Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρησιμότητα gps Χειρός;


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ορισμένες πιο συκεκριμένες απορίες που παρέλειψα να απευθύνω προηγουμένως.

 

Α) Τα gps τέτοιου τύπου έχουν την δυνατότητα, να δέχονται συντεταγμένες απο δίαφορα συστήματα? Επείδη το gps του αυτοκινήτου της θέλεις σε φ,λ και βαριέμαι κάθε φορά να κάνω μετατροπές. Θα βόλευω αν σε αυτά μπορεις να τις εισάγεις και να πείς τι είναι ΕΓΣΑ,ΗΑΤΤ και δεν συμμαζέυεται.

 

Β)Επίσης τι είδους χάρτες "φοράνε"? Δηλαδή τι μόρφης και από που υπάρχει πρόσβαση στους χάρτες αυτούς? Είναι πληρεις οι χαρτές και καλύπτουν ολες τις περιοχές της Ελλάδες περιλαμβανομένων και των νησιών?

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω απο το gps που χρησιμοποιούμε εδώ, δουλέυουν σε wgs 84, αλλά μπορείς να το ορίσεις να εμγανίζει συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ 87.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γινεται να εμφανιζει συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ 87.

 

Απλα θα πρεπει να κανεις καποιες ρυθμισεις που υπαρχουν σε σελιδες στο internet αμα το ψαξεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αναφερόμαι στο να μπορώ να είσαγω σημεία που τα έχω σε ΕΓΣΑ οχι να δω συντεταγμένες.

 

Για παράδειγμα θέλω να χαραξω πορεία σε κάποιο απο τα τριγωνομετρικά το οποίω γνωρίζω σε ΕΓΣΑ. Μπορώ να εισάγω το σημείο με τις ΕΓΣΑ συντεταγμένες του, ή πρέπει προτίστος να το μετατρέψω σε φ,λ?

 

Επίσης γνωρίζεται αν για την Ελλάδα υπάρχουν τοπογραφικοί χάρτες? Χάρτες δηλαδή με τοπογραφικό υπόβαθρο που περιέχουν υψομετρικές καμπύλες, ανάγλυφο και τα συναφή? Νομίζω πως η Anavasis έχει ενα τέτοιο χάρτη που ενσωματώνεται αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Παρεπιπτώντος μπόρεις με τέτοιες συσκευές να έχεις ακρίβειες απο 1-5μ? Ή και σε αυτά η ακρίβεια ειναι μικρότερη των 5 μέτρων?

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να βαζεις σημεια και να σε οδηγει το GPS στο σημειο.

Τους χαρτες της αναβασης δεν τους εχω δει.... εγω στο garmin μου εχω κατι χαρτες με υψομετρικες καμπυλες μονο για ελλαδα.

Οσο για την ακριβεια.... μπορει να ειναι χειροτερη απο 5 μετρα!!!

Link to comment
Share on other sites

anchelos .... ειπαμε οτι το gps χειρος δεν ειναι για επαγγελματικη χρηση.

Δε νομιζω οτι εχει τοση ακριβεια στις καμπυλες οπως δεν εχει και στην ευρεση θεσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επισυνάπτω φωτογραφία απο πειραμα που εκανα με το gps χειρός μου για να δω τι παίζει απο από αποψη ακρίβειας.

Αποτέλεσμα στην καλύτερη 10μ, εως κα 28μ!!!

Οι μετρήσεις εγιναν στεκώμενος σε τρια διαφορετικά άλλα ίδια σημεια με διαφορά 2 ώρων.Το ενα σημειο ειναι σε πεζοδρομιο και το αλλο στο εμπρός και το πίσω μπαλκόνι μιας πολυκατοικίας.

Την στιγμή της μετρησης το gps ανέφερε ακρίβεια μετρησης απο 3 εως 7μ αναλόγως.

Τωρα δεν ξερω τι έχει μεγαλύτερη ακρίβεια στον προσδιορισμό θέσης, το google ή το gps gps χειρος? Παντώς στην παρουσα φαινεται η απόκλιση αναμεσα στις μετρήσεις απο το ίδιο οργανο.

 

Υ.Γ πόσο κανει να νοικίασεις gps ακριβέιας ιδίως αν το θες να δουλεψεις σκ όποτε το παίρνεις Παρασκευή και το επιστρεφεις Δευτερα??

post-380-131887227444_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμ, και το "περίπου εδώ" σ' αυτή την περίπτωση χάνει το νόημά του ε; :)

Σε ανοιχτό περιβάλλον, όχι αστικό, πιθανώς να βελτιώνεται λίγο η ακρίβεια, λόγω λιγότερων παρεμβολών ή άκυρο; Το χει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.