Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία κυκλοφοριακής σύνδεσης


Recommended Posts

Για την μελέτη εισόδου εξόδου σε επαρχιακό δρόμο γνωρίζει κανείς το αντίτιμο που πρέπει να πληρωθούμε (το αγροτεμάχιο έχει πρόσωπο 240 στον επαρχιακό)? Μπορείτε να στείλετε προσωπικό μηνυμα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δεν ξέρω αν έπρεπε να είναι στα τοπογραφικά, παρακαλώ να μετακινηθεί αν είναι έτσι

 

Δεν έχω κάνει ποτέ, τί είναι, πότε γίνεται, τί χρειάζεται,τί χρησιμεύει; Μάλλον θα χρειαστεί να κάνω μία και θα ήθελα κάποιες οδηγίες ή αν είναι δυνατόν ένα υπόδειγμα...

Η αναζήτηση "Μελέτη Κόμβου" δεν δίνει κάτι...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη κόμβου απαιτείται όταν το γήπεδο που πρόκειται να οικοδομηθεί έχει πρόσωπο σε επαρχιακή ή εθνική οδό. Υπάρχουν διάφορες "διαστάσεις" και τύποι κόμβων ανάλογα με το μέγεθος της οδού.

Σε κάθε τέτοια περίπτωση το ζητάει η πολεοδομία. Δεν είναι και κάτι τόσο δύσκολο δα αλλά έχει μια μελέτη...

Ναι είναι θέμα μάλλον τοπογραφικό (οδοποιίας)

 

Κάνε και μια έρευνα ως "κυκλοφοριακές συνδέσεις"

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα συγχωνευτηκε με το παρον που εχει να κανει με την διαδικασια κυριως.

Μερικα σχετικα θεματα:

 

Απαιτείται κυκλοφοριακή σύνδεση;

Κυκλοφοριακή σύνδεση

Κυκλοφοριακές Συνδέσεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδερφοι καλησπέρα,

 

χρειάζομαι μία έμπειρη :) γνώμη στο εξής θέμα:

 

Ένας γνωστός - πελάτης, αγόρασε βιομηχανικό κτίριο με φάτσα σε εθνική οδο.

 

Θέλει να κάνει αλλαγή χρήσης του κτιρίου σε συνεργείο (μάλλον βαρέων οχημάτων).

 

Μίλησα με τον πολιτικό μηχανικό του για το θέμα και αυτός μου είπε ότι κάπου έχει πάρει το μάτι του ότι κάποιες εγκαταστάσεις και συγκεκριμένα τα συνεργεία με πρόσωπο σε εθνική οδο απαλλάσονται από την ανάγκη κατασκευής κυκλοφοριακής σύνδεσης!!! Την αποψη του αυτή την στρίζει σε κάποια εγκύκλιο που έπεσε στην υπόληψη του...

 

Εγώ είμαι πεπεισμένος ότι είναι απαραίτητη η σύνδεση και έχω τρελαθεί να ψάχνω από το πρωί κάτι σχετικό με το θέμα της απαλλαγής....

 

Ερωτήσεις:

 

1. Έχει πέσει στην αντίληψη σας κάτι σχετικό με αυτή την εγκύκλιο?

2. Ποιες εγκαταστάσεις και υπό ποιες προυποθέσεις μπορούν να απαλλαχθούν από την ανάγκη κυκλοφοριακής σύνδεσης (σε αγροτικούς δρόμους ή με παράπλευρη οδο πχ)?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.