Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σκαρίφημα και όχι τοπογραφικό


SotirisL

Recommended Posts

13 λεπτά πριν, Directionless said:

Μπορεί να μην έχει τον απαραίτητο εξοπλισμό ή μπορεί να θεώρησε αρχικά, ότι με αυτά τα λεφτά  θα συνεργαζόταν με κάποιον συνάδελφο τοπογράφο για τη σύνταξη (αλλά να μην του βγήκαν τα κουκιά) και πολλά άλλα ή και γιατί. Παίζει πραγματικά, τόσο μεγάλο ρόλο να μάθετε γιατί αρνείται, εφόσον όπως μας λέτε "δεν είναι θέμα χρημάτων"; 

Δεν μου λέει. Επαναλαμβάνει απλά ότι κάνει και αυτό για το κτηματολόγιο....

Στο μεταξύ μου κάνει εντύπωση γιατί μου έχει στείλει τις μετρήσεις και ένα autocad αρχείο, και από τα ελάχιστα που ξέρω ως ΗΜΜΥ, δεν φαίνεται να απαιτείται τρελή δουλειά ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
4 ώρες πριν, SotirisL said:

Κυρίες και Κύριοι καλησπέρα,

Προκειμένου να κάνω τη δήλωση μου στο Κτηματόλογιο ανέθεσα σε έναν μηχανικό να μου κάνει τοπογραφικό διάγραμμα για ένα αγροτεμάχιο. Αφου συμφωνήσαμε τα πάντα και δώσαμε τα χέρια, ήρθε έκανε τις μετρήσεις και του έδωσα το 40% των χρημάτων που είχαμε συμφωνήσει. 

Ξαφνικά, ενώ είχαμε συμφωνήσει να κάνουμε τοπογραφικό διάγραμμα, γυρνάει και μου λεει ότι αυτό που θα μου παραδώσει είναι 'σκαρίφημα'. Ρωτάω τον μηχανικό τι ακριβώς είναι σκαρίφημα και τι απεικονίζει και μου απαντάει ότι είναι το ίδιο ακριβώς με το τοπογραφικό και ότι απλά δεν έχει τις δηλώσεις του νόμου και συνεπώς δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για συμβόλαια κτλ..

Η πρώτη μου σκέψη ήταν φυσικά ότι μου τα λέει αυτά για να μου ζητήσει παραπάνω λεφτά, αλλά από ότι αποδεικνύεται ο μηχανικός απλά δεν θέλει με τίποτα να κάνει κανονικό τοπογραφικό. Φυσικά δεν δέχεται με τίποτα να επιστρέψει τα χρήματα που του έδωσα με το σκεπτικό ότι έχει ήδη κάνει τις μετρήσεις και μου επαναλαμβάνει ότι με το σκαρίφημα θα είμαι καλυμένος για το Κτηματολόγιο. Του έχω πει 50 φορές ότι δεν συμφωνήσαμε για σκαρίφημα αλλά για τοπογραφικό και πως χρειάζομαι τοπογραφικό αλλά αυτός επαναλαμβάνει ότι είναι το ίδιο πράγμα.

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

1) Γιατί αρνείται τόσο έντονα να κάνει τοπογραφικό διάγραμμα και επιμένει στο σκαρίφημα; Τι φοβάται;

2) Αυτό το σκαρίφημα μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο Κτηματολόγιο;

3) Να το δεχτώ το σκαρίφημα και να του δώσω το υπόλοιπο της αμοιβής ή να κλάψω τα χρήματα που του έχω δώσει ήδη και να απευθυνθώ αλλού;

Από τα συμφραζόμενα εικάζω ότι έχεις αγροτεμάχιο το οποίο δεν διαθέτει τίτλους κυριότητας ή αν διαθέτει μεγάλο τμήμα του δεν αναφέρεται στον τίτλο, δηλαδή θα το δηλώσεις με χρησικτησία, είτε εξ ολοκλήρου, είτε το επιπλέον τμήμα του.

Υποθέτω λοιπόν ότι σου είπε ότι θα κάνει διάγραμμα αποτύπωσης, με συντεταγμένες κλπ, αλλά δεν μπορεί να υπογράψει δήλωση Ν. 651 ('άρα χωρίς δήλωση όντως δεν θα μπορέσει να χρησιμοποιηθεί σε συμβόλαιο)  διότι πολύ απλά μια τέτοια δήλωση προϋποθέτει είτε να υπάρχει συμβόλαιο  και να περιγράφει σωστά το ακίνητο, είτε δικαστική απόφαση αναγνώρισης κυριότητάς του, προκειμένου ο μηχανικός να έχει στα χέρια του στοιχεία από πότε προϋφίσταται το ακίνητο ως μετρήθηκε σήμερα και έτσι ο μηχανικός να υπογράψει αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο (δήλωση Ν. 651/77).

Το ακίνητο λοιπόν με αυτό το διάγραμμα αποτύπωσης (εξαρτημένο στο ΕΓΣΑ 87) δηλώνεται μια χαρά στο Κτηματολόγιο. Εσφαλμένα χρησιμοποιείται η λέξη σκαρίφημα, εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά και σου είπε ότι θα σου δώσει "σκαρίφημα εντοπισμού" από την ιστοσελίδα του Κτηματολογίου.

Άρα, το μόνο μεμπτό που βρίσκω είναι ότι δεν σε ενημέρωσε εξ αρχής για τις λεπτομέρειες και από κει και ύστερα αν εσύ διαφωνούσες δεν θα προχωρούσε η δουλειά. Σου επισημαίνω όμως, ότι παρά το  ότι τηρώ μια επιφύλαξη ως προς την ορθότητα της συμφωνίας, δεν τηρώ καμία επιφύλαξη ως προς την ουσία των πραγμάτων εφόσον τα πράγματα είναι όπως τα έχω αντιληφθεί από τα γραφόμενά σου.

Χωρίς τα απαιτούμενα στοιχεία συμβολαιογραφικών τίτλων,  δήλωση Ν. 651 δεν μπορεί να υπογραφεί και αν θα υπογραφεί θα είναι είτε υπό προϋποθέσεις ( πχ άρτιο και οικοδομήσιμο εφόσον προυφίσταται της 31/12/2003 κλπ), είτε θα αναφέρει μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο λόγω ακριβώς αυτής της έλλειψης στοιχείων. Σε κάθε περίπτωση, εσύ δεν θα πάρεις αυτό που φανταζόσουν και είχες καταλάβει ότι θα πάρεις.

Επειδή δεν γνωρίζω τις λεπτομέρειες της συμφωνίας σας, ξεκαθαρίστε τι συμφωνήσατε και με βάση τα παραπάνω κρίνε τι ακριβώς συμβαίνει. Επαναλαμβάνω, ότι στο κτηματολόγιο με διάγραμμα αποτύπωσης μπορείς να κάνεις μια χαρά δήλωση ιδιοκτησίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως, τα διαγράμματα που προσαρτώνται σε τίτλους θα πρέπει (μεταξύ των άλλων) να

- έχουν ΚΗΔ (εφόσον έχουν συνταχθεί μετά τον Ιούλιο 2018)

- περιέχουν αναφορά σε βεβαίωση του 4495/17, η οποία έχει δίμηνη ισχύ

Συνεπώς, τα διαγράμματα που προορίζονται για δήλωση στο Κτηματολόγιο, θα πρέπει να περιέχουν μόνο την ορθή αποτύπωση-εμβαδομέτρηση του γεωτεμαχίου, ώστε να καταχωριστεί στη β.δ..

Θεωρώ λάθος τη διατύπωση (σκαρίφημα) του συναδέλφου, αν η αποτύπωσή του είναι σωστή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ να συμπληρώσω δύο υποθέσεις επιπλέον από αυτά που είπαν οι προλαλήσαντες:

1ον, πιθανόν ο συντάξας το «σκαρίφημα» να μην έχει την ειδικότητα για να υπογράψει τοπογραφικό και να το ανεβάσει στο ηλεκτρονικό σύστημα, και

2ον, πιθανόν, πίσω από την επιμονή για χρήση στο κτηματολόγιο (και μόνο), να κρύβεται η μη χρήση κατάλληλου εξοπλισμού, οπότε οι συντεταγμένες να μην έχουν ακρίβεια 2-3cm, αλλά μερικών δεκάδων cm, μπορεί και μέτρο (και ανάλογα θα έχει υπολογιστεί και το εμβαδό).

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τα ίδια υπέθεσα και εγώ για αυτό και ρώτησα ποιος και για ποιο σκοπό του το ζήτησε

οπότε ο συνάδελφος ως σκαρίφημα μπορεί να του έδωσε μέχρι και απόσπασμα με συντεταγμένες απ΄αυτά που εκδίδονται αυτόματα από το ίδιο το κτηματολόγιο μετά τον εντοπισμό του ακινήτου

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dsworks said:

2ον, πιθανόν, πίσω από την επιμονή για χρήση στο κτηματολόγιο (και μόνο), να κρύβεται η μη χρήση κατάλληλου εξοπλισμού, οπότε οι συντεταγμένες να μην έχουν ακρίβεια 2-3cm, αλλά μερικών δεκάδων cm, μπορεί και μέτρο (και ανάλογα θα έχει υπολογιστεί και το εμβαδό).

Αυτό ακριβώς ανέφερα και εγώ, μια σελίδα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! 

1) Σχετικά με τις μετρήσεις χρησιμοποίησε GPS και γεωδαιτικό σταθμό και φάνηκε αρκετά σχολαστικός. Σχετικά με τις αποκλίσεις, μου ανέφερε ότι είναι της τάξης των 20cm σε κάθε σημείο.

2) Ο Pavlos33 το υποπτεύγηκε σωστά, δυστυχώς το συμβόλαιο έχει σημαντικές αποκλίσεις από την πραγματική κατάσταση του αγροτεμαχίου... Συγκεκριμένα εχει σημαντικές αποκλίσεις στο εμβαδό και το ακίνητο περιλαμβάνει ένα ερειπωμένο κτήριο από το 1870 το οποίο δεν αναγράφεται στο συμβόλαιο.... Αλλά από την στιγμή που το ερείπιο δεν είναι αυθαίρετο, γιατί να μην μπορεί να υπογράψει την δήλωση του Ν. 651/77;

3) Και εγώ υποπτεύομαι μήπως ήθελε απλά να κάνει ο ίδιος τις μετρήσεις και να αναθέσει την σύνταξη αλλού και κάπου έχει στραβώσει η δουλειά....

Σε κάθε περίπτωση αν υπάρχει εξέλιξη θα σας ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, SotirisL said:

Στο μεταξύ μου κάνει εντύπωση γιατί μου έχει στείλει τις μετρήσεις και ένα autocad αρχείο, και από τα ελάχιστα που ξέρω ως ΗΜΜΥ, δεν φαίνεται να απαιτείται τρελή δουλειά ακόμα....

Να πω κ εγώ την ταπεινή μου γνώμη, αν και την έχουμε αναγράψει χιλιάδες φορές στο φόρουμ, αλλά είναι δύσκολο με τόσα ποστς να βρεθεί.

 

Το τοπογραφικό διάγραμμα είναι ΜΕΛΕΤΗ, που χωρίζεται σε 2 διακριτά πακέτα εργασίας:

  1. Αποτύπωση στο πεδίο, και παραγωγή ηλεκτρονικού σχεδίου αποτύπωσης. Το κτηματολόγιο κάνει αποδεκτό το παραδοτέο αυτού του πακέτου εργασίας για τις δηλώσεις.
  2. Εύρεση διαταγμάτων που ισχύουν στην περιοχή, μελέτη όρων δόμησης, τίτλων ιδιοκτησίας, εύρεση χαρτών, σύγκριση παλαιότερων μετρήσεων, σύγκριση τίτλου με αποτύπωση και αντιμετώπιση όλων των αποκλίσεων που θα βρεθούν (είναι σίγουρο ότι θα βρεθούν) και σύνταξη της δήλωσης 651. Το παραδοτέο του πακέτου 1+2 είναι ένα τοπογραφικό διάγραμμα.

Το πρώτο πακέτο εργασίας κοστολογείται στην πλειονότητα της ελληνικής επικράτειας ως μία εργάσιμη ημέρα μηχανικού.

Το δεύτερο πακέτο εργασίας ΔΕΝ κοστολογείται, το κόστος είναι ανάλογο της δυσκολίας της κάθε περίπτωσης. Στις πιό εύκολες νοικοκυρεμένες περιπτώσεις η αναλογία κόστους πακέτου 1 προς πακέτο 2 είναι 1:2, στις ακραίες δύσκολες είναι 1:20 (εκτίμηση βασισμένη στο προσωπικό μου αρχείο)

Δηλαδή αν το κόστος μιας εργάσιμης ημέρας μηχανικού είναι στρογγυλά 100 ευρώ (στρογγυλεμένο για ευκολία πράξεων), τότε το παραδοτέο του πακέτου εργασίας 1 είναι 100 ευρώ, ενώ το παραδοτέο του πακέτου εργασίας 2 κυμαίνεται στην πλειονότητα των περιπτώσεων από 300 έως 2.000 ευρώ

 

Επομένως SotirisL μπορείς να βγάλεις τα συμπεράσματά σου τί περίπου συμφωνήσατε.

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, SotirisL said:

1) Σχετικά με τις μετρήσεις χρησιμοποίησε GPS και γεωδαιτικό σταθμό και φάνηκε αρκετά σχολαστικός. Σχετικά με τις αποκλίσεις, μου ανέφερε ότι είναι της τάξης των 20cm σε κάθε σημείο.

Συνάδελφε, 20cm σε κάθε σημείο είναι ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. Τέτοιο τοπογραφικό, πέρα από απλό & χονδρικό εντοπισμό σε 5000αρο ΓΥΣ ή ορθοφωτοχάρτη, ...

...οι άλλες δουλειές για τις οποίες θα μπορούσε να είναι χρήσιμο, είναι χαρτί τουαλέτας, σκουλαρίκια για χαρταετό, προσάναμα σε κάρβουνα για μπριζόλες.

Εκτός και έχεις γράψει λάθος νούμερο και αδικώ τον (άλλο) συνάδελφο, φύγε μακριά, βρες έναν αληθινό τοπογράφο και ζήτα ένα κανονικό τοπογραφικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, dsworks said:

Συνάδελφε, 20cm σε κάθε σημείο είναι ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. Τέτοιο τοπογραφικό, πέρα από απλό & χονδρικό εντοπισμό σε 5000αρο ΓΥΣ ή ορθοφωτοχάρτη, ...

...οι άλλες δουλειές για τις οποίες θα μπορούσε να είναι χρήσιμο, είναι χαρτί τουαλέτας, σκουλαρίκια για χαρταετό, προσάναμα σε κάρβουνα για μπριζόλες.

Εκτός και έχεις γράψει λάθος νούμερο και αδικώ τον (άλλο) συνάδελφο, φύγε μακριά, βρες έναν αληθινό τοπογράφο και ζήτα ένα κανονικό τοπογραφικό.

Δεν έχω γράψει λάθος νούμερο.... αυτό μου ανέφερε... 12cm, 15cm, 20 cm σε κάθε σημείο (κάτω από 12cm δεν πέφτει πάντως).... Το επιχείρημα του ήταν πως σε αγροτεμάχιο με ελιές, 20cm αποκλιση δεν παίζει κανένα ρόλο... Επειδή και εγώ δεν έχω αίσθηση τι είναι σωστό και τι είναι λάθος και γιατί, δεν του έφερα κάποια αντίρρηση. Ούτως ή αλλως τα νούμερα αυτά μου τα ανέφερε αφότου είχε πάρει τις μετρήσεις, οπότε δεν μπορούσα να κάνω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.