Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπογραφικό διάγραμμα σε γεωτεμάχιο με απαλλοτριωμένο τμήμα του από Επαρχιακή Οδό


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

με συγχωρείτε αν η απορία που εκφράζω έχει απαντηθεί σε προηγούμενη ανάρτηση. Έχω ένα τοπογραφικό να εκπονήσω σε ΣΧΟΟΑΠ σε όρια επαρχιακής οδού, οπού υπάρχει πράξη εφαρμογής με κυρώνεται με ΦΕΚ από το 71 και αναφέρει πόση επιφάνεια συνεισφέρει η κάθε ιδιοκτησία μέσω απαλλοτρίωσης. Από τα σύνορα που μου υπέδειξαν αφαίρεσα ένα τμήμα που άνηκε στην απαλλοτριωμένη έκταση. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι πως μιας και υπάρχει στην περιοχή (εκτός σχεδίου) πράξη εφαρμογής επικυρωμένη, αυτό σημαίνει πως το ακίνητο μου ανήκει σε περιοχή πράξης εφαρμογής; Με μπερδεύει αρκετά ο ορισμός "πράξη εφαρμογής" 

Ευχαριστώ για την βοήθεια και την καθοδήγηση

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κατά τα φαινόμενα, είναι πράξη αναλογισμού για διάνοιξη/διαπλάτυνση επαρχιακής οδού...

... αν είναι έτσι, εκτός σχεδίου, εντός ΓΠΣ/ΣΧΟΟΑΠ,...

... πρόσωπο στο όριο της απαλλοτρίωσης εφόσον αυτή ολοκληρώθηκε...

... και πρέπει να μελετήσεις πολύ περισσότερο το θέμα «πράξη εφαρμογής», είναι προφανές ότι δεν το έχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, dsworks said:

... και πρέπει να μελετήσεις πολύ περισσότερο το θέμα «πράξη εφαρμογής», είναι προφανές ότι δεν το έχεις.

Καλησπέρα φίλε μου, αυτό ψάχνω.

 

16 ώρες πριν, dimitris GM said:

ποιό ειναι αυτο το ΦΕΚ του 1971, που "κυρωνει" Πραξη Εφαρμογής?

Καλησπέρα, το ΦΕΚ 219Δ/1971 για το κομμάτι που έχω

Link to comment
Share on other sites

αρα, δεν εχεις ΠΕ αλλα μια απλη  απαλλοτριωση προς διανοιξη οδου...[δεν λες ποιας περιοχης]

Αν εχει διανοιγει ο δρομος, τοτε εχει πληρωθει και η αποζημιωση, αρα εχει μικροτερο γηπεδο....

Αρα, ηταν ενα γηπεδο,  είχε τιτλο κτησης το ετος.....ηταν  εμβαδου....τμ απαλλοτριωθηκαν για διανοιξη της....οδου ....τμ και απεμειναν....τμ με όρια.... και πλευρικες διαστασεις....

Σε αυτα θα πρεπει να εχει απαντησεις και  ο πελατης σου.

[δλδ ο πελατης σου στο Ε9 γραφει το αρχικο εμβαδον????]

κατα τα λοιπα εσυ διαβαζεις και αυτα..

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/SHMEIWSEIS_SEM_PRAKSEWN

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Dimitrios1991 said:

Καλησπέρα φίλε μου, αυτό ψάχνω.

Συνάδελφε, καινούργιος, υποθέτω. Καλώς ήλθες στο επάγγελμα και στο forum. Σιδεροκέφαλος!

1 ώρα πριν, Dimitrios1991 said:

Καλησπέρα, το ΦΕΚ 219Δ/1971 για το κομμάτι που έχω

Σε ό,τι είπα παραπάνω και ό,τι είπε ο Δημήτρης (παρένθεση: να τον ακούς τον Δημήτρη, ό,τι πει είναι λίρα εκατό), είναι σημαντικό να μας πεις ποιό από όσα αναφέρονται στο ΦΕΚ αφορά εσένα...

... καθώς η περίπτωσή σου δεν είναι πράξη εφαρμογής, είναι όμως αναγκαστική απαλλοτρίωση...

... δηλαδή άλλο μεγάλο κεφάλαιο για μελέτη...

... για παράδειγμα, στο ΦΕΚ που μας λες, τα (2), (3), (4), (5) είναι κήρυξη απαλλοτρίωσης, και τα (6), (7), (8), (9), (10), (11) είναι παρακατάθεση αποζημίωσης η οποία ουσιαστικά είναι η ολοκλήρωση μιας απαλλοτρίωσης...

... εσύ ψάχνεις κάτι σαν τα (6), (7), κλπ, δεν σου φτάνει απλά η κήρυξη.

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2019 at 8:27 ΜΜ, dimitris GM said:

αρα, δεν εχεις ΠΕ αλλα μια απλη  απαλλοτριωση προς διανοιξη οδου...[δεν λες ποιας περιοχης]

Αν εχει διανοιγει ο δρομος, τοτε εχει πληρωθει και η αποζημιωση, αρα εχει μικροτερο γηπεδο....

Αρα, ηταν ενα γηπεδο,  είχε τιτλο κτησης το ετος.....ηταν  εμβαδου....τμ απαλλοτριωθηκαν για διανοιξη της....οδου ....τμ και απεμειναν....τμ με όρια.... και πλευρικες διαστασεις....

Σε αυτα θα πρεπει να εχει απαντησεις και  ο πελατης σου.

[δλδ ο πελατης σου στο Ε9 γραφει το αρχικο εμβαδον????]

κατα τα λοιπα εσυ διαβαζεις και αυτα..

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/SHMEIWSEIS_SEM_PRAKSEWN

Καλησπέρα, όλα αυτά τα έχω λύσει. Έχω βρει την μελέτη για το κομμάτι που με ενδιαφέρει (Ακριτοχώρι-Βασιλίτσι-Κορώνη), ο δρόμος κατασκευάστηκε και το συμβόλαιο έγινε μετά την αφαίρεση. Το E9 λέει όσα και το συμβόλαιο γιατί σε αυτό δεν υπήρχε τοπογραφικό. Το γεωτεμάχιο συνορεύει με το όριο απαλλοτρίωσης και η γραμμή, σύμφωνα με την απόφαση, του αφαιρεί 120τ.μ από τα 6 στρέμματα. Οι εργασίες για τον δρόμο δεν έκοψαν καθόλου από το αγροτεμάχιο του ιδιοκτήτη, εγώ όμως στο τοπογραφικό με την εφαρμογή της γραμμής απαλλοτρίωσης έδειξα το κομμάτι που αφαιρείται από την μελέτη. Ευχαριστώ για τις παραπομπές!

 

On 3/7/2019 at 8:46 ΜΜ, dsworks said:

Σε ό,τι είπα παραπάνω και ό,τι είπε ο Δημήτρης (παρένθεση: να τον ακούς τον Δημήτρη, ό,τι πει είναι λίρα εκατό), είναι σημαντικό να μας πεις ποιό από όσα αναφέρονται στο ΦΕΚ αφορά εσένα...

Καλησπέρα συνάδελφε, όσο πιο νέος γίνεται είμαι. Η απαλλοτρίωση κηρύσσεται με το 219Δ/75 (Απόφαση 2) και η παρακαταθήκη από το 209Δ/75(ανακοίνωση 15)

Edited by Pavlos33
συγχώνευση μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει Δ219/75 και δεν μπορει να προηγειται η παρακαταθεση απο την απαλλοτριωση

Ξαναδες τα

τεσπα,

για να μην το παιδευουμε αλλο,

στο Δ 209/75 στο  [15] εγινε παρακαταθεση της αποζημιωσης, αρα ο πελατης σου πηρε χρηματα...

Στο [προηγουμενο] ΦΕΚ αναφερεται το εμβαδον που "εκοψε" ο δρομος απο τον πελατη σου, αρα του απεμεινε το υπολοιπο.

καλη συνεχεια.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

δεν υπαρχει Δ219/75 και δεν μπορει να προηγειται η παρακαταθεση απο την απαλλοτριωση

Ξαναδες τα

 

έκανα λάθος για την απόφαση απαλλοτρίωσης. Η απαλλοτρίωση είναι με το Δ219/71. Το θέμα μου ήταν για την "πράξη εφαρμογής". Οι παραπομπές που μου υποδείξατε ήταν πάρα πολύ χρήσιμες για να μου λύσουν πολλές απορίες. Καλό σας βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.