Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Δυσκολίες στο Γνωστικό Αντικέιμενο


Panos_21

Recommended Posts

Γεια σας.

Είμαι πτυχιούχος "Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών" του Πολυτεχνείου Κρήτης. Τελείωσα το στρατό και εγγράφηκα και στο ΤΕΕ ώστε αυτή τη στιγμή έχω άδεια άσκησης επαγγέλματος.  

Όταν είχα περάσει μέσω πανελληνίων το 2010 η σχολή λεγόταν "Μηχανικός Υπολογιστών και Ηλεκτρονικής", ενώ μετονομάστηκε σε "Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς" μόλις το 2017, το εξάμηνο δηλαδή που έκανα την διπλωματική μου εργασία. Ως εκ τούτου το πρόγραμμα  σπουδών που εγώ παρακολούθησα κάθε άλλο παρά Ηλεκτρολόγου Μηχανικού ήταν, με το σύνολο σχεδόν των μαθημάτων να αφορούν τους υπολογιστές (software, hardware, αλγόριθμοι κλπ.) καθώς και πολλών ειδών μαθηματικά (κυρίως για τις τηλεπικοινωνίες όπου είχαμε και εκεί πολλά μαθήματα). Κατευθύνσεις, δέσμες και άλλα τέτοια δεν υπήρχαν, με το σύνολο σχεδόν τον μαθημάτων να είναι υποχρεωτικά και ίδια για όλους, ενώ κάποια επιλογής που υπήρχαν τα είχα πάρει κυρίως σε θέματα software όπου τα κατάφερνα και καλύτερα.

Στα δε ηλεκτρολογικά τα μόνα που κάναμε ήταν να λύνουμε r l c κυκλώματα με διαφορικές εξισώσεις καθώς και ένα μάθημα που είχαμε για μετασχηματιστές και τριφασικά ρεύματα σε μεγάλα δίκτυα (το οποίο και αυτό περάστηκε στο ντούκου με sos θέματα και εφαρμογή τύπων). Ούτε λόγος για AutoCAD (μόνο MATLAB κάναμε), ηλεκτρολογικό/μηχανολογικό σχέδιο και φυσικά καμία πρακτική άσκηση ή εργαστήρια στα αντικείμενα του ηλεκτρολόγου. Ως εκ τούτου δεν νιώθω καθόλου σίγουρος για την ικανότητα μου αυτή τη στιγμή να ασκήσω το επάγγελμα του ηλεκτρολόγου μηχανικού. Επειδή έχω ωστόσο συγγενικό πρόσωπο πολιτικό μηχανικό με δικό του γραφείο, θα με ενδιέφερε, ως ιδέα τουλάχιστον, το επάγγελμα του ηλεκτρολόγου, αφού θα με συνέφερε να συνεργαστώ μαζί του.

Θα ήθελα ωστόσο να με διαφωτίσετε σε κάποιες ερωτήσεις:

1. Είναι εύκολο να μάθω ηλεκτρολογικό σχέδιο και πόσος καιρός συνήθως χρειάζεται να μάθει κάποιος με μηδενικό υπόβαθρο? 

2. Αν ασχοληθώ αποκλειστικά με ηλεκτρολογικές μελέτες αρκεί εγώ ως ελεύθερος επαγγελματίας να συνεργάζομαι με κάποιον πολιτικό μηχανικό όπου αυτός θα μου δίνει τα σχέδια σπιτιών και εγώ απλά θα κάνω την μελέτη? Εννοώ, βγάζει κάποιος αξιοπρεπές εισόδημα μόνο με αυτό χωρίς να κάνει καμία άλλη ασχολία?

3. Είναι αρκετό να μάθω ηλεκτρολογικό σχέδιο ή πρέπει οπωσδήποτε και μηχανολογικό?

4. Είναι δύσκολο να μάθει κάποιος AutoCAD και πόσο χρόνο θα πάρει ώστε να είμαι σε θέση να σχεδιάζω έστω τα βασικά για τη δουλειά?

5. Πρέπει απαραιτήτως να ξέρω να κάνω ηλεκτρολογικές μελέτες για πάσης φύσεως εγκαταστάσεις (π.χ. βιομηχανικό σχέδιο, μελέτες ξενοδοχείων κλπ.)?

6. Εκτός από σχέδια πρέπει να ξέρω να κάνω και άλλα πράγματα (ας πούμε φωτοβολταϊκά, ενεργειακές μελέτες, συντηρήσεις ηλεκτρολογικών και μηχανολογικών εγκαταστάσεων κλπ.)?

7. Όλα τα παραπάνω έχει νόημα να πάω για αρχή σε κάποιο γραφείο ηλεκτρολόγου μηχανικού για πρακτική, εφόσον δεν έχω έστω στοιχειώδεις θεωρητικές γνώσεις?

8. Τέλος τι άλλο θα μου προτείνατε να κάνω? Να κάθομαι να βρίσκω βιβλία να διαβάζω μόνος μου? Χρειάζεται στα αλήθεια να έχει κάποιος γνώσεις από τη σχολή του, ή τα μαθαίνουν όλοι στην πράξη καθώς δουλεύουν κοντά σε άλλους έμπειρους επαγγελματίες? Μήπως να βρω κάποιον δάσκαλο να μου μάθει τίποτα βασικά πριν βγω για πρακτική σε γραφεία άλλων?  Και το κυριότερο για εμένα πόσον καιρό θα πάρουν όλα αυτά για να τα μάθω? Γιατί είμαι ήδη σχεδόν 30 χρονών, αν είναι να περάσουν ας πούμε άλλα 5 χρόνια και ακόμα να "διαβάζω" και να μην έχω και καθόλου προϋπηρεσία τότε καλύτερα να το αφήσω από τώρα...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον/α συνάδελφο μπει στον κόπο να μου απαντήσει. Όλες οι απόψεις και οι προτάσεις σας είναι δεκτές και σεβαστές και θα μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ να κάνεις είναι να εκτυπώσεις το πρόγραμμα σπουδών που παρακολούθησες (το πραγματικό, πριν την αλλαγή) και βάσει αυτού να κοιτάξεις για δουλειά. Οτιδήποτε άλλο είναι από ριψοκίνδυνο έως επικίνδυνο. Το γεγονός ότι αποφασίστηκε εν μία νυκτί να μετονομαστείτε σε ΗΜ θα πρέπει να χαρακτηρίζει αποκλειστικά αυτούς που πήραν μια τέτοια απόφαση και όχι και εσάς τους αποφοίτους...

  • Upvote 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

1) Το οτι δεν ξέρεις τι σου γίνεται είναι απολύτως λογικό στην φάση που είσαι. Δυστυχώς τα πανεπιστήμια μας έχουν τεράστιο mismatch προσφερόμενων γνώσεων με τις γνώσεις που απαιτεί η αγορά εργασίας και ούτε υπάρχει διασύνδεση με την αγορά εργασίας κατά την διάρκεια των σπουδών

2) Έχεις τελειώσει Πολυτεχνείο, στην ουσία έμαθες πως να μαθαίνεις. Με διάβασμα από την μεριά σου μπορείς να μάθεις ό,τι χρειάζεται για να σταθείς ως ηλεκτρολόγος.

3) Τώρα πάμε λίγο πιο ειδικά για σένα. Θα σου πω την προσωπική μου άποψη. Μην ασχολείσαι με θέματα τεχνικού γραφείου. Το τεχνικό γραφείο εκτός το οτι δεν σου δίνει καλές οικονομικές απολαβές δε θα σου επιτρέψει να εξελιχθείς. Οι περισσότεροι μηχανικοί των τεχνικών γραφείων είναι κακοί μηχανικοί (ναι σταυρώστε με).

4) Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με το κομμάτι της πληροφορικής (το οποίο έχει και τεράστια ζήτηση και σχετικά καλές απολαβές) ή αφού στην ουσία είσαι ηλεκτρονικός με το I&C. Μηχανικοί I&C είναι σχετικά δυσεύρετοι και πληρώνονται καλά. Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση οτι σου αρέσουν

Αυτά από μένα

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην λέμε ότι θέλουμε. Δε μπορούν οι γνώσεις που αποκτάς με καθηγητές και εργαστήρια να αντικατασταθούν με διάβασμα από το σπίτι. Αν ήταν έτσι θα μαθαίναμε πως να μάθουμε μόνο και δε θα χρειαζόταν κανένα άλλο μάθημα.


Συμβουλή μου Panos_21 είναι να ασχοληθείς με αυτό που σπούδασες και να εξειδικευτείς σε κάτι που ζητάει η αγορά.

  • Upvote 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2019 at 7:41 ΜΜ, Panos_21 said:

Γεια σας.

Είμαι πτυχιούχος "Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών" του Πολυτεχνείου Κρήτης. Τελείωσα το στρατό και εγγράφηκα και στο ΤΕΕ ώστε αυτή τη στιγμή έχω άδεια άσκησης επαγγέλματος.  

Όταν είχα περάσει μέσω πανελληνίων το 2010 η σχολή λεγόταν "Μηχανικός Υπολογιστών και Ηλεκτρονικής", ενώ μετονομάστηκε σε "Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς" μόλις το 2017, το εξάμηνο δηλαδή που έκανα την διπλωματική μου εργασία. Ως εκ τούτου το πρόγραμμα  σπουδών που εγώ παρακολούθησα κάθε άλλο παρά Ηλεκτρολόγου Μηχανικού ήταν, με το σύνολο σχεδόν των μαθημάτων να αφορούν τους υπολογιστές (software, hardware, αλγόριθμοι κλπ.) καθώς και πολλών ειδών μαθηματικά (κυρίως για τις τηλεπικοινωνίες όπου είχαμε και εκεί πολλά μαθήματα). Κατευθύνσεις, δέσμες και άλλα τέτοια δεν υπήρχαν, με το σύνολο σχεδόν τον μαθημάτων να είναι υποχρεωτικά και ίδια για όλους, ενώ κάποια επιλογής που υπήρχαν τα είχα πάρει κυρίως σε θέματα software όπου τα κατάφερνα και καλύτερα.

Στα δε ηλεκτρολογικά τα μόνα που κάναμε ήταν να λύνουμε r l c κυκλώματα με διαφορικές εξισώσεις καθώς και ένα μάθημα που είχαμε για μετασχηματιστές και τριφασικά ρεύματα σε μεγάλα δίκτυα (το οποίο και αυτό περάστηκε στο ντούκου με sos θέματα και εφαρμογή τύπων). Ούτε λόγος για AutoCAD (μόνο MATLAB κάναμε), ηλεκτρολογικό/μηχανολογικό σχέδιο και φυσικά καμία πρακτική άσκηση ή εργαστήρια στα αντικείμενα του ηλεκτρολόγου. Ως εκ τούτου δεν νιώθω καθόλου σίγουρος για την ικανότητα μου αυτή τη στιγμή να ασκήσω το επάγγελμα του ηλεκτρολόγου μηχανικού. Επειδή έχω ωστόσο συγγενικό πρόσωπο πολιτικό μηχανικό με δικό του γραφείο, θα με ενδιέφερε, ως ιδέα τουλάχιστον, το επάγγελμα του ηλεκτρολόγου, αφού θα με συνέφερε να συνεργαστώ μαζί του.

Θα ήθελα ωστόσο να με διαφωτίσετε σε κάποιες ερωτήσεις:

1. Είναι εύκολο να μάθω ηλεκτρολογικό σχέδιο και πόσος καιρός συνήθως χρειάζεται να μάθει κάποιος με μηδενικό υπόβαθρο? 

2. Αν ασχοληθώ αποκλειστικά με ηλεκτρολογικές μελέτες αρκεί εγώ ως ελεύθερος επαγγελματίας να συνεργάζομαι με κάποιον πολιτικό μηχανικό όπου αυτός θα μου δίνει τα σχέδια σπιτιών και εγώ απλά θα κάνω την μελέτη? Εννοώ, βγάζει κάποιος αξιοπρεπές εισόδημα μόνο με αυτό χωρίς να κάνει καμία άλλη ασχολία?

3. Είναι αρκετό να μάθω ηλεκτρολογικό σχέδιο ή πρέπει οπωσδήποτε και μηχανολογικό?

4. Είναι δύσκολο να μάθει κάποιος AutoCAD και πόσο χρόνο θα πάρει ώστε να είμαι σε θέση να σχεδιάζω έστω τα βασικά για τη δουλειά?

5. Πρέπει απαραιτήτως να ξέρω να κάνω ηλεκτρολογικές μελέτες για πάσης φύσεως εγκαταστάσεις (π.χ. βιομηχανικό σχέδιο, μελέτες ξενοδοχείων κλπ.)?

6. Εκτός από σχέδια πρέπει να ξέρω να κάνω και άλλα πράγματα (ας πούμε φωτοβολταϊκά, ενεργειακές μελέτες, συντηρήσεις ηλεκτρολογικών και μηχανολογικών εγκαταστάσεων κλπ.)?

7. Όλα τα παραπάνω έχει νόημα να πάω για αρχή σε κάποιο γραφείο ηλεκτρολόγου μηχανικού για πρακτική, εφόσον δεν έχω έστω στοιχειώδεις θεωρητικές γνώσεις?

8. Τέλος τι άλλο θα μου προτείνατε να κάνω? Να κάθομαι να βρίσκω βιβλία να διαβάζω μόνος μου? Χρειάζεται στα αλήθεια να έχει κάποιος γνώσεις από τη σχολή του, ή τα μαθαίνουν όλοι στην πράξη καθώς δουλεύουν κοντά σε άλλους έμπειρους επαγγελματίες? Μήπως να βρω κάποιον δάσκαλο να μου μάθει τίποτα βασικά πριν βγω για πρακτική σε γραφεία άλλων?  Και το κυριότερο για εμένα πόσον καιρό θα πάρουν όλα αυτά για να τα μάθω? Γιατί είμαι ήδη σχεδόν 30 χρονών, αν είναι να περάσουν ας πούμε άλλα 5 χρόνια και ακόμα να "διαβάζω" και να μην έχω και καθόλου προϋπηρεσία τότε καλύτερα να το αφήσω από τώρα...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον/α συνάδελφο μπει στον κόπο να μου απαντήσει. Όλες οι απόψεις και οι προτάσεις σας είναι δεκτές και σεβαστές και θα μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμες!

Ενδιαφερον οτι στα 400 + views ολες και ολες 3-4 απαντησεις για μια απορια ενος νεου συναδελφου..

Φιλε μου η καλυτερη πηγη γνωσης ειναι η ιδια σου η θεληση να μαθεις πραγματα. Εδω σε μια νυχτα τα τει εγιναν πολυτεχνεια επειδη βρεθηκε ενας αποφοιτος παιδαγωγικου που εκανε τον υπουργο..

Για να σου απαντησω, ολες οι λυσεις που προαναφερεις ειναι χρησιμες. Για το Autocad μπορεις να κανεις σεμιναρια μεχρι 1.5 μηνα το πολυ και με δικη σου εξασκηση να φτασεις σε καλο επιπεδο. Ζωγραφικη στον η υ ειναι δεν ειναι τιποτα. Το θεμα ειναι οι κανονες που διεπουν τα ηλεκτρολογικα, που για αυτα θελεις προσωπικο διαβασμα και σχετικη βιβλιογραφια. Για το 6 που ρωτας δεν υπαρχει πρεπει, οτι παραπανω ξερεις καλο ειναι. Κανεις δεν τα ξερει ολα και ολοι ξερουν απο λιγο.

 

Ειναι μεγαλο συν οτι εχεις γνωστο μηχανικο, εστω και πολιτικο. Αυτος θα μπορει να σε βοηθησει να ασχοληθεις και με ηλεκτρολογικο κομματι. Εσενα σε ενδιαφερει καθαρα το ενεργειακο κομματι?

Επισης τα ηλεκτρονικα ισχυος ειναι ενας τομες ηλεκτρονικης που εχουν εφαρμογη στο ενεργειακο και αποτι ξερω στην Κρητη καλυπτεται αρκετα καλα αυτο το κομματι.

Εν ολιγοις προχωρα και μην ακους κανεναν. Επισης εισαι διπλωματουχος οχι πτυχιουχος που εγραψες αρχικα ;-) .  Πτυχιουχοι ειναι τα τει και τα βαφτισμενα αει - σχολες μηχανικων που ειναι 4 ή και 5 χρονια τυπου παδα. Να προσεξεις να συνεργαστεις ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ οχι με αλλες ειδικοτητες τυπου σχεδιαστη κλπ.. Μονο διπλα σε μηχανικο μπορεις να μαθεις πραγματα, αλλα μην φοβηθεις να αλλαξεις δουλεια αν δεις οτι κωλυσιεργει να σου αναθετει καθηκοντα.

  • Upvote 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας συναδερφε μπραβο σου που παρεδεχεσαι τα αυτονοητα και τιμη σου

Περα απο τις παρεμβολες εποχης 1970, θα σου ελεγα ακριβως οτι ειπε ο συναδερφος cna. Ασχολησου με το κομματι ηλεκτρονικος μηχ. -μηχανικος υπολογιστων και ειδικα το κομματι software που σ αρεσει και μπορεις να γινεις αναρπαστος. 

Υ.Γ μη πας σε Π.Μ για να μαθεις ηλεκτρολογικα. Καταλαβαινεις το γιατι. 

Καλη συνεχεια σε οτι κανεις φιλε μου

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Mitsos Ribopaido said:

Καταρχας συναδερφε μπραβο σου που παρεδεχεσαι τα αυτονοητα και τιμη σου

Περα απο τις παρεμβολες εποχης 1970, θα σου ελεγα ακριβως οτι ειπε ο συναδερφος cna. Ασχολησου με το κομματι ηλεκτρονικος μηχ. -μηχανικος υπολογιστων και ειδικα το κομματι software που σ αρεσει και μπορεις να γινεις αναρπαστος. 

Υ.Γ μη πας σε Π.Μ για να μαθεις ηλεκτρολογικα. Καταλαβαινεις το γιατι. 

Καλη συνεχεια σε οτι κανεις φιλε μου

Εσύ αντί να κάνεις screenshot το οποίο δημοσιεύεις σε ομάδα συνοδευόμενο από ειρωνικό σχόλιο και υπονοώντας οτι είμαι χρήστης ναρκωτικών, θα μπορούσες να αντικρούσεις το  2) της δημοσίευσης μου με επιχειρήματα.

Αλλά μάλλον δεν έχεις δουλέψει ως μηχανικός σε καμία σοβαρή εταιρία και γι'αυτό δεν ξέρεις τι σου γίνεται Ανακαλώ και ζητώ συγγνώμη

 

Edited by sito
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sito said:

Εσύ αντί να κάνεις screenshot το οποίο δημοσιεύεις σε ομάδα συνοδευόμενο από ειρωνικό σχόλιο και υπονοώντας οτι είμαι χρήστης ναρκωτικών, θα μπορούσες να αντικρούσεις το  2) της δημοσίευσης μου με επιχειρήματα.

Αλλά μάλλον δεν έχεις δουλέψει ως μηχανικός σε καμία σοβαρή εταιρία και γι'αυτό δεν ξέρεις τι σου γίνεται.

Υ.Γ.: όχι τίποτα άλλο έχετε κάνει σημαία το συγκεκριμένο θέμα στην ομάδα σας όλοι οι αργόσχολοι κομπλεξικοί.

Υ.Γ2.: όποιος θέλει να δουλέψει, δεν χρειάζεται ΕΔ, όρεξη και γνώσεις χρειάζεται

Τα σχόλια μου και τη γνώμη μου οπως και των άλλων καθως η σελίδα ειναι ανοιχτή , θα τα δείς εκει.

Ειμαι παντελως ασχετος στο πως το εκανες αυτο με το σβησιμο οποτε το αφαιρω τελειως χεχε.

Edited by Mitsos Ribopaido
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, Mitsos Ribopaido said:

Τα σχόλια μου και τη γνώμη μου οπως και των άλλων καθως η σελίδα ειναι ανοιχτή , θα τα δείς εκει.

Το αν ειμαι ασχετος ή οχι αυτο μπορείς να ρωτήσεις στο τμήμα μελετών 2-3 εταιριών.

Καλη φάση το να ''ξέρω'' πως να μαθαίνω.. Αρα τσάμπα οι σχολές λοιπον.. Να σαι καλα.

Προφανώς και δεν έχεις αντιληφθεί τι εννοώ.

Στις σχολές μαθαίνεις τα βασικά και μονό και "να μαθαίνεις". Από 'κει και πέρα θέλει προσωπικό διάβασμα. Στον επαγγελματικό σου βίο συναντάς τόσα πράγματά τα οποία προφανώς και δεν έχεις διδαχθεί στην σχολή, τι σημαίνει αυτό οτι δεν θα ασχοληθείς; Θα διαβάσεις και θα μάθεις Είτε αυτά είναι καθαρά τεχνικά θέματα είτε διοικητικά. Πόσοι μηχανικοί ασχολούνται με συγκολλήσεις; Πολλοί! πόσοι έχουν διδαχθεί συγκολλήσεις; 1 μάθημα κορμού + 1 το πολύ μάθημα επιλογής, τι σημαίνει οτι αποφοιτώντας γνωρίζεις από συγκολλήσεις; Φυσικά και όχι, θα πρέπει να διαβάσεις για να μάθεις. Μπορώ να δώσω δεκάδες τέτοια παραδείγματα.

Επίσης πολλές ειδικότητες αλληλοκαλύπτουν μέρος άλλης ειδικότητας, και με έναν συνδυασμό διαβάσματος και επαγγελματικής εμπειρίας άνετα μπορεί να σταθεί ένας μηχανικός σε αντικείμενο το οποίο θεωρητικά ανήκει σε άλλη ειδικότητα. Δεν μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις πχ ηλεκτρονικός να ασχοληθεί με γέφυρες (βέβαια ακραία παραδείγματα έχω δει όπου συνάδελφοι πάρα πολύ επιτυχημένα ασχολούνται με αντικείμενο διαφορετικό της ειδικότητας τους)

Και θα δώσω παραδείγματα. Μηχανολόγος μηχανικός και μεταλλουργός μηχανικός, χημικός μηχανικός και μηχανολόγος μηχανικός, μηχανολόγος και ναυπηγός, ηλεκτρολόγος και μηχανικοί πληροφορικής/τηλεπικοινωνιών (μόνο από ΗΜ προς ΜΠΤΕ), Ηλεκτρονικοί μηχανικοί και ΜΠΤΕ. Έτσι και ηλεκτρονικοί μηχανικοί και ηλεκτρολόγοι.

Και ας το πάω και πιο ειδικά στην περίπτωση του συναδέλφου. Τα ηλεκτρολογικά με τα οποία ασχολείται ένα τεχνικό γραφείο συνήθως (κτηριακά) δεν είναι πυρηνική φυσική και δεν θα είναι κανένα πρόβλημα για κάποιον ηλεκτρονικό. 1 μήνα διάβασμα θέλει όχι παραπάνω. Δεν είναι τυχαίο οτι ο νομοθέτης επιτρέπει ακόμα και σε ΠΜ να συντάξει μελέτη ΗΕ μέχρι κάποια ισχύ.  Ή μήπως νομίζεις οι μηχανολόγοι έχουν περισσότερα μαθήματα ηλεκτρολογίας και έχουν και αυτοί πλήρη ΕΔ ηλεκτρολόγου μηχανικού.

Edited by sito
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το λαικ ειναι δικο μου και αφορά τις πρώτες λεπτομέρειες που ορθώς αναφέρεις.
Θα σε ευχαριστήσω για το βήμα , για το νομοθέτη φαντάζομαι ήδη ξερεις την άποψη μου μέσα απο το ΣΥΜΑΤΕ και μάλιστα με το συνάδερφο μιχάλη εχουμε πει αρκετα ωραία.

Στο τελευταίο συμφωνούμε οτι οι μηχανολόγοι δεν εχετε αρκετα μαθήματα ηλεκτρολόγου οπως και  βασικά (ΣΗΕ - Κυκλώματα -Υ.Τ κλπ) . Το ιδιο συμβαίνει για τους Ηλεκτρολόγους αντίστοιχα στα μηχανολογικά αλλα τα Η-Μ οπως ισως εχεις δει και το λέμε οι περισσότεροι δεν ειναι έυκολο  να διαχωριστούν.

Για το χαρακτηρισμό μου ηταν άτυχος και διορθώθηκε. Σε ευχαριστώ για την ανταλλαγή απόψεων και την δυνατότητα για λύσης της παρεξήγησης απο μεριά μου , αλλα ο καθένας έχει την άποψη του.  

 

 

Edited by Mitsos Ribopaido
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.