Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σκαρίφημα και όχι τοπογραφικό


SotirisL

Recommended Posts

Κυρίες και Κύριοι καλησπέρα,

Προκειμένου να κάνω τη δήλωση μου στο Κτηματόλογιο ανέθεσα σε έναν μηχανικό να μου κάνει τοπογραφικό διάγραμμα για ένα αγροτεμάχιο. Αφου συμφωνήσαμε τα πάντα και δώσαμε τα χέρια, ήρθε έκανε τις μετρήσεις και του έδωσα το 40% των χρημάτων που είχαμε συμφωνήσει. 

Ξαφνικά, ενώ είχαμε συμφωνήσει να κάνουμε τοπογραφικό διάγραμμα, γυρνάει και μου λεει ότι αυτό που θα μου παραδώσει είναι 'σκαρίφημα'. Ρωτάω τον μηχανικό τι ακριβώς είναι σκαρίφημα και τι απεικονίζει και μου απαντάει ότι είναι το ίδιο ακριβώς με το τοπογραφικό και ότι απλά δεν έχει τις δηλώσεις του νόμου και συνεπώς δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για συμβόλαια κτλ..

Η πρώτη μου σκέψη ήταν φυσικά ότι μου τα λεει αυτά για να μου ζητήσει παραπάνω λεφτά, αλλά από ότι αποδεικνύεται ο μηχανικός απλά δεν θέλει με τίποτα να κάνει κανονικό τοπογραφικό. Φυσικά δεν δέχεται με τίποτα να επιστρέψει τα χρήματα που του έδωσα με το σκεπτικό ότι έχει ήδη κάνει τις μετρήσεις και μου επαναλαμβάνει ότι με το σκαρίφημα θα είμαι καλυμένος για το Κτηματολόγιο. Του έχω πει 50 φορές ότι δεν συμφωνήσαμε για σκαρίφημα αλλά για τοπογραφικό και πως χρειάζομαι τοπογραφικό αλλά αυτός επαναλαμβάνει ότι είναι το ίδιο πράγμα.

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

1) Γιατί αρνείται τόσο έντονα να κάνει τοπογραφικό διάγραμμα και επιμένει στο σκαρίφημα; Τι φοβάται;

2) Αυτό το σκαρίφημα μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο Κτηματολόγιο;

3) Να το δεχτώ το σκαρίφημα και να του δώσω το υπόλοιπο της αμοιβης ή να κλάψω τα χρήματα που του έχω δώσει ήδη και να απευθυνθώ αλλού;

Edited by SotirisL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Πέραν του 

10 minutes ago, SotirisL said:

δώσαμε τα χέρια, ήρθε έκανε τις μετρήσεις και του έδωσα το 40% των χρημάτων που είχαμε συμφωνήσει.

συμφωνητικό κάνατε ? Τι αναφέρει το συμφωνητικό ?

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, georgegaleos said:

συμφωνητικό κάνατε ? Τι αναφέρει το συμφωνητικό ?

όχι, δεν καναμε συμφωνητικό.... στο εξής τι κάνουμε;

Edited by SotirisL
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Σωτήρη το τοπογραφικό ποιος σας το πρότεινε και για ποιο λόγο?

Κανείς. Απλά επειδή για το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο δεν είχα ποτέ κάποιου είδους τοπογραφικής απεικόνισης και με αφορμή το κτηματολόγιο ανέθεσα την εκπόνηση τοπογραφικής μελέτης. Δεν είναι αυτό το θέμα μου όμως.

Link to comment
Share on other sites

Το κτηματολογιο δεχεται και σκαριφηματα.....αλλα το θεμα ειναι οτι αλλη τιμη εχει το σκαριφημα και αλλη το τοπογραφικο....αυτος για ποιο απο τα δυο πληρωθηκε?

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, koulosb said:

Το κτηματολογιο δεχεται και σκαριφηματα.....αλλα το θεμα ειναι οτι αλλη τιμη εχει το σκαριφημα και αλλη το τοπογραφικο....αυτος για ποιο απο τα δυο πληρωθηκε?

Αυτός πληρώθηκε για τοπογραφικό. Δεν είναι αυτό το θέμα μου όμως. Το ερώτημα μου όμως είναι άλλο: Για ποιο λόγο αρνείται να κάνει τοπογραφικό; δεν είναι θέμα χρημάτων...

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, SotirisL said:

Αυτός πληρώθηκε για τοπογραφικό. Δεν είναι αυτό το θέμα μου όμως. Το ερώτημα μου όμως είναι άλλο: Για ποιο λόγο αρνείται να κάνει τοπογραφικό; δεν είναι θέμα χρημάτων...

Αν πληρωθηκε για τοπογραφικο τοτε ή θα σου κανει τοπογραφικο ή θα δωσει τα λεφτα πισω..... Τον λογο τον ξερει μονο αυτος....!!!

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, SotirisL said:

Αυτός πληρώθηκε για τοπογραφικό. Δεν είναι αυτό το θέμα μου όμως. Το ερώτημα μου όμως είναι άλλο: Για ποιο λόγο αρνείται να κάνει τοπογραφικό; δεν είναι θέμα χρημάτων...

Μπορεί να μην έχει τον απαραίτητο εξοπλισμό ή μπορεί να θεώρησε αρχικά, ότι με αυτά τα λεφτά  θα συνεργαζόταν με κάποιον συνάδελφο τοπογράφο για τη σύνταξη (αλλά να μην του βγήκαν τα κουκιά) και πολλά άλλα ή και γιατί. Παίζει πραγματικά, τόσο μεγάλο ρόλο να μάθετε γιατί αρνείται, εφόσον όπως μας λέτε "δεν είναι θέμα χρημάτων"; 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, koulosb said:

Αν πληρωθηκε για τοπογραφικο τοτε ή θα σου κανει τοπογραφικο ή θα δωσει τα λεφτα πισω..... Τον λογο τον ξερει μονο αυτος....!!!

Και εγώ το ιδιο πιστεύω, το ερώτημα είναι πως τον πειθώ να κάνει ένα από τα δύο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.