Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ για μισθωτό με μπλοκάκι


Polytexniths

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

αρχικά να ζητήσω συγνώμη αν αυτό το θέμα έχει ήδη συζητηθεί σε αυτήν την κοινότητα, και να παρακαλέσω να μου δώσετε το σχετικό λινκ για να διαβάσω.

 

Έχω μπερδευτεί τόσο πολύ με τον ΕΦΚΑ, που δεν ξέρω πια ερώτηση να κάνω, οπότε θα σας περιγράψω την κατάστασή μου.

 

Το Σεπτέμβριο του 2017 άρχισα να δουλεύω ως μισθωτός σε μια εταιρία. Μέχρι τότε ήμουν ελ. επαγγελματίας. Τα βιβλία δεν τα έχω κλείσει, γιατί συνεχίζω να έχω κάποιες μικρές εισροές.

Συνέχιζα να πληρώνω τον ΕΦΚΑ ως τον Μάρτιο του 2018, όπου τότε μίλησα με τον λογιστή της εταιρίας και με ενημέρωσε ότι πλήρωνα πάρα πολλά στον ΕΦΚΑ. Από τότε περιμένω να γίνει η εκκαραθάριση του λογαριασμού μου. Υποτίθεται ότι το ΤΣΜΕΔΕ έκανε την εκκαθάριση του 2017 το Φεβρουάριο του 2019, αλλά σύμφωνα με το ΕΦΚΑ, έχω ένα υπόλοιπο για το 2017. Ο λογιστής με βεβαιώνει ότι από το Σεπτέμβριο του 2017 θα πρέπει οι εισφορές μου στο ΕΦΚΑ να είναι είτε μηδανιμές είτε κάτι κοντά στα 100€ (πολύ λιγότερα από αυτά που πλήρωνα). Επομένως, το σύστημα του ΕΦΚΑ είναι λάθος, και δεν έχει γίνει ακόμα η εκκαθάριση.

Υπάρχει άλλος μηχανικός με παρόμοιο πρόβλημα; Πρέπει να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ ή να περιμένω;

 

Ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

η σελίδα του ΕΦΚΑ είναι ενημερωμένη όσο αφορά την επαγγελματική μου κατάσταση. Τώρα, είμαι μισθωτός, παράλληλα αυτοαπασχολούμενος.

Όμως, οι εισφορές που μου ζητάει να καταβάλλω είναι υπέρογκες. Έχει κανένας άλλος μηχανικός αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα?

 

Σύμφωνα με τη σελίδα http://ecopress.gr/?p=18234

η έλαχιστη καταβολή ως ελεύθερος επαγγελματίας είναι 117,22€. Αυτό σημαίνει, ότι η δικιά μου καταβολή θα πρέπει να είναι ακόμη μικρότερη γιατί είμαι και μισθωτός. Έχω καταλάβει κάτι λάθος?

 

Ευχαριστώ

Edited by Polytexniths
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δες λίγο αυτά εδώ στο τέλος του post, όπου υπάρχουν τα ελάχιστα για τους μη μισθωτούς, αλλά και στο επόμενο της παραπομπής μου όπου όπου αναφέρεται γιατί υπάρχουν διαφορετικά ελάχιστα ποσά.

Στην συνέχεια η ελάχιστη καταβολή ως ελεύθερος επαγγελματίας είναι 117,22€ που αναφέρεις ισχύει μέχρι την 31/1/2019. Θεωρώ ότι θα το έχεις ήδη καταλάβει από τα προηγούμενα που σε παρέπεμψα να διαβάσεις.

Τώρα μη γνωρίζοντας τα εισοδήματα από την κάθε πηγή (μισθωτή και μη μισθωτή) η γενική αρχή στην παράλληλη ασφάλιση είναι ότι: 

α) αν έχεις μισθωτή (πλήρη) απασχόληση και ταυτόχρονα μη μισθωτή ως ελ. επαγγελματίας, μηνιαία βάση υπολογισμού των πάσης φύσεως ασφαλιστικών εισφορών αποτελεί το άθροισμα του εισοδήματος από την παροχή των μισθωτών υπηρεσιών και του καθαρού φορολογητέου αποτελέσματος από την άσκηση της επαγγελματικής δραστηριότητας, με την επιφύλαξη των ειδικότερων ρυθμίσεων του άρθρου 38 του ν.4387/2016.

β) Ως βάση υπολογισμού αρχικά λαμβάνεται το μηνιαίο εισόδημα από την μισθωτή εργασία και σε αυτό προστίθεται το εισόδημα των άλλων δραστηριοτήτων κατά φθίνουσα τάξη μεγέθους. 

γ) Σε κάθε περίπτωση αθροιστικά πρέπει να καλύπτεις τα ελάχιστα. Αν το άθροισμα δεν καλύπτει τα ελάχιστα τότε η διαφορά πάει ως μη μισθωτού, δηλαδή αν για την μισθωτή απασχόληση οι μηνιαίες αποδοχές ανέρχονται σε 500€ και (να το πάμε κάπως ακραίο για να γίνει πιο κατανοητό) έχεις ζημία από το ελεύθερο επάγγελμα, η μηνιαία εισφορά γίνεται βάσει του άρθρου 38 του ν.4387/2016 (ως μισθωτός) για το ποσό των 500€ και για το για το ελεύθερο επάγγελμα μηνιαία εισφορά βάσει του άρθρου 39 επί του ποσού των 150€ (650,00 - 500,00).
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε georgegaleos αν μπορείς επιβεβαίωσε μου το εξής:

έστω δημόσιος υπάλληλος μηχανικός  με μισθό 1200 ευρώ (άρα πάνω από το ελάχιστο ΕΦΚΑ) που έχει και ανοικτά βιβλία

και κόβει πχ 2 αποδείξεις των 400 ευρών (2 Χ 400) μέσα στο έτος πχ τον Ιούνιο και τον Ιούλιο και τίποτε άλλο

 

Αυτός θα πληρώσει (πέρα από οτι του κρατείται σαν μισθωτός)  περίπου 27% * 800 ευρώ ΕΦΚΑ για όλο το έτος αφού έκοψε μόνο αυτά?

(Δηλαδή λογικά θα του βγάζει κάποιο ποσό στο  ΕΦΚΑ κάθε μήνα  που προέρχεται από περυσι/γιατί  δουλεύει με καθυστέρηση το σύστημα αλλά όταν γίνει η εκκαθάριση θα πληρώσει μόνο αυτά που αναφέρω 0,27*800 ) κατάλαβα σωστά΄?

 

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά αυτή πιστεύω είναι η λογική.
Δες για περισσότερες περιπτώσεις παράλληλης ασφάλισης και αναλυτικότερα, την Εγκ.27/2017 (κρατάς γενικότερα την την λογική της εγκυκλίου στον υπολογισμό, το ίδιο και στα παραδείγματα. Αυτό διότι έχουν αλλάξει ο ελάχιστος μηνιαίος μισθός αγάμου ...έχουν αλλάξει τα ποσοστά ... έχει αλλάξει ο τρόπος υπολογισμού του επικουρικού & του εφάπαξ ... οπότε κρατάς την λογική).
Αντίστοιχα για τον τρόπο εκκαθάρισης δες την Εγκ.45/2018, αν και στην εκπομπή «Επί της ουσίας» που αφορούσε στη ρύθμιση των ασφαλιστικών οφειλών σε έως 120 δόσεις του ν.4611/2019 και πραγματοποιήθηκε μέσω του Taxheaven TV,  η Γενική Γραμματέας Κοινωνικών Ασφαλίσεων του Υπ. Εργασίας κα Στέλλα Βρακά είπε ότι πάνε πλέον για μία φορά εκκαθάριση για όλους και όχι δύο ή τρεις ...
Τώρα κατά πόσο θα απολαμβάνεις τις υπηρεσίες υγείας ☺️κλπ ή/και αν θα είσαι ασφαλιστικά ενήμερος αν δεν πληρώνεις αυτά που έρχονται και περιμένεις την εκκαθάριση δεν το γνωρίζω ... υποθέτω πως ναι (τουλάχιστον αναφορικά στην ασφαλιστική ικανότητα) διότι πρακτικά θα καταβάλλεις τα ελάχιστα (μέσω της μισθωτής εργασίας).

Τα παραπάνω είναι η γνώμη μου όπως ερμηνεύω τις εγκυκλίους ... το πως εφαρμόζεται δεν το γνωρίζω ... μιας και ακόμη έχουν περάσει μόνο 2 χρόνια από την εφαρμογή ... και δεν έχουμε ζήσει εκκαθαρίσεις για να δούμε ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές μου από τη μισθωτή εργασία καλύπτουν το ελάχιστο. Αν λάμβουμε υπόψη και αυτό που πληρώνει ο εργοδότης τότε το υπερκαλύπτουν.

Τα έσοδα μου από την αυτοαπασχόληση είναι σχεδόν μηδαμινά. Οπότε δεν πρέπει να πληρώσω τίποτα στο ΕΦΚΑ γιατί το ελάχιστο ποσό των 117,22€ έχει ήδη καλυφθεί από τη μισθωτή μου εργασία.

Αυτό που δεν έχω καταφέρει να βρω είναι αν το σύστημα του ΕΦΚΑ έχει ενημερωθεί για να ελέγχει τα έσοδά μου από την άσκηση του ελεύθερου επαγγέλματος για το  έτος 2017 και όχι τα έσοδα που είχα το 2016 (όταν ήμουν μόνο ελεύθερος επαγγελματίας). Έχω την εντύπωση ότι ισχύει το 2ο, και επομένως τι πρέπει να κάνω; Να πάω στο ΕΦΚΑ ή στο ΤΣΜΕΔΕ; Να περιμένω μέχρι να γίνει η σωστή εκκαθάριση; Γενικά θα βρω άκρη ή θα ταλαιπωρηθώ άδικα. Το μόνο θετικό είναι ότι σύμφωνα με τον ΑΤΛΑΣ είμαι ασφαλισμένος, αλλά σύμφωνα με τον ΕΦΚΑ χρωστάω...

Ευχαριστώ

Edited by Polytexniths
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το είπες, θα πληρώσεις 800*0,2025 (διόρθωση 13,33+6,95) συν το 10ευρω του ΟΑΕΔ για κάθε μήνα. Οι ενημερώσεις στο σύστημα γίνονται αυτόματα και αργούνε πολύ.

Edited by NeckBreaker
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, NeckBreaker said:

Ακριβώς όπως το είπες, θα πληρώσεις 800*0,27 συν το 10ευρω του ΟΑΕΔ για κάθε μήνα. Οι ενημερώσεις στο σύστημα γίνονται αυτόματα και αργούνε πολύ.

Πόσο σίγουρο είναι το ποσοστό του 27% ; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τον υπολογισμό για αυτό το ποσοστό; Στο άρθρο 39 ν.4387/2016, το ποσοστό είναι μόλις 20%. Αλλα στη σελίδα του tsay βρήκα ότι το 20% είναι για σύνταξη, και 6.95% είναι περίθαλψη

Edited by Polytexniths
Link to comment
Share on other sites

Τα ποσοστά που θες για μη μισθωτούς είναι:
α) ΕΦΚΑ:
Ποσοστά:
i) Κύρια Σύνταξη = 13,33% (σχετ. ΕΦΚΑ Εγκ.7/2019) (Σημείωση: ήταν 20,00% μέχρι και 31/12/2018 αλλά εξακολουθεί το ποσοστό αυτό να ισχύει ως ελάχιστο μόνο στις περιπτώσεις όπου πρέπει να εφαρμοσθεί ως τέτοιο για τον υπολογισμό του ποσού της εισφοράς του κλάδου αυτού. Αν π.χ. μηνιαία 13,33% x ποσό <= 20,00% x 650,00€ = 130,00€ τότε ισχύει το 20,00% x 650,00€ = 130,00€. Για το "ποσό" και το "650άρι" θα γράψω παρακάτω)
ii) Υγειονομική περίθαλψη = 6,95% (σχετ. Παρ.2 Άρθρο 41, ν.4387/2016)

Ποσό μηνιαίο επί του οποίου εφαρμόζονται τα ποσοστά:
Από 1/1/2019 και μέχρι την εκκαθάριση του φορ.έτους 2018 είναι [το ΚΦΑ φορ.έτους 2017 που προκύπτει μετά και την εφαρμογή των μειώσεων της §1, του άρθρο 98, του ν.4387/2016 (που ισχύουν μέχρι και 31/12/2020)] συν [τις καταβλητέες εισφορές φορ. έτους 2017] και όλο αυτό δια 12 μήνες.
Μετά την εκκαθάριση του φορ.έτους 2018 και όποτε ο ΕΦΚΑ αποφασίσει να την "δει" αυτή την εκκαθάριση της ΑΑΔΕ, θα είναι [το ΚΦΑ φορ.έτους 2018 που προκύπτει μετά και την εφαρμογή των μειώσεων της §1, του άρθρο 98, του ν.4387/2016 (που ισχύουν μέχρι και 31/12/2020)] συν [τις καταβλητέες εισφορές φορ. έτους 2018] και όλο αυτό δια 12 μήνες, ...... κ.ο.κ. για τα επόμενα έτη.
(Σχετ. Εγκ. αρ.πρωτ. Δ.15/Δ/οικ. 9290/183/2018 «Διαδικασία εκκαθάρισης ασφαλιστικών εισφορών προσώπων που ασκούν μη μισθωτή
δραστηριότητα» του Υπουργείου Εργασίας και η Εγκ. ΕΦΚΑ 7/2018
)

β) ΕΤΕΑΕΠ:
Ποσοστά:

iii) Επικουρική Σύνταξη = 7,00% έως και 31/5/2019 και 6,95% από 1/6/2019 έως 31/5/2022 (σχετ. Παρ.2, Άρθρο 97, ν.4387/2016)
iv) Εφάπαξ = 4,00% (σχετ. Παρ.2, Άρθρο 35, ν.4387/2016)

Ποσό μηνιαίο επί του οποίου εφαρμόζονται τα ποσοστά:
Είναι σταθερό και είναι ο εκάστοτε κατώτατος βασικός μισθός άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών (σήμερα είναι 650,00€) (σχετ. Εγκ.Φ80020/οικ. 902/Δ16.20/2019 και Αρ.Πρωτ.Φ80020/οικ.948/Δ16.29/2019 του Υπουργείου Εργασίας)
 

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos

σε ευχαριστώ. Θυμάμαι ότι το 2018 αλλάζει ο τρόπος υπολογισμούς των εσόδων, και άρα και των εισφορών

Το θέμα είναι ότι η παρούσα συζήτηση με βοήθησε να καταλάβω ότι οι λογιστές τόσο καιρό είχαν λάθος!! Με είχαν κάνει να πιστέψω ότι επειδή πληρώνω εισφορές ως μισθωτός, θα σταματήσω να πληρώνω ως ελ. επαγγελματίας. Αυτό λύνει την απορία μου που έχω για το έτος 2017. Το 2018 που ως ελ. επαγγελματίας έχω ζημιές, θα πληρώσω ΕΦΚΑ? Θσ ισχύσει το κατώτατο έσοδο των ~500€ ή επειδή πληρώνω εισφορές ως μισθωτός αυτό εξαλείφεται;

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.