Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρησιμότητα gps Χειρός;


Recommended Posts

πάνω σε τριγωνομετρικό έχανα 1,5 μέτρο την στιγμή που το όργανακι έγραφε απόκλιση 5 μ. Το θεωρώ πολύ καλή τιμή. Για υψόμετρα βέβαια ούτε συζήτηση. και εννοείται παίρνουμε πολλες μετρήσεις για να ισομοιράσουμε το σφάλμα.

Πρόσαφτα σε εκτός σχεδίου με gps χειρός έχασα μόνο περι τα 30 εκατοστά. Εντυπωσιακό αλλά συνάμα τυχερό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το πειραματάκι του panos το εχω κανει κ εγω.Πανω σε τριγωνομετρικό με full σημα και ιδανικες συνθηκες (χωρίς παρεμβολες και καθαρό ουρανό) είχα αποκλιση 2,5μ στα x και 0,5μ στα y.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι εχω ακούσει πλέον, συναδέλφους να χρησιμοποιούν χειρός σε σύνταξη απλών τοπογραφικών για εκτός πεδίου περιοχές. Στέκει καθόλου αυτό ή είναι τελείως ανεύθυνο, ακόμα και για τέτοια σκοπιμότητα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι εχω ακούσει πλέον, συναδέλφους να χρησιμοποιούν χειρός σε σύνταξη απλών τοπογραφικών για εκτός πεδίου περιοχές. Στέκει καθόλου αυτό ή είναι τελείως ανεύθυνο, ακόμα και για τέτοια σκοπιμότητα?

 

Anchelos : 1) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΥΤΟΙ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ..........ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΟΧΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΙ:evil:

2) Εγώ σου λέω ότι στέκει!!!! Εσύ τι λες μιας και είσαι μηχ????? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Όσο εμείς θα αναρωτιόμαστε για τα προφανή θα ανοίγει η όρεξη και άλλων να μπουν στο κλάμπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω πως δεν στέκει, αλλά ο τύπος που μου το πε, το λέγε και πειστικά πως και καλά δεν τρέχει τίποτα.

 

Εγώ παντως που είχα δοκιμάσει σε ενα οικόπεδου γνωστού μου έτσι πειραματικά για να δω τι αποτελέσματα βγάζει, το σχέδιο βγήκε αλλού για αλλού. Ενα απλο τετατράγωνο παραλληλόγραμμο ήταν στην ουσία, και στην πράξη το βγάλε σαν παραμορφωμένο τραπέζιο και από τότε κατάλαβα και κατηγορηματικά πως "δεν"...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιοι που χρησιμοποιούν το gps χειρός, μονο για εξάρτηση τοπογραφικών, σε πράξεις χαρακτηρισμού του δασαρχείου.

Και είμαι σίγουρος οτι αυτοί δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα, γιατι διεκπεραιώνονται οι πράξεις.

Είχα συζητήσει κάποτε και ρωτούσα «μα καλά όταν βάζουν το τοπογραφικό πάνω σε ορθοφωτογραφίες δεν υπάρχει απόκλιση?»

Η απάντηση «ελα μωρέ», μια άλλη απάντηση «που στο google earth?».

 

Οπότε επειδή οι περιπτώσεις είναι αρκετές, φταίνε και κάποιοι άλλοι που κάνουν τα στραβά μάτια η δε κάνουν την δουλειά τους σωστά..

Link to comment
Share on other sites

το gps χειρός είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για μια προσσεγιστική τιμή συντεταγμένων ασπούμε για να μπορείς να αναζητήσεις τα τριγωνομετρικά π.χ. σε εφαρμογή πολλαπλής οπισθοτομίας . Φυσικά δεν γίνεται λόγως για εξάρτηση σε διαγράμματα π.χ. για πράξη χαρακτηρισμού (απάδεχτο να γίνονται εξαρτήσεις σε ΕΓΣΑ 87 ή άλλο προβολικό σύστημα με gps χειρός). Πάντως σε τοπογραφικά διαγράμματα συμβολαίων θα προτειμούσα να είναι με gps χειρός από το να μην έχουν εξάρτηση (αρκεί να το αναφέρουν ότι προέρχονται απο gps χειρός) δεδομένου ότι τουλάχιστον θα είχα την δυνατότητα να τα βρω στο έδαφος πιο εύκολα και όχι να ρωτάω εδώ και εκεί να μου πουν που βρίσκεται .Ακόμα δεν θεωρώ κακό για μια άγονη έκταση (βοσκότοπο) που βρίσκεται σε κάποια πλαγιά όπου η αξία γης είναι μικρή να γίνει ένα τοπογραφικό σε κλίμακα 1/5000 με gps χειρός και έλεγχος αυτού σε ορθοφωτοχάρτη ή σε διάγραμμα ΓΥΣ 1/5000) Από το αναγράφει στο περίπου ένα εμβαδόν στο συμβόλαιο καλύτερα να έχει μια τιμή πιο κοντά στην παραγματικότητα και φυσικά μα μην διαθέσει για την συνταξή του τοπογραφικού περισσότερα χρήματα από ότι η αξία του κτήματος (πολλές φορές η ακρίβεια που γνωρίζουν οι ιδιοκτήτες τα όρια τους σε τέτοιες εκτάσεις είναι χειρότερη από την ακρίβεια του gps χειρός)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το θέμα με τα gps χειρός έχει ξεφύγει. δυστυχώς κάποιοι τα χρησιμοποιούν σε πολύ σοβαρότερα έργα από αυτα που λέτε (χωρίς φυσικά να ενημερώνουν). και δεν το λέω στο βρόντο, αλλά έχω κάει έτσι με ακρόβαθρα

Link to comment
Share on other sites

Και πως να μη δινεται δικαιωμα σε καποιον να κανει εξαρτηση με gps χειρος μιας και το ιδιο το δασαρχειο στους ελεγχους με gps χειρος παει.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.