Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοπογραφικό οικοπέδου για δήλωση ιδιοκτησίας στο Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

Πρόκειται για οικόπεδο σε οικισμό της νότιας Μεσσηνίας της Δ.Ε Κορώνης (στην Δ.Ε Κορώνης υπάρχει σε ισχύ ΣΧΟΟΑΠ). Για τον οικισμό δεν υπάρχει εγκεκριμένο σχέδιο. Ο ιδιοκτήτης έχει για το συγκεκριμένο οικόπεδο τίτλους και άδεια οικοδόμησης. Ένα γειτονικό οικόπεδο εμβαδού 180τ.μ το οποίο δεν έχει πρόσωπο σε δρόμο το νέμεται και το καλλιεργεί εδώ και 23 χρόνια καθώς ήταν του πατέρα του και, μετά τον θάνατο του, το έχει μέχρι σήμερα χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας καθώς δεν του έγινε μεταβίβαση του οικοπέδου. Τώρα θέλει να το δηλώσει στο κτηματολόγιο. Για τον λόγο αυτό μετρήσαμε και τα δυο οικόπεδα και σκοπεύω να βγάλω ΈΝΑ τοπογραφικό για τα δυο οικόπεδα το οποίο θα καταθέσει ο πελάτης σε συμβολαιογράφο κάνοντας μια ένορκη βεβαίωση πως κατέχει και νέμεται το μικρό οικόπεδο με χρησικτησία. Στο τοπογραφικό του συμβολαίου αναφέρεται το δεύτερο τμήμα ως γειτονική ιδιοκτησία του πατέρα. Πρώτη ερώτηση που θέλω να κάνω που έχει σχέση με την ένορκη βεβαίωση. Μίλησα με την συμβολαιογράφο της περιοχής και μου λέει "Δεν χρειάζεται να κάνουν ένορκη βεβαίωση αφού τα δυο οικόπεδα έχουν κοινό σύνορο, φτιάξε ένα τοπογραφικό με τα δυο οικόπεδα σαν μια ιδιοκτησία και πες πως είχαν κάνει λάθος στο συμβόλαιο". Στο συμβόλαιο, προσαρτάται τοπογραφικό που αναφέρει μόνο το ένα οικόπεδο, πως θα τους πω εγώ ότι η ιδιοκτησία είναι αυτή που δείχνω στο νέο τοπογραφικό με υπόδειξη ορίων του ιδιοκτήτη;; Δεν θα μου πουν πως δεν μπορεί να γίνει δεκτή αυτή η αίτηση γιατί το δεύτερο κομμάτι αναφέρεται στο παλιό τοπογραφικό σαν ξεχωριστή ιδιοκτησία και δεν υπάρχουν τίτλοι για αυτό; Δεν θα με στείλουν από εκεί που ήρθα;

Επίσης, η δεύτερη ερώτηση έχει σχέση με την παρουσίαση του τοπογραφικού. Εγώ μέτρησα με τοπογράφο τα όρια των δυο οικοπέδων, έχω αποτυπώσει τα κτίσματα που υπάρχουν στο οικόπεδο που έχει τίτλους(το άλλο δεν έχει τίποτα, είναι περιβόλι), έχω αποτυπώσει τον δρόμο που έχει πρόσωπο το οικόπεδο του συμβολαίου(το άλλο δεν βλέπει σε κοινόχρηστο) και τους γείτονες. Πρέπει να αποτυπώσω με ακρίβεια και τα όρια των γειτονικών ιδιοκτησιών και τα κτήρια που βρίσκονται σε αυτά ή επειδή είναι τοπογραφικό για το κτηματολόγιο αρκούν τα όσα ανέφερα για την απεικόνιση της ιδιοκτησίας; 

Ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

"Στο τοπογραφικό του συμβολαίου αναφέρεται το δεύτερο τμήμα ως γειτονική ιδιοκτησία του πατέρα. "

Δεν λες τα βασικα...

Πότε εγινε το συμβολαιο.... πότε εβγαλε την αδεια...τι εχτισε...τι γραφει στο Ε9

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει προσαρτηθεί τοπογραφικό στο συμβόλαιο δεν μπορείς να δείξεις κάτι άλλο,απλά θα κάνει ένορκη βεβαίωση για το διπλανό και θα το δηλώσει με αιτία κτήσης την χρησικτησία,θα πρέπει να προσκομίσει και Ε9 με το σωστό εμβαδόν.Αυτά που έχεις αποτυπώσει είναι αρκετά για το κτηματολόγιο,αλλά ούτως ή άλλως πως θα αποτυπώσεις τα όρια των γειτονικών ιδιοκτησίων χωρίς να τα υποδείξουν οι ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM

(Επισυνάπτω μια εικόνα του περιγράμματος της ιδιοκτησίας όπως την μέτρησα).Έκδοση οικοδομικής άδειας το 1979 για κατασκευή δυόροφης οικοδομής με δόμηση κατά το σύστημα πτερύγων. Η  κατασκευή χτίστηκε στο οικόπεδο 2. Το οικόπεδο(1+2) δημιουργήθηκε με προφορική διανομή μεταξύ συγκληρονόμων το 1930 και μέχρι το ναι γίνει το συμβόλαιο το κατείχε με τίτλο κληρονομιάς ο πατέρας. Το συμβόλαιο έγινε με την μεταβίβαση στον υιό το 1980. Η οικοδομική άδεια εκδόθηκε στο όνομα του πατέρα. Στο συμβόλαιο μου γράφει πως ο ιδιοκτήτης κατέχει 710 τ.μ.(δηλαδή 1+2 από ό,τι κατάλαβα). Στο τοπογραφικό της οικοδομικής άδειας που επισυνάπτεται αποτυπώνεται το οικόπεδο 2 ιδιοκτησίας του πατέρα, με εμβαδό ιδιοκτησίας 610τ.μ και ο υπολογισμός της δόμησης και της κάλυψης γίνεται με βάση το εμβαδό του 2. Το 1 αναφέρεται ως ιδιοκτησία του πατέρα(πάλι) αλλά φαίνεται σαν γειτονικό. Στο συμβόλαιο δεν διευκρινίζει κάτι συγκεκριμένο για δυο ιδιοκτησίες, λέει στην αρχή "κατέχει μια ιδιοκτησία 710 τ.μ" και μεταβιβάζει την πλήρη κυριότητα. Δηλαδή καταλαβαίνω πως τοπογραφικό και συμβόλαιο λένε άλλα αντί άλλων μεταξύ τους(ή εγώ είμαι χαζός και δεν το πιάνω) και επισυνάπτονται μαζί. Επίσης, στο Ε9 ο ιδιοκτήτης δηλώνει στο φύλλο για τα κτίσματα εντός ορίων οικισμού την δυόροφη οικοδομή και το τμήμα 2. Το τμήμα 1 δεν το βλέπω στο Ε9 του.....

Δημήτρη ελπίζω να έδωσα πιο κατατοπιστικές πληροφορίες;

Πως προτείνεις να κινηθώ για την δήλωση;

αδφψσ.PNG

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

αρα

υπηρχε το ολοκληρο και μεταααα...

μεταβιβασθηκε το "2" απο χρησικτησια μετα απο προφορικη διανομη "καποιων"

Το "1" δεν δοθηκε ποτέ

αλλα -πιθανον ...- καταπατηθηκε -λεμε τωρα- απο τον αγοραστη απο τοτε που εγκατασταθηκε στο "2"

Τωρα, τι εγκατασταση και τί νομη  να αποδειξει αφου δεν το γραφει πουθενα...

υγ

υποθετω οτι το βλεπει τοσα χρονια αδειο και ανοιξε η ορεξη του.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, λόγω φιλικής σχέσης με την οικογένεια του ιδιοκτήτη και γνωρίζοντας την οικογενειακή του κατάσταση και τους γείτονες ξέρω πως το κομμάτι 1 δεν ήταν ποτέ ανεκμετάλλευτο. Υιός και πατέρας ζούσαν μαζί στο 2 από την κατασκευή μέχρι το θάνατο του 2ου και καλλιεργούσαν μαζί και το κομμάτι 1. Τώρα γιατί το κομμάτι 1 δεν δηλώνετε δεν έχω ιδέα. Τώρα από την προφορική διανομή νομίζω δημιουργήθηκαν ή δυο ιδιοκτησίες (1+2) και μια άλλη την οποίο πήρε "κάποιος" άλλος ή τρεις ιδιοκτησίες 1,2 και μια άλλη, τις οποίες 1,2 τις πήρε ο πατέρας του πελάτη μου

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.