Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύγκριση Κουφωμάτων-Υαλοπινάκων Ενεργειακών Κατοικιών


Guest

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και όλες,

Αν και υπάρχει η τοποθέτηση μου και σε άλλο θέμα, θεώρησα προτιμότερο να ανοίξει σε ένα καινούργιο με σκοπό να οργανωθεί και να δομηθεί σωστά η συζήτηση μιας και το συγκεκριμένο θέμα δεν υπάρχει εδώ και καιρό στο forum.

Σε δική μου μεζονέτα με υπόγειο, κατασκευής του 2015 είμαι στο στάδιο επιλογής κουφωμάτων πριν βάλω πλακάκια.

Έχει τοποθετηθεί εξωτερική θερμοπρόσοψη 7cm (γραφιτούχα) ενώ υπάρχει και ενδιάμεσα στη τοιχοποιία 3cm γραφιτούχα.

Βρίσκεται στην Αττική, έχει νότιο προσανατολισμό και κανένα άνοιγμα στον βορρά, ενώ τα μεγάλα ανοίγματα βρίσκονται στο νότο.

Σας παραθέτω τα ανοίγματα και τι έχω επιλέξει να έχετε μια εικόνα:

ΗμίΥπόγειο:

  1. Δωμάτιο 1 - Ανοιγόμενο + Σίτα
  2. Δωμάτιο 2 - Ανοιγόμενο + Σίτα
  3. Δωμάτιο 3 - Ανοιγόμενο + Σίτα
  4. WC - Ανοιγόμενο + Σίτα

Ισόγειο:

  1. Μπαλκονόπορτα Σαλόνι 1 - Επάλληλο+ Σίτα+Ρολό
  2. Μπαλκονόπορτα Σαλόνι 1 - Επάλληλο+ Σίτα+Ρολό
  3. Σαλόνι 1 - Σταθερό (αφορά πολυγωνική διαρρύθμιση που είναι η τραπεζαρία) \ _ /
  4. Σαλόνι 2 - Σταθερό (αφορά πολυγωνική διαρρύθμιση που είναι η τραπεζαρία) \ _ /
  5. Σαλόνι 3 - Σταθερό (αφορά πολυγωνική διαρρύθμιση που είναι η τραπεζαρία) \ _ /
  6. Κουζίνα - Ανοιγόμενο + Σίτα+Ρολό
  7. Γραφείο - Ανοιγόμενο + Σίτα+Ρολό
  8. Χωλ - Ανοιγόμενο + Σίτα+Ρολό
  9. WC  - Ανοιγόμενο + Σίτα

Στα παραπάνω κουφώματα σκέφτομαι να βάλω ενεργειακό τεσσάρων εποχών 5cm - 15cm  - Τρίπλεξ 3+3 για ασφάλεια.

Όροφος:

  1. Μπαλκονόπορτα Υ/Δ 1 - Ανοιγόμενο + Σίτα+Ρολό
  2. Μπαλκονόπορτα Υ/Δ 2 - Ανοιγόμενο + Σίτα+Ρολό
  3. Μπαλκονόπορτα Υ/Δ 3 - Ανοιγόμενο + Σίτα+Ρολό
  4. Μπαλκονόπορτα Υ/Δ 4 - Ανοιγόμενο + Σίτα+Ρολό
  5. Διάδρομος - Επάλληλο+ Σίτα+Ρολό (2.50μ άνοιγμα οδηγεί σε μεγάλη βεράντα)
  6. WC 1 - Ανοιγόμενο + Σίτα
  7. WC 2 - Ανοιγόμενο + Σίτα

Δώμα:

  1. Παράθυρο 1 - Ανοιγόμενο + Σίτα
  2. Παράθυρο 2 - Ανοιγόμενο + Σίτα

ΥΑΛΟΠΙΝΑΚΕΣ

Όσον αφορά τα τζάμια σκέφτομαι τα εξής:

  • Στα υπόγειο επειδή δεν μου αρέσουν οι σιδεριές εξωτερικά θέλω να βάλω ενεργειακό τεσσάρων εποχών 5cm - 15cm (argon)  - Τρίπλεξ 3+3 για ασφάλεια
  • Στo υπόλοιπο σπίτι ενεργειακό τεσσάρων εποχών 5cm - 15cm (argon)  - 5cm

ΚΟΥΦΩΜΑΤΑ

Για τα κουφώματα έχω απορρίψει εντελώς τα pvc. Είμαι μεταξύ αλουμινίου και ξύλινων (niangon).

Θα εκτιμήσω ιδιαίτερα τους συναδέλφους μηχανικούς αλλά και επαγγελματίες κατασκευαστές να μοιραστούν τις απόψεις τους και τις αντιρρήσεις ή καθοδηγήσεις για το βέλτιστο αποτέλεσμα ενός νέου σύγχρονου ενεργειακού σπιτιού.

 

Δεν ανοίγουμε ίδιο θέμα ή το ίδιο ερώτημα σε παραπάνω από μια θέσεις στο φόρουμ.  Παραμένει σε ισχύ το παρόν θέμα. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.