Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μπαταριες


Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών)

Καλησπερα κυριοι!!! Εχω 3 μπαταριες και θελω να τις συνδεσω σε 4 φωτοβολταικα πανελ 100watt x 4 η μια μπαταρια ειναι 250 κιλοβατ και οι αλλες 2 πιθανον  απο 60 μπορω αυτες να τις συνδεσω και να μου βγαζουν 24ν διοτι οι καθρεπτες μου ειναι ετσι συνδεμενοι 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ναι.
(συντομη απάντηση)

Ναι υπό προϋποθέσεις.
(λιγότερο σύντομη)

Δεν λες πόσα V είναι οι μπαταρίες, υποθέτω 12. Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις μόνον τις 2 των 60Ah εν σειρά.
Μπορείς να τις βάλεις και τις 3 να παίζουν όλες μαζί αλλά χρειάζεται προσοχή και αυτοματισμός => πολύπλοκο, μπορεί και να μην γίνεται ή να μην αξίζει.
Οι 2 των 60Ah καλύτερα να είναι ίδια μάρκα και μοντέλο και τύπος και ίδιας μεταχείρισης και ηλικίας. Πριν κάνεις κάτι κάνε 2-3 δοκιμαστικές φορτοεκφορτίσεις και τσέκαρε χρόνους και τάσεις.
Εννοείται ότι θα τις παρακολουθείς και όποτε χρειάζεται θα κάνεις αντισταθμιστική φόρτιση σε όποια το χρειάζεται. (balancing, equalisation ή κάπως έτσι)

 edit: τι είναι, αυτονομία?

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω τους ΜΗ γνωρίζοντες ότι λανθασμένη συνδεσμολογία μπαταριών μπορεί να οδηγήσει σε έκρηξη. Γι' αυτό θα πρότεινα να ρωτήσετε ηλεκτρολόγο που ασχολείται με αυτόνομα φ/β και μπορεί να δει τα υλικά που έχετε.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.