εχω μια εικονα πριν παω σε καποιο επομενο βημα αν και παλι ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει καποιο προβλημα εστω και αν ειναι δικο μου γιατι οι αλλαγες ειναι στα καλα καθουμενα και χωρις λογικη οπως ακριβως και οι μετρησεις και με τον παλιο μετρητη και με τον νεο.2 χρονια δεν βγαζει τιποτα νοημα παντως για να θεωρησουμε οτι δεν υπαρχει προβλημα.

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου καθώς και στην προηγούμενη. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ελπιζω να βγαλεις άκρη με το θέμα αυτο. 

Πέρα απο μετρήσεις που νομίζω εκει θα υπάρχει ενα θεμα (ψυγείο ίσως για αναψυχτικα) 

Αφου έκλεισες τα παντα στο πίνακα κια τα ελεγξες μετα εισαι καλυμμένος .

Ενημέρωσε μας τι ειδε ο ηλεκτρολόγος να σου πούμε ιδέες

Link to comment
Share on other sites

Το πιο περιεργο σε ολη την υποθεση ειναι οτι ερχεται ενας λογαριασμος 4μηνου στον θεο και μετα καπακι ενας νορμαλ χωρις να κανω καμια αλλαγη.Μετα ξανα ενας πολυ ψηλα και παλι ενας νορμαλ.Το ενα 4μηνο ηταν καλοκαιρινη περιοδος το αλλο ηταν φθινιπωρο-χειμωνας.Τα ψυγεια ειναι συνεχεια 24/ωρες και 365 μερες δεν εχω αλλαξει καποιο ψυγειο.Αρα αν υπαρχει προβλημα με καποιον τροπο ερχεται και φευγει.Θα ενημερωσω αμεσως εδω με τις μετρησεις ευχαριστω για τον ενδιαφερον

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου καθώς και στις 2 προηγούμενες.  Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.