Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ για μισθωτό με μπλοκάκι


Polytexniths

Recommended Posts

1 hour ago, Polytexniths said:

Θσ ισχύσει το κατώτατο έσοδο των ~500€ ή επειδή πληρώνω εισφορές ως μισθωτός αυτό εξαλείφεται;

Τα ~500€ είναι παράδειγμα ποσού που ανέφερα σε προηγούμενο post και όχι κάποιο κατώτατο ποσό.

Στην παράλληλη ασφάλιση όπως σου είπα σε προηγούμενο post, αν καλύψεις τον κατώτατο βασικό μισθό άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών ο οποίος σήμερα είναι 650,00€  από την μισθωτή σου εργασία, τότε για την μη μισθωτή εργασία δεν εφαρμόζονται τα ποσοστά επί του βασικού μισθού άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών ο οποίος σήμερα είναι 650,00€, αλλά επί του ποσού που προκύπτουν όπως ανέφερα παραπάνω.

Οπότε αν το ποσό αυτό (από την μη μισθωτή εργασία), όπως υπολογίζεται παραπάνω, είναι μηδενικό ή αρνητικό δεν προκύπτει και εισφορά. 

Όπως έγραψα στο παρόν νήμα:

23 hours ago, georgegaleos said:

Δες για περισσότερες περιπτώσεις παράλληλης ασφάλισης και αναλυτικότερα, την Εγκ.27/2017 (κρατάς γενικότερα την την λογική της εγκυκλίου στον υπολογισμό, το ίδιο και στα παραδείγματα. Αυτό διότι έχουν αλλάξει ο ελάχιστος μηνιαίος μισθός αγάμου ...έχουν αλλάξει τα ποσοστά ... έχει αλλάξει ο τρόπος υπολογισμού του επικουρικού & του εφάπαξ ... οπότε κρατάς την λογική).

Τυχόν ποσά που θα εμφανίζονται θα "διορθωθούν" με την οριστική εκκαθάριση των εισφορών σύμφωνα με το έτος που πραγματικά πρέπει να λαμβάνεται υπόψη.

23 hours ago, georgegaleos said:

Αντίστοιχα για τον τρόπο εκκαθάρισης δες την Εγκ.45/2018, αν και στην εκπομπή «Επί της ουσίας» που αφορούσε στη ρύθμιση των ασφαλιστικών οφειλών σε έως 120 δόσεις του ν.4611/2019 και πραγματοποιήθηκε μέσω του Taxheaven TV,  η Γενική Γραμματέας Κοινωνικών Ασφαλίσεων του Υπ. Εργασίας κα Στέλλα Βρακά είπε ότι πάνε πλέον για μία φορά εκκαθάριση για όλους και όχι δύο ή τρεις ...

 

Υ.Γ.
Το θέμα του χρονικού και του τρόπου της εκκαθάρισης των ασφαλιστικών εισφορών είναι ένα μεγάλο θέμα και προβληματικό που δεν το έχουμε δει στο σύνολό του ... ίσως δεν έχει απασχολήσει κάποιους.
Να σου θέσω ένα υποθετικό/ρητορικό ...  παράδειγμα/πρόβλημα.
Έστω ότι ανακαλύπτεις κάποιο λάθος στην δήλωση του φορολογικού έτους 2016 και κάνεις την τροποποιητική φορολογική δήλωση για το έτος 2016 και προκύπτει μεγαλύτερο ποσό για εισφοροδότηση ... πότε χρονικά θα δεις/πληρώσεις την παραπάνω εισφορά που έπρεπε να έχεις πληρώσει για το 2017 αφού ήδη έχει γίνει η (ασφαλιστική) εκκαθάριση του έτους αυτού ... (οκ .... θα μου πεις θα είναι παραπάνω ... οπότε δεν θα με χάλαγε και αν δεν το έβλεπα/ζητούσαν)... αν όμως η τροποποιητική φορολογική δήλωση για το έτος 2016 δώσει μικρότερο ποσό για εισφοροδότηση ... τότε πότε θα πάρεις πίσω αυτό το ποσό που έδωσες παραπάνω στις εισφορές ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα με τρελάνει το ΕΦΚΑ, και αυτοί που δουλεύουν εκεί.

συνεχίζει να υπολογίζει τις εισφορές για το 2018 στα έσοδα που είχα το 2017, και δεν ελέγχει τα μηδαμινά έσοδα που είχα το 2018

Edited by Polytexniths
Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2019 at 12:38 ΜΜ, Polytexniths said:

Θα με τρελάνει το ΕΦΚΑ, και αυτοί που δουλεύουν εκεί.

συνεχίζει να υπολογίζει τις εισφορές για το 2018 στα έσοδα που είχα το 2017, και δεν ελέγχει τα μηδαμινά έσοδα που είχα το 2018

Καλησπέρα νομίζω πως δεν λειτουργεί όπως νομίζουμε στην παράλληλη ασφάλιση.

μπορεις να δεις αν στην εκκαθάριση του 2017 σ ήρθε χρεωστικό υπόλοιπο ίσο με το 27% του ΚΦΑ του 2016;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτή τη στιγμή οι εισφορές μου για το 2019 υπολογίζονται με βάση τα έσοδα μου το 2017!! Είναι σωστό αυτό ή θα γίνει εκκαθάριση;

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2019 at 12:14 ΜΜ, vasimavr said:

Καλησπέρα νομίζω πως δεν λειτουργεί όπως νομίζουμε στην παράλληλη ασφάλιση.

μπορεις να δεις αν στην εκκαθάριση του 2017 σ ήρθε χρεωστικό υπόλοιπο ίσο με το 27% του ΚΦΑ του 2016;

Καλησπέρα, για το 2017 μου ζητήσανε να πληρώσω ένα μικρό σχετικά ποσό.

Το πρόβλημα είναι ότι από το Σεπτέμβριο του 2017 και μετά είμαι μισθωτός. Αυτή τη στιγμή ζητάνε να τους πληρώσω εισφορές για το 2018, και δεν λαμβάνουν υπόψη τους ότι τα έσοδα μου το 2018 είναι 0. Πώς θα πληρώσω αυτές τις εισφορές;  Κανονικά  πρέπει να κάνω τροποποιητική φορολογική δήλωση για το 2018 και να προσθέσω τις εισφοφές που μου ζητάνε να πληρώσω το 2018

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία εκκαθάριση που έγινε δηλαδή για το έτος 2018 λαμβάνει τα εισοδήματα απο επιχειρηματική δραστηριότητα του 2017 άρα το ΚΦΑ του 2017 και τα εισοδήματα που έχεις από το έτος 2018 σαν μισθωτός. Αν σαν μισθωτός ήσουν πλήρης απασχόλησης ή καλύτερα αν οι μηνιαίες αποδοχές σου είναι ίσες ή μεγαλύτερες με το ελάχιστο εισφοροδοτέν εισόδημα τότε στην εκκαθάριση πρέπει να πληρώσεις περίπου το 28% του ΚΦΑ του 2017. Οι εισφορές δεν θα είναι ποτέ μηδενικές όσο έχεις διπλή ιδιότητα, απλά θα επαναλυπολογίζονται στο 0 αν δεν έχεις έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα μετά την εκκαθάριση.

 

Παράδειγμα:

Αν στο ΚΦΑ του 2017 έχεις εισόδημα από ατομική επιχείρηση 1.000  και οι μισθωτές σου μηνιαίες αποδοχές (μεικτές) είναι 1.000 ευρώ τότε το οριστικό ποσό που πρέπει να πληρώσεις στον ΕΦΚΑ σαν αυτοαπασχολούμενος είναι:

1.000 & 28% =280

 

Όλα αυτά με τις προυποθέσεις:

  • Να είσαι κάθε μήνα του έτους 2018 μισθωτός
  • Οι μηνιαίες αποδοχές σου είναι ίσες ή μεγαλύτερες με το ελάχιστο εισφοροδοτέν εισόδημα

 

Edited by vasimavr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @vasimavr,

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Αλλά με μπέρδεψε λίγο, γιατί άλλα είχα διαβάσει στη σελίδα του ΕΦΚΑ.

Απο το Σεπτέμβριο του 2017 είναι μισθωτός. Αυτό σημαίνει ότι όλο το 2018 ήμουν μισθωτός, και συνεχίζω να είμαι. Τα "κέρδη" από την επιχειρηματική μου δραστηριότητα για το 2018 είναι 0€.

Σύμφωνα με τα όσα έγραψες, για το 2019 πρέπει να πληρώσω 0€ στο ΕΦΚΑ, γιατί οι μηνιαίες αποδοχές μου είναι μεγαλύτερες από το ελάχιστο εισφοροδοτέν εισόδημα. Όμως, το ΕΦΚΑ έχει αντίθετη γνώμη. Να περιμένω να γίνει η εκκαθάριση;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Polytexniths said:

Καλημέρα @vasimavr,

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Αλλά με μπέρδεψε λίγο, γιατί άλλα είχα διαβάσει στη σελίδα του ΕΦΚΑ.

Απο το Σεπτέμβριο του 2017 είναι μισθωτός. Αυτό σημαίνει ότι όλο το 2018 ήμουν μισθωτός, και συνεχίζω να είμαι. Τα "κέρδη" από την επιχειρηματική μου δραστηριότητα για το 2018 είναι 0€.

Σύμφωνα με τα όσα έγραψες, για το 2019 πρέπει να πληρώσω 0€ στο ΕΦΚΑ, γιατί οι μηνιαίες αποδοχές μου είναι μεγαλύτερες από το ελάχιστο εισφοροδοτέν εισόδημα. Όμως, το ΕΦΚΑ έχει αντίθετη γνώμη. Να περιμένω να γίνει η εκκαθάριση;

Με την εκκαθάριση του 20 θα σβηστούν οι εισφορές του 19

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2019 at 3:47 ΜΜ, vasimavr said:

Παράδειγμα:

Αν στο ΚΦΑ του 2017 έχεις εισόδημα από ατομική επιχείρηση 1.000  και οι μισθωτές σου μηνιαίες αποδοχές (μεικτές) είναι 1.000 ευρώ τότε το οριστικό ποσό που πρέπει να πληρώσεις στον ΕΦΚΑ σαν αυτοαπασχολούμενος είναι:

1.000 & 28% =280

Συγνώμη που επανέρχομαι σε αυτό το θέμα, αλλά με ταλανίζει πολύ και θέλω να βεβαιωθώ πριν αρχίσω να κάνω τους υπολογισμούς μου.

Στη σελίδα του ΕΦΚΑ έχω διαβάσει ότι μόνο αν οι απολαβές από τη μισθωτή εργασία είναι μεγαλύτερες των ~5800€ (ανώτατο όριο για τον υπολογισμό των εισφορών), δεν πληρώνω εισφορές από την επιχειρηματική δραστηριότητα. Σε διαφορετική περίπτωση, πληρώνω. Ακόμη και αν τα έσοδα μου είναι 0€ θα πληρώσω την ελάχιστη εισφορά που είναι ~130€ το μήνα. Αυτό έχει αλλάξει?

Τέλος για την επιχειρηματική δραστηριότητα μας ενδιαφέρουν τα έσοδα ή το κέρδος;

Link to comment
Share on other sites

Λάθος, εφόσον ξεπερνάς τα 650/μήνα από τη μισθωτή εργασία δεν είσαι υποχρεωμένος για επιπλέον εισφορές αν τα κέρδη σου είναι μηδενικά από επιχειρηματική δραστηριότητα. Επίσης δεν υπάρχει η κατώτατη εισφορά εφόσον είσαι μισθωτός για την επιχειρηματική δραστηριότητα, δες άρθρο 17 παρ 1 ν4387/2016.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.