Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΡΩΤΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ για το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΙΙ - Β


Recommended Posts

Συνάδελφοι για επιβεβώστε μου αν έχω καταλάβει σωστά την 1η ερώτηση στις ερωτήσεις του Β' κύκλου ... 

λοιπόν λέει στη 1η παργ. οτι ... δικαίωμα συμετοχής έχουν ο πλήρης κύριος/επικαρπωτής/ψιλός κύριος αν δηλώνει στη φορολογική δήλωση οτι το '18 κατοικούσε σε αυτή κάποιος απο τους έχοντες ένα απο τα 3 δικαιώματα ?  Εν προκειμένω με ενδιαφέρει ο ψιλός κύριος ... έχω καταλάβει σωστά ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εστάλη ο κωδικός επαλήθευσης του email αλλά δεν σου επιτρέπει να δημιουργήσεις νέα αίτηση, παρά μόνο αν ανήκεις στις ενεργές περιφέρειες, οπότε υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω δημιουργήσει λογαριασμούς εδώ και κάνα μήνα για τους ενδιαφερόμενους (και έχω λάβει κωδικό επιβεβαίωσης και φαίνεται η εγγραφή να έχει γίνει σωστά) πρέπει να ξανακάνω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Εκδίκηση του υπουργείου στους μηχανικούς ήταν το άνοιγμα του εξοικονομώ 15 Ιουλίου.Να μετράς σπίτι με 46 βάθμους  εξωτερική θερμοκρασία να το χαίρεσαι, αν το άνοιγαν 1 Σεπτεμβρίου τι θα γινόταν, φοβήθηκαν μήπως πάμε διακοπές;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dib said:

Συνάδελφοι για επιβεβώστε μου αν έχω καταλάβει σωστά την 1η ερώτηση στις ερωτήσεις του Β' κύκλου ... 

λοιπόν λέει στη 1η παργ. οτι ... δικαίωμα συμετοχής έχουν ο πλήρης κύριος/επικαρπωτής/ψιλός κύριος αν δηλώνει στη φορολογική δήλωση οτι το '18 κατοικούσε σε αυτή κάποιος απο τους έχοντες ένα απο τα 3 δικαιώματα ?  Εν προκειμένω με ενδιαφέρει ο ψιλός κύριος ... έχω καταλάβει σωστά ?

Ευχαριστώ

Ο ψιλός κύριος μπορεί να κάνει αίτηση αν :

1. Το 2018 το χρησιμοποιούσε ο ίδιος σαν κύρια κατοικία (με δωρεάν παραχώρηση από τον επικαρπωτή) και αυτό πρέπει να φαίνεται στο Ε1 το δικό του και το Ε2 του επικαρπωτή.

2. Το 2018 το χρησιμοποιεί σαν κύρια κατοικία ο επικαρπωτής και αυτό πρέπει να φαίνεται στο Ε1 του επικαρπωτή.

Ο ψιλός κύριος ΔΕΝ μπορεί να κάνει αίτηση αν :

1. Το 2018 το ακίνητο το ενοικιάζει/διαθέτει για βραχυχρόνια μίσθωση  ο επικαρπωτής.

2. Το 2018 είναι κενό.

3. Το ακίνητο αποκτήθηκε το 2019.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, yian said:

Εγώ που έχω δημιουργήσει λογαριασμούς εδώ και κάνα μήνα για τους ενδιαφερόμενους (και έχω λάβει κωδικό επιβεβαίωσης και φαίνεται η εγγραφή να έχει γίνει σωστά) πρέπει να ξανακάνω κάτι?

Από τις ανακοινώσεις :

" ....Για τους ήδη εγγεγραμμένους χρήστες στον Α’ κύκλο: Εάν είχατε ήδη εγγραφεί με οποιοδήποτε ρόλο (Ωφελούμενος / Σύμβουλος / Προμηθευτής / Μελετητής / Εκπρόσωπος Πολυκατοικίας) μέχρι τις 17/4/2019, τότε δεν απαιτείται η εκ νέου εγγραφή σας στην βάση χρηστών του Β’ Κύκλου....."

Άρα αν τους δημιούργησες μετά τη 17/4/19 δυστυχώς θα πρέπει μάλλον να τους ξαναδημιουργήσεις...

Υ.Γ. Αυτό το 17/4/19 από που προκύπτει ; Δεν το καταλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nick_61 said:

Ο ψιλός κύριος μπορεί να κάνει αίτηση αν :

1. Το 2018 το χρησιμοποιούσε ο ίδιος σαν κύρια κατοικία (με δωρεάν παραχώρηση από τον επικαρπωτή) και αυτό πρέπει να φαίνεται στο Ε1 το δικό του και το Ε2 του επικαρπωτή.

2. Το 2018 το χρησιμοποιεί σαν κύρια κατοικία ο επικαρπωτής και αυτό πρέπει να φαίνεται στο Ε1 του επικαρπωτή.

Ο ψιλός κύριος ΔΕΝ μπορεί να κάνει αίτηση αν :

1. Το 2018 το ακίνητο το ενοικιάζει/διαθέτει για βραχυχρόνια μίσθωση  ο επικαρπωτής.

2. Το 2018 είναι κενό.

3. Το ακίνητο αποκτήθηκε το 2019.

Ευχαριστώ @nick 61για την απάντηση (+1) ... αλλά αυτά προκύπτουν απο συνδυασμό της φορολογικής νομοθεσίας ή κάτι άλλο γιατί στον οδηγό ή στις 67 ερωτωαπαντήσεις του Β' κύκλου δεν βρήκα κάτι εκτός και αν μου διέφυγαν !

 

1 ώρα πριν, nick_61 said:

Υ.Γ. Αυτό το 17/4/19 από που προκύπτει ; Δεν το καταλαβαίνω...

Μάλλον τυπογραφικό λάθος είναι και το ορθό πρέπει να είναι 17/4/18.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.