Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα φωτοβολταϊκών


Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας έχω ένα φωτοβολταϊκό στέγης 10kw σε μια αγροτική αποθήκη πρόσφατα αντικατέστησα το ινβερτερ λόγο βλάβης και από τότε άρχισαν τα προβλήματα. δίπλα στην αποθήκη μου έχει ακόμη μια αποθήκη κάθε φορά λοιπόν που ο γείτονας κάνει μια εργασία χρησιμοποιώντας μια συσκευή με ηλεκτρομοτερ πχ αλυσοπρίονο ρεύματος η μηχανάκι για σιτηρά μου απενεργοποιεί τα φωτοβολταϊκά και αρχίζει να μέτρα αντίστροφα και με κάθε πάτημα του κουμπιού προσθέτει κι άλλο χρόνο για να μπει ξανά στο σύστημα!και δεν ξέρω αν φταίει το ινβερτερ η είναι θέμα ΔΕΗ!

παρακαλώ αν κάποιος ξέρει κάτι ας με βοηθήσει ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Οι εκδοχές του προβλήματος μπορεί να είναι αρκετές. Να καλέσετε εταιρεία που ασχολείται με φωτοβολταϊκά και διαθέτει τον κατάλληλο μετρητικό εξοπλισμό για να σας πει τι ευθύνεται και να σας δώσει λύση. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον @astrah

Εγώ θέτω ένα άλλο ερώτημα: Τον inverter ποιος τον άλλαξε? Κατά την αλλαγή δεν διαπίστώσε αυτά τα προβλήματα.

Επιπλέον, όταν βγαίνει εκτός δικτύου τι σφάλμα βγάζει?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, stayros said:

Τι μαρκα inverter  ειχες πριν και τι  μετα;

Solar edge ήταν το παλιό και το νέο πάλι ίδια μάρκα 

 

10 ώρες πριν, Bill22 said:

Συμφωνώ με τον @astrah

Εγώ θέτω ένα άλλο ερώτημα: Τον inverter ποιος τον άλλαξε? Κατά την αλλαγή δεν διαπίστώσε αυτά τα προβλήματα.

Επιπλέον, όταν βγαίνει εκτός δικτύου τι σφάλμα βγάζει?

Μου το αντικατέστησε η εταιρία και μου το πέρασε ο ίδιος που έκανε και τότε την εγκατάσταση..εμφανίζει έναν κωδικό για μη σταθερή τάση δικτύου!με το παλιό ινβερτερ δεν υπήρχε κανένα θέμα απλά έκαψε μια πλακέτα και μου το αντικατέστησαν

Μην κάνεις συνεχόμενες παραθέσεις. Τα μηνύματά σου έχουν συγχωνευτεί. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή φέρε την εταιρεία να κάνει μετρήσεις και συνεννοήσου με τον γείτονα να είναι διαθέσιμος να χρησιμοποιήσει τα εργαλεία του εκείνη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

3 βασικά ενδεχόμενα υπάρχουν (χωρίς βεβαίως να αποκλείονται άλλα)

  1. κακή σύνδεση στον AC κλάδο
  2. λανθασμένη ρύθμιση ινβέρτερ
  3. ελαττωματικός ινβέρτερ

Όπως έγραψα και στην πρώτη μου απάντηση καλέστε τεχνικό που ασχολείται με φ/β με κατάλληλο εξοπλισμό. "Απλός" ηλεκτρολόγος δεν αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2019 at 9:26 ΜΜ, ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΟΥΔΗΣ said:

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας έχω ένα φωτοβολταϊκό στέγης 10kw σε μια αγροτική αποθήκη πρόσφατα αντικατέστησα το ινβερτερ λόγο βλάβης και από τότε άρχισαν τα προβλήματα.διπλα στην αποθήκη μου έχει ακόμη μια αποθήκη κάθε φορά λοιπόν που ο γείτονας κάνει μια εργασία χρεισιμοποιοντας μια συσκευή με ηλεκτρομοτερ πχ αλυσοπρίονο ρεύματος η μηχανάκι για σιτηρά μου απενεργοποιεί τα φωτοβολταϊκά και αρχίζει να μέτρα αντίστροφα και με κάθε πάτημα του κουμπιού προσθέτει κιαλο χρόνο για να μπει ξανά στο σύστημα!και δεν ξέρω αν φταίει το ινβερτερ η είναι θέμα ΔΕΗ!παρακαλω αν κάποιος ξέρει κάτι ας με βοηθήσει ευχαριστώ!

Σύνδεσε τον inverter στο internet ->

αν δεν εχεις wifi kit , πάρε τον εγκαταστάτη να σου βάλει ένα (κανα 70αρι κάνει - μπορει και να έχει ηδη ο inverter αν ειναι καινουριος),

και πάρε  ενα 4g router με καρτοιντερνετ και συνδέσου στο portal της solaredge  η ακόμα καλύτερα πες στον εγκαταστατη να το κάνει :)

Μετα θα σου πουν οι της solaredge τι να κανεις , ή θα το σετάρουν με τηλεμετρία ή θα σου στείλουν την καταγραφή για να την πας στο ΔΕΔΔΗΕ 

μάλλον το δευτερο...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.