Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέμα ανακαίνισης - αξιοπιστία κτηρίου


Yellowball

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Λοιπόν, σκοπεύω στο μακρινό μέλλον να κάνω ανακαίνιση στα διαμερίσματα τις οικίας μου, δε γνωρίζω όμως από γνωστούς ή γενικά, τη διαδικασία που ακολουθείται και ορισμένες σχετικές λεπτομέρειες. Προσωπικά έχω ορισμένες ιδέες αλλά και πάλι, πρωτού αρχίσει όλη η ιστορία θέλω να δω στο περίπου το κόστος και αν μπορούν/ή χρειάζονται ορισμένα πράγματα να γίνουν και αν γίνονται. Μερικές ερωτήσεις μπορεί να ακούγονται κουτές, αλλά πιστέψτε με έχω τους λόγους μου. Θα γράψω τις ερωτήσεις σε μπούλετινγκς για διευκόλυνση. Πριν γράψω να πω πως η οικία είναι 35-40 ετών.

1. Ποιος εγγυάται για την ποιότητα του κτηρίου; 

Πως ξέρω το βάθος του σπιτιού, με τι υλικά έγινε το χτισημο, αν έχει τις κατάλληλες προδιαγραφές για να θεωρηθεί αξιόπιστο για άλλα τόσα χρόνια όσα έχει ζήσει;

Επίσης είναι δυνατό για κάποιον που θέλει να χτίσει, να δίνει εντολές σχετικά με τη διαμόρφωση του χώρου και χτισίματος  του σπιτιού; Π.χ. 1 να φτιαχτεί διαγώνιος τοίχος, ο οποίος κόβει χώρο από το σαλόνι προκειμένου να κερδίζεται χώρος για το μπαλκόνι; Π.χ. 2 να χρησιμοποιηθούν μικρότερες ποσότητες υλικού (σίδερα μπετά ή άλλα) για οικονομία; Π.χ. 3 να δίνει ο ιδιοκτήτης υλικά που βρήκε χρησιμοποιημένα (σίδερα ή ό,τι άλλο) για την αρχική φάση χτισίματος;  Ποιος θα μπορούσε να απαντήσει υπεύθυνα σε αυτά;

2. Ποιόν πρέπει να καλέσω (και από που) για να μου προτείνει λύσεις πάνω στη διαμόρφωση των χώρων.

Το σπίτι έχει αυλή η οποία φαίνεται άχρηστος χώρος (ή λόγω του μωσαικού αντιαισθητικός για αυλή). Ποιός θα μπορούσε να έχει άποψη για να γίνει κάτι με αυτό;

Επίσης, αρκετοί τοίχοι διαμερισμάτων (είναι 1ος όροφος και 2μικρότερα διαμερίσματα) σχηματίζουν οξεία γωνία, τι θα μπορούσε να γίνει με αυτό;

3. Αξίζει να αλλάξω σωληνώσεις κουζίνας μπάνιου μιας και θα αλλάξω πλακάκια κ.α.;

Δεν παρατήρησα οσμή ή χρώμα στο νερό. Όμως σε σχέση με το εμφιαλωμένο νερό έχει περίεργη γεύση και αυτό ισχύει σε όλα τα διαμερίσματα.

4. Σχετικά με την αλλαγή παραθύρων και πορτών.

Τα παράθυρα είναι αρκετά μεγάλα. Αυτά του αλουμινίου, μπορούν να είναι θερμομονωτικά και ηχομονωτικά; Επίσης πατζούρια ή ρολά πάνε μαζί με τα παραθυρόφυλλα; Για ένα παράθυρο 1.5m x 1.4m ποιό θα ήταν το κόστος. Επίσης έχω την εντύπωση οτι οι πόρτες που έχουν μπει έχουν διαστάσεις πολύ μεγαλύτερες από αυτές που υπάρχουν στην αγορά. Αυτό σημαίνει οτι θα υπάρξουν έξοδα για χτίσημο μέχρι τις σωστές διαστάσεις τοίχου που να ταιριάζει στη καινούρια πόρτα;

 

Αυτά τα ολίγα,

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

απευθυνθείτε  σε έναν πολιτικό μηχανικό που εμπιστέυεστε για να σας λύσει τις απορίες σας και να σας δώσει λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Yellowball said:

....

Λοιπόν, σκοπεύω στο μακρινό μέλλον να κάνω ανακαίνιση στα διαμερίσματα τις οικίας μου, ...

 

  1. Πόσα ανεξάρτητα λειτουργικά διαμερίσματα έχει το συγκεκριμένο ακίνητο σας?
  2. Περίπου ενδεικτικά πόσα τετραγωνικά μέτρα είναι κάθε διαμέρισμα 
  3. Περίπου πόσα τετραγ. μέτρα οι κοινόχρηστοι δομημένοι χώροι (κλιμακοστάσια ανελκυστήρες κλπ)
  4. περίπου πόσα τετραγωνικά ο ακάλυπτος σας
  5. περίπου χρονολογία κατασκευής του υφιστάμενου ακινήτου σας 
  6. Ενδεικτικά περιοχή. (πχ Αττική, Αχαϊα, Καβάλα, Ιόνια νησιά, Δωδεκάνησα, Άγονη Γραμμή κλπ)

 

Στο προφίλ σου γράφεις ότι είσαι επαγγελματίας του τεχνικού κλάδου. Μπορείς να γίνεις πιο σαφής?

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2019 at 1:41 ΠΜ, maneni said:

απευθυνθείτε  σε έναν πολιτικό μηχανικό που εμπιστέυεστε για να σας λύσει τις απορίες σας και να σας δώσει λύσεις.

Γιατί "πολιτικό μηχανικό" συνάδελφε;

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι για θέματα στατικότητας και ποιότητας αρμοδιότερος είναι ο πολιτικός.

Τουλάχιστον εγώ εκεί θα απευθυνόμουν....

Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2019 at 9:56 ΜΜ, Yellowball said:

...............1. Ποιος εγγυάται για την ποιότητα του κτηρίου; 

Πως ξέρω το βάθος του σπιτιού, με τι υλικά έγινε το χτισημο, αν έχει τις κατάλληλες προδιαγραφές για να θεωρηθεί αξιόπιστο για άλλα τόσα χρόνια όσα έχει ζήσει;

Επίσης είναι δυνατό για κάποιον που θέλει να χτίσει, να δίνει εντολές σχετικά με τη διαμόρφωση του χώρου και χτισίματος  του σπιτιού; Π.χ. 1 να φτιαχτεί διαγώνιος τοίχος, ο οποίος κόβει χώρο από το σαλόνι προκειμένου να κερδίζεται χώρος για το μπαλκόνι; Π.χ. 2 να χρησιμοποιηθούν μικρότερες ποσότητες υλικού (σίδερα μπετά ή άλλα) για οικονομία; Π.χ. 3 να δίνει ο ιδιοκτήτης υλικά που βρήκε χρησιμοποιημένα (σίδερα ή ό,τι άλλο) για την αρχική φάση χτισίματος;  Ποιος θα μπορούσε να απαντήσει υπεύθυνα σε αυτά;

2. Ποιόν πρέπει να καλέσω (και από που) για να μου προτείνει λύσεις πάνω στη διαμόρφωση των χώρων.

Το σπίτι έχει αυλή η οποία φαίνεται άχρηστος χώρος (ή λόγω του μωσαικού αντιαισθητικός για αυλή). Ποιός θα μπορούσε να έχει άποψη για να γίνει κάτι με αυτό;

Επίσης, αρκετοί τοίχοι διαμερισμάτων (είναι 1ος όροφος και 2μικρότερα διαμερίσματα) σχηματίζουν οξεία γωνία, τι θα μπορούσε να γίνει με αυτό;......................

 

Αν σε όλα αυτά που αναφέρονται εσύ δεν βλέπεις κάτι τέτοιο εγώ τι να πω.... Ούτως ή άλλως δεν είναι της ειδικότητάς μου, εσύ κάτι καλύτερα θα γνωρίζεις..........

Link to comment
Share on other sites

Φιλική συμβουλή. 

ΜΑΚΡΥΑ απο ανακαινισαδες μαστορια κλπ κλπ...

Απευθυνθείτε σε ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ. Σιγουρα πολιτικό μηχανικό και αρχιτέκτονα. Πιθανοτατα πραγματα που σκέφτεσται ΔΕΝ υλοποιούνται. Ισως χρειάζεται να εκδοθει και καποια σχετική αδεια. Ίσως το σπιτι εχει θεματα που χρήζουν προσοχής περισσοτερο απο ανακαίνιση. 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, maneni said:

Αν σε όλα αυτά που αναφέρονται εσύ δεν βλέπεις κάτι τέτοιο εγώ τι να πω.... Ούτως ή άλλως δεν είναι της ειδικότητάς μου, εσύ κάτι καλύτερα θα γνωρίζεις..........

Εμ γιαυτό και η ερώτηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.