Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόφαση Εφετείου για επιδίκαση τμήματος αγροτεμαχίου σε όμορο ιδιοκτήτη


lados

Recommended Posts

36 λεπτά πριν, ntanos said:

Εγώ αυτό που μπορώ να πω με κάποια σχετική βεβαιότητα (γενικά δεν μπορούμε να κρίνουμε με τόσα λίγα στοιχεία όπως λένε και οι συνάδελφοι) είναι ότι κάνατε μία νεότερη καταμέτρηση η οποία διόρθωσε εμβαδό 1500 τ.μ. σε 2000+ τ.μ., δηλαδή προσαύξηση 33,33% τουλάχιστον.

Η υπέρβαση αυτή είναι αρκετά μεγάλη και κυρίως, είναι όντως πρόβλημα που αγοράσατε αγροτεμάχιο το 2003 με έκταση μετρημένη στο περίπου, την στιγμή ειδικά που είχατε βλέψεις να αγγίξετε τα όρια αρτιότητας. Αυτό ακριβώς εννοούσε ο συνάδελφος από πάνω.

Το συμπέρασμα για μένα είναι ότι πιθανώς να πήγε να επεκταθεί ο γείτονας σας αλλά σίγουρα το επιχειρήσατε και εσείς (σε σχέση πάντα με την περιγραφή του τίτλου) και μάλιστα με μεγάλο ποσοστό σε σχέση με την αρχική σας έκταση. Όπως καταλαβαίνετε παίξατε και χάσατε..

δεν επεκτάθηκα  απλά  οι  παππούδες μας  κάποτε  μετρούσαν  με τα  πάσα!  για αυτό  στα  συμβόλαια  έγραφαν  μείζων η  έλατον  ,εξ άλλου  όταν  τοπογραφησα  εγώ  το  δικό  μου  το  2006 μετά την  αγορά  μου,  προϋπήρχαν  όρια  από  το  1990  τα οποία  και  κατέστρεψε  για  να  κάνει  την  παρέμβαση  άρα  τι  επεξα  και  έχασα?  ο άνθρωπος  αυτός  αγόρασε  με  συμβόλαιο  και    τοπογραφικό  το  τοπογραφικό  του  έγινε  από  μηχανικό  και  το  υπέγραψε  ο  προκτητορας  του,  ποιος  ιδιοκτήτης  μπορει  να  δηλώσει  στον  μηχανικό  μικρότερη  έκταση  από  αυτήν  που  έχει?  έτσι  ώστε  ο  πιο νέος  ιδιοκτήτης να  επεκτείνετε?  συνήθως  όλοι δηλώνουν  την πραγματική  έκταση  όση  είναι  η  και  μεγαλύτερη,  ποτέ μικρότερη,  άρα  τι  επεξα  και  έχασα  ?  το τοπογραφικο  του  το  λεει  καθαρά!  μήκος  νοτίου  πλευράς  64 ,20 μέτρα  και  τώρα  η απόφαση  αυτή  τον  πάει  στα  80  μέτρα  ενώ  η  βόρεια  του  πλευρά  παραμένει  ως  είχε  67 μέτρα,  εγώ  στο  δικό  μου  χωράφι  δεν  μετακίνησα ποτέ  κανένα  όριο.

άπλα  όταν αυτός  αγόρασε  το 2010  έφερε  μηχανικό  και  μέτρησε  την  γη  του  αν  πράγματι  είναι  τόση  όσο  αγόρασε  και  επειδή  ο  μηχανικός  του είπε  ότι   ναι  μεν  η  γη  του    είναι  τόση  όσο  αγόρασε  και  επειδή  ο μηχανικός  μέτρησε  και  το  δικό  μου  και  το  βρήκε  μεγαλύτερο  από  το  συμβόλαιο μου  και  του το είπε,  αυτός  θεωρησε  να  πάει  ποιο  πέρα  να  μπει  μέσα  στο  δικό  μου  για  να  με  πάει  στα  1500 μετρά  που  έγραφε  το  συμβόλαιο  μου , με  την  ίδια  λογική  θα  μπορούσα  να  μπω  και  στο  δικό  του  και  να  πω  ότι  δεν  είναι  4124  αλλά μικρότερο  και  να  απαιτήσω,  αλλά  δεν  θα  μπορούσα  γιατί  αυτός  είχε  προϋπάρχων  τοπογραφικό  ποσί  γη  έχει αγοράσει   ακριβός, αυτό  τα  λέει όλα

Edited by lados
Link to comment
Share on other sites

Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είχατε δόλο. Το θέμα όμως είναι ότι είχατε τίτλο που ανέφερε 1500 τ.μ. Αν η πραγματικότητα ήταν όντως 2000 τ.μ., που δεν έχουμε λόγο να το αμφισβητήσουμε, έπρεπε να γίνουν τα κατάλληλα βήματα κατά την αγοραπωλησία το 2003. Ο τρόπος με τον οποίο αυτή έγινε, δεν διασφάλισε όπως είδατε το δικαίωμά σας, την πραγματικότητα επί του εδάφους, όπως θέλετε πείτε το.

Το ηθικό δίδαγμα είναι ότι μέτρηση με "πλέον ή έλατον" είναι χύμα με χύμα αποτελέσματα και πολλά δάκρυα στο τέλος. Δεν σημαίνει ότι φταίτε εσείς για αυτό, είστε πολίτης και όφειλαν ίσως άλλοι να σας ενημερώσουν, ειδικά αν θέλατε μελλοντικά να χτίσετε.

Το φόρουμ πλέον δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα άλλο παρά μόνο ψυχολογική υποστήριξη, που δεν προσφέρει και τίποτα. Καλό είναι να μιλήσετε με δικηγόρο, προσωπικά δεν ξέρω αν μπορείτε να κάνετε κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χθες  πηρα την αποφαση  απο το  εφετειο  αγρινιου  η οποια  οπως  ειπαμε  ειναι  εις  βαρος μου!  εμαθα  λοιπον  το  εξης   ...η  δικαστινα  που  εβγαλε  την  αποφαση  αυτη  ,χωρις  να  λαβει  υποψιν της  την πρωτοδικη  που  ηταν υπερ μου , αλλα  ουτε  και  την  αυτοψια  που  εκανε  εισαγγελεας  τοτε στον  χωρο  του  οικοπεδου  που  ηταν  και  αυτη  υπερ  μου  ,  η  κυρια αυτη  λοιπον  ,εχει  για πολλα  χρονια  υπηρετησει  στην  θεσσαλονικη  ,και  ειναι  φιλες  με  την  δικηγορο  του  αντιδικου , να λοιπον    πως  εξηγουνται ολα,!!!!!!!  θα κανω  αναιρεση.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.