Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Δυσκολίες στο Γνωστικό Αντικέιμενο


Panos_21

Recommended Posts

Είμαι εδώ και τέσσερα χρόνια Γερμανία αλλά κοιτάω και λίγο Ελλάδα να δω πως είναι τα πράγματα για τους ηλεκτρολόγους στην Ελλάδα.

Πάντως και για τους προγραμματιστες δεν ακούω και τους τρελούς μισθούς.

Το θέμα είναι να κάνεις αυτό που σου αρέσει και να παίρνεις έναν αξιοπρεπή μισθό αλλα δύσκολα να τα πετύχεις και τα δύο.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Να ρωτησω με αφορμη τα παραπανω posts.

Ειμαι και εγω αποφοιτος μηχανικος και σπαω το κεφαλι μου που να εξειδικευτω σε ποιον τομεα για να κανω τα επομενα μου βηματα.

Ειναι καλη μια εξειδικευση σε μελετες και εγκαταστασεις σε κτιρια συν καυστηρες και φυσικο αεριο ?

Μπορει να ζησει μηχανικος οικογενεια ανετα στα ηλεκτρομηχανολογικα ?

Η να αλλαξω και να παω και εγω πληροφορικη τελικα?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 9/2/2021 at 9:02 ΜΜ, georgee said:

Να ρωτησω με αφορμη τα παραπανω posts.

Ειμαι και εγω αποφοιτος μηχανικος και σπαω το κεφαλι μου που να εξειδικευτω σε ποιον τομεα για να κανω τα επομενα μου βηματα.

Ειναι καλη μια εξειδικευση σε μελετες και εγκαταστασεις σε κτιρια συν καυστηρες και φυσικο αεριο ?

Μπορει να ζησει μηχανικος οικογενεια ανετα στα ηλεκτρομηχανολογικα ?

Η να αλλαξω και να παω και εγω πληροφορικη τελικα?

Είναι καθαρά προσωπικό θέμα αλλά και θέμα συγκυριών

Η αγορά είναι πεσμένη στα Ηλεκρομηχανολογικά(από όσα ακούω και δεν μπορώ να αξιολογήσω ικανοποιητικά)

Πολλοί Μηχανικοί στρέφονται στην εκπαίδευση.

Η ΑΣΠΑΙΤΕ βοηθάει.

Η Πληροφορική αποτελούσε και αποτελεί επιλογή για πολύ κόσμο μη-Πληροφορικών ακόμη και σήμερα.

Έχω περιπτώσεις που πολλοί απόφοιτοι στρέφονται σε αυτήν ανεξάρτητα επιπέδου σπουδών.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 21/1/2021 at 9:53 ΜΜ, manospan said:

Είμαι εδώ και τέσσερα χρόνια Γερμανία αλλά κοιτάω και λίγο Ελλάδα να δω πως είναι τα πράγματα για τους ηλεκτρολόγους στην Ελλάδα.

Πάντως και για τους προγραμματιστες δεν ακούω και τους τρελούς μισθούς.

Το θέμα είναι να κάνεις αυτό που σου αρέσει και να παίρνεις έναν αξιοπρεπή μισθό αλλα δύσκολα να τα πετύχεις και τα δύο.

Οι προγραμματιστές δεν έχουν καλούς μισθούς(σε σχέση με το εξωτερικό ή ίσως άλλους κλάδους...)

Απαιτούνται γνώσεις περισσότερες από C/C++/Java...

Αυτά δίνονται σε τμήματα Πληροφορικής αλλά δεν έχουν όλα την ίδια αποτελεσματικότητα...

Υπάρχει απόδοση και σε αυτά, όπως και σε κάθε τμήμα...

Οι παλιοί απόφοιτοι Πληροφορικής έχουν μειονέκτημα μετά από αρκετά χρόνια γιατί έχουν αλλάξει οι τεχνολογίες και ότι έχουν μάθει απλά δεν ισχύει...

Έχει διαφορά η HTML+CSS+JS του 1995, του 2000 και του 2020...

Πλέον όλα γίνονται στο Web, άρα πρέπει να μάθει κάποιος Web Εφαρμογές και όχι απλά Web Design.

Χρειάζονται και γνώσεις από Βάσεις Δεδομένων, Πληροφοριακά Συστήματα, κλπ

Όποιος έχει κέφι με μεταπτυχιακό σε Informatics(Πληροφορική) βρίσκει δουλειά

Συνάδελφοι (με κατεύθυνση Ηλεκτρονικά και Τηλεπικοινωνίες) το έχουν κάνει ήδη με επιτυχία και σταθερή δουλειά (σε γνωστή εταιρεία τροφίμων με πολύ καλό μισθό)

Η μέση εκπαίδευση θα ανοίξει για Μηχανικούς αλλά χρειάζεται ΑΣΠΑΙΤΕ (ΠΕΣΥΠ ή ΕΠΠΑΙΚ) και εκεί δυστυχώς τα βιβλία (ΕΠΑΛ για Ηλεκτρολόγους-Μηχανολόγους) είναι παλαιά(πολύ παλαιά...)!(για Πληροφορική ευτυχώς αλλάχθηκαν το 2015 αλλά όπως τρέχει η τεχνολογία θα χρειαστούν νέα αλλαγή...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.