Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπικά χωρικά σχέδια


Recommended Posts

Καλησπέρα 

 

θα ήθελα σας παρακαλώ έαν είναι δυνατόν να με πληροφορήσετε σχετικά με τα νέα τοπικά χωρικα σχέδια. 

α) Ποιοί μηχανικοί μπορούνε να αναλάβουνε την μελέτη για το δήμο τους

β) αν έχει εγκριθεί ο παραπάνω ΦΕΚ

γ) εάν τη μελέτη θα την αναθέσει ο αρμόδιος δήμος 

διότι όπως εχω ενημερωθεί μερικοί δήμοι έχουν αναθέσει ήδη την μελέτη για την εκπόνηση του ΤΧΣ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά ΔΕΝ καταλαβαίνω την ερώτηση.... ΤΧΣ (???) έχει να κάνει με "χωροταξικά" σχέδια??? ...Με "γενικά  πολεοδομικά σχέδια" (ΓΠΣ). Ρώτα , μάθε και ξαναγράψε!

Link to comment
Share on other sites

εχουμε

- τον ν 4447/16  σε ΦΕΚ Α 241/16

-  το ΦΕΚ Β' 1975/6.6.2017) για τον καθορισμό των προδιαγραφών εκπόνησης των μελετών Τοπικών Χωρικών Σχεδίων (ΤΧΣ), που απαιτούνται για την εκπόνηση και αναθεώρηση των πολεοδομικών σχεδίων της χώρας.

Οι προδιαγραφές περιλαμβάνουν αρχές και στόχους του σχεδιασμού, με έμφαση στην κοινωνική συνοχή, τη βελτίωση της ποιότητας ζωής, τη συνετή διαχείριση της γης και την προστασία των φυσικών συστημάτων και της γεωργικής γης. Επίσης, προσδιορίζουν το περιεχόμενο και τη διαδικασία εκπόνησης των απαιτούμενων υποστηρικτικών μελετών (γεωλογικές, οριοθέτησης ρεμάτων και Στρατηγική Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων), καθώς και τη διαδικασία εκπόνησης της κύριας μελέτης των ΤΧΣ. Βασικό στοιχείο της διαδικασίας αποτελεί ο διαφορετικός τρόπος ενσωμάτωσης της ΣΜΠΕ, που αφενός προωθεί την ουσιαστική ένταξη της περιβαλλοντικής διάστασης στον πολεοδομικό σχεδιασμό και αφετέρου μειώνει τον συνολικό χρόνο εκπόνησης των μελετών ΤΧΣ.

- Και το ΦΕΚ Β' 1976/6.6.2017 με τις τροποποιημένες προδιαγραφές των Ειδικών Χωρικών Σχεδίων,  οι οποίες ενσωματώνουν τη διαδικασία προέγκρισης των σχεδίων, όπως αυτή προβλέπεται στον νόμο 4447/2017.

[αυτα εδειξε μια  πρωτη ερευνα

τις καλησπερες μου]

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλά- πολλά εύσημα στον Δημήτρη (χωρίς αυτόν το φόρουμ(?)....... φτωχό). Καλημέρα

Εγώ προσωπικά δεν ήξερα για το νόμο αυτόν του 2017! Για ευνόητους λόγους........

Γνωρίζουμε αν δόθηκε κάποια παρόμοια μελέτη?

....Για του τεχνικούς Ξέρει κάποιος τι κατηγορίες πτυχίων απαιτούνται για τις μελέτες αυτές?............Είναι ένα καλό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια ματια στο παραπάνω FEK.

τόσο μπλα-μπλα- μπλα ...ποτέ ξανά. 

για να μη το ψάχνετε ...

το ΦΕΚ Β' 1975_6.6.2017.pdf

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά γνωρίζω ότι ένας νομός στη περιοχή μου έχει ήδη αναθέσει το έργο . Στην ανάθεση από τον αρμόδιο νομό αναφερόταν ότι χρειάζεται χωροταξικές και ρυθμιστικές μελέτες 01, πολεοδομικές και ρυμοτομικές μελέτες 02,  Γεωλογικές, Υδρογεωλογικές και Γεωφυσικές Μελέτες και Έρευνες (20) και Περιβαλλοντικές Μελέτες (27) αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει να υπάρχει και συγκοινωνιακή μελέτη .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.