Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΡΩΤΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ για το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΙΙ - Β


Recommended Posts

Ποιο τμήμα ΤΕΕ έστειλε τέτοιο email άραγε. Συμφωνούν με αυτό το email τα μέλη του;;; Τραγικό εάν συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετικά με τις διορθώσεις των Ε9,

επειδή έχω μιλήσει με αρκετούς λογιστές για διορθώσεις στα τ.μ. , όλοι μου έχουν διορθώσει το τελευταίο Ε9 αυτό δηλαδή που αναφέρει "όπως έχει δηλωθεί την 8/7/2019".

Μας καλύπτει αυτή η διόρθωση ή πρέπει να διορθωθούν τα τμ και στο Ε9 που αφορά το 2018? Τι διαβάζει το σύστημα ?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, yian said:

Ερώτηση σχετικά με τις διορθώσεις των Ε9,

επειδή έχω μιλήσει με αρκετούς λογιστές για διορθώσεις στα τ.μ. , όλοι μου έχουν διορθώσει το τελευταίο Ε9 αυτό δηλαδή που αναφέρει "όπως έχει δηλωθεί την 8/7/2019".

Μας καλύπτει αυτή η διόρθωση ή πρέπει να διορθωθούν τα τμ και στο Ε9 που αφορά το 2018? Τι διαβάζει το σύστημα ?

Το τελευταίο Ε9 άρα οτι ισχύει 1.1.2019

Link to comment
Share on other sites

Ακίνητο χωρίς παρανομίες που τα τ.μ.  είναι αυτα της Ο.Α. δηλωμένα κανονικά στο Ε9. Στην ΔΕΗ έχουν Δηλωθεί 20 τ.μ. λιγότερα. Είναι αυτό αιτία απόρριψης της αίτησης?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια διευκρίνηση σχετικά με σύστημα θέρμανσης στο ΠΑΡ ΙΙΙ:

"Για εγκατάσταση συστήματος θέρμανσης ονομαστικής θερμικής ισχύος άνω των 20 kW: Η προτεινόμενη ισχύς του συστήματος …….kW δεν είναι μεγαλύτερη της ισχύος ………kW που προκύπτει βάσει της σχέσης 4.1 της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε.-20701-1/2017 (Pgen) ή της μελέτης εφαρμογής θέρμανσης του κτηρίου, συνυπολογιζόμενου/μη συνυπολογιζόμενου (διαγράψτε) του θερμικού φορτίου για ζεστό νερό χρήσης (ΖΝΧ)."

Ο περιορισμός ισχύει για αρχ εγκ/ση και για αντικατασταση υφιστάμενου ΣΘ (έχω υφιστάμενο λεβ πετρ 40KW  και έχει προσφορά 30KW συμπύκνωσης με πολύ καλύτερο ΒΑ άλλα από τύπο 4.1 υπολογίζω 20KW).Πως το ξεπερνάω? Αν βρω Μελέτη Θέρμανσης τότε δεν ισχύει η σχέση 4.1 και πας με άνω όριο αυτό της μελέτης (έστω και είναι λάθος υπολογισμένο?)::: . Εχω μπλοκαρει...

Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, agourne said:

 

Φαντάζομαι τα 30 KW είναι από την πινακίδα του λέβητα.

Η πραγματική αποδιδόμενη ισχύς όμως βγαίνει από το μπεκ και την πίεση. Αυτή θα γράψεις

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, nick_61 said:

Φαντάζομαι τα 30 KW είναι από την πινακίδα του λέβητα.

Η πραγματική αποδιδόμενη ισχύς όμως βγαίνει από το μπεκ και την πίεση. Αυτή θα γράψεις

Ευχαριστω για την πληροφορια.

Ομως η απορια μου εχει να κανει με το αν μπορω να παρουσιασω σαν προταση βελτιωσης συστημα με Pm>Pgen (μελετη δεν υπαρχει) που ειναι σιγουρα αποδοτικοτερο απο το υπαρχον...

 

Link to comment
Share on other sites

Διπλοκατοικία με κύρια κατοικία του ενός απο τον ιδιοκτήτη και δωρεάν παραχώρηση της άλλης μπαίνει ως πολυκατοικία;

Υπάρχει πρόβλημα αν έχει ένα ρολοί ΔΕΗ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.