Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονόμηση  κατ οίκον-Πληρωμή μελετητή ΕΔΕΜΚ & εισφορές ΕΦΚΑ


Mary2016

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Συμμετέχουμε στο πρόγραμμα εξοικονόμηση κατ' οίκον και βρισκόμαστε στο στάδιο όπου έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες και ο συνάδελφός σας θα "ανεβάσει" τα παραστατικά. Μία βοήθεια θα ήθελα παρακαλώ, αν και εφόσον μπορείτε. Να ενημερώσω πως έχω διαβάσει ήδη αρκετά για το θέμα σε αντίστοιχα που έχουν ανοιχτεί εδώ μέσα. Οι εργασίες που υλοποιήσαμε, είναι θερμομόνωση δώματος, θερμοπρόσοψη και κλιματιστικά. Για την θερμοπρόσοψη έχει βγει και άδεια ΕΕΜΚ και έχουν πληρωθεί οι αντίστοιχες εισφορές. 

Ερώτημα 1: Ο συνάδελφός σας αρχικά δεν είχε επιλέξει στην πρόταση παρεμβάσεων εκπόνηση μελετών κ έτσι στα λοιπά έξοδα δεν εμφανίζει πεδίο για κόστος μελέτης. Να θεωρήσω λοιπόν ότι την ΕΕΜΚ δεν μπορεί να την πληρωθεί ο μηχανικός και θα πρέπει να την πληρώσω εγώ??

Ερώτημα 2: Να την αναρτήσει όπως κ να'χει την άδεια ΕΕΜΚ μήπως και ζητηθεί από το πρόγραμμα σε δεύτερη φάση (άσχετα με το αν δεν απαιτείται η αμοιβή της)? Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αναρτηθούν κ οι εισφορές του ΕΦΚΑ που ούτως ή άλλως ανεβάζουν τον επιλέξιμο προϋπολογισμό?? Υπάρχει περίπτωση οι εισφορές να κρατηθούν από την αμοιβή του προμηθευτή (κάτι που δε θα το ήθελα...)? Είναι φρόνιμο να μην ανεβάσουμε καθόλου τις εισφορές?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω απαντήσει και σε άλλους ωφελούμενους του προγράμματος, με τον πανικό που επικρατούσε πέρσι οποιοδήποτε λάθος ή παράλειψη είναι ΑΠΟΛΥΤΑ δικαιολογημένη. Συγκεκριμένα για την ΕΕΜΚ κανείς δεν ήξερε οτι θα απαιτηθεί μέχρι τη στιγμή που ..απαιτήθηκε ! 

Σχετικά με τις εισφορές δεν νομίζω να τις ζητήσει το πρόγραμμα, την άδεια όμως πρέπει να την αναρτήσει άσχετα που δε πληρώθηκε μέσα από το πρόγραμμα. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2019 at 1:15 ΜΜ, cve20126 said:

Όπως έχω απαντήσει και σε άλλους ωφελούμενους του προγράμματος, με τον πανικό που επικρατούσε πέρσι οποιοδήποτε λάθος ή παράλειψη είναι ΑΠΟΛΥΤΑ δικαιολογημένη. Συγκεκριμένα για την ΕΕΜΚ κανείς δεν ήξερε οτι θα απαιτηθεί μέχρι τη στιγμή που ..απαιτήθηκε ! 

Σχετικά με τις εισφορές δεν νομίζω να τις ζητήσει το πρόγραμμα, την άδεια όμως πρέπει να την αναρτήσει άσχετα που δε πληρώθηκε μέσα από το πρόγραμμα. 

 

Σκοπός της ανάρτησής μου, δεν ήταν να κατηγορήσω τον συνάδελφό σας, αλλά να δω αν ισχύει κάτι διαφορετικό από αυτό που αντιλαμβάνομαι διαβάζοντας διάφορα, καθότι ακόμη και σε αυτό το σημείο, ο συνάδελφός σας δε γνωρίζει τι ακριβώς πρέπει να καταχωρηθεί. Παρ'όλα αυτά λάθη και παραλείψεις που στοιχίζουν αρκετές εκατοντάδες ευρώ καλό είναι να μην γίνονται. Γνωρίζεται καλύτερα από εμένα ότι ο προϋπολογισμός του έργου είναι δυνατό να μειωθεί, αλλά όχι να αυξηθεί. Οπότε αν  είχε επιλεχθεί το αντίστοιχο πεδίο αρχικά και δεν χρειαζόταν στην πορεία η άδεια, πολύ απλά δε θα πληρωνόταν κάτι και από το πρόγραμμα. Απλά πράγματα :) 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.