Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Είναι πυροδιαμέρισμα το εξωτερικό φρεάτιο ανελκυστήρα;


EnergyMan

Recommended Posts

1 ώρα πριν, tetris said:

Ναι, μόνο που ο κανονισμός αναφέρεται σε συμβατικά (με τοιχία μπατικής τοιχοποιίας ή σκυρόδεμα) και όχι σε μεταλλικά

Συμφωνοι, ωστόσο και το μεταλλικό ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ φρεάτιο είναι ιδίας χρήσης με το εσωτερικό.

Το θέμα ειναι ότι για τα εξωτερικά μεταλλικά φρεάτια δεν υπάρχει κάτι επίσημο.Εκει ειναι το πρόβλημα μου.Και θα έπρεπε εφόσον τα μισά γίνονται για την διευκόλυνση ΑΜΕΑ σε κατοικίες που δεν ηταν υποχρεωτική η κατασκευή φρέατος ανελκυστήρα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, EnergyMan said:

...το μεταλλικό ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ φρεάτιο είναι ιδίας χρήσης με το εσωτερικό.

Το θέμα ειναι ότι για τα εξωτερικά μεταλλικά φρεάτια δεν υπάρχει κάτι επίσημο....

Όταν ο ανελκυστήρας είναι ανοικτού τύπου δηλαδή η καμπίνα που έχει στήριξη στις μεταλλικές ράγες τότε λογικό να μη προβλέπει κάτι… αφού είναι στον αέρα στην τελική

Όταν όμως υπάρχει δομικό φρεάτιο που εκεί μέσα ανεβοκατεβαίνει ο ανελκυστήρας τότε αντιμετωπίζουμε το δόμημα με τις προδιαγραφές δόμησης… Δεν έχει σημασία είναι είναι στην εξωτερική περίμετρο το δόμημα αυτό ή στην εσωτερική… ούτε έχει σημασία αν η φέρουσα κατασκευή του είναι από μεταλλικό φορεά.

Το κλείσιμο του μπορεί να το κάνει όπως θέλει… ας είναι κι από χαρτόνι συμπιεσμένο… αρκεί να τηρεί τις απαιτούμενες προδιαγραφές όλων των απαιτούμενων μελετών (από στατικά μέχρι πυρασφάλειας)

Μη μπερδεύουμε τον μηχανισμό που και τα εξαρτήματα του ανελκυστήρα, με το που στηρίζεται σε τι δόμημα κλπ.

Η πυροπροστασία σου αφορά το δόμημα όχι το μηχάνημα και τις ράγες του ούτε τα μοτέρ του…. Αυτά είναι αλλου πάτερ ευαγγέλιο

 

Γιατί κάτι το τόσο σαφές το κάνουμε τόση ανάλυση??

Και για περισσότερες πληροφορίες και ειδικά και ζητήματα ουσίας πυροπροστασίας μιλάς με πυροσβεστική την ειδική υπηρεσία που έχουν για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απόλυτα στο ότι πολύ θέμα έγινε.

Ωστόσο επειδή θέλω να έχω μια δευτερη γνώμη και ίσως και ένα νόμο με το μέρος μου γιαυτο και άνοιξα το θέμα.

Το συμπέρασμα είναι ότι εφόσον έχει χρήση ανελκυστήρα είναι υποχρεωμένο να τηρεί τις προδιαγραφές του ανελκυστήρα εντος κτηρίου που σημαίνει

Πυροδιαμέρισμα.

 

Αυτο.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά τα πυροδιαμερίσματα έχουν άλλες απαιτήσεις όταν αφορά τους εξ. τοίχους. Εγώ θα το κοίταγα πολύ σοβαρά αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.