Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τσιμεντοκονία ή πλάκα σκυροδέματος κάτω από πάτωμα


nik416

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα σπίτι στο χωριό και  τα δύο δωμάτια έχουν κάτω στο πάτωμα τσιμέντο, αλλά η πλάκα έχει διαφορά στο ύψος. Το ένα έχει 15 πόντους ύψος και το άλλο 9 πόντους και επειδή τα τετραγωνικά είναι λίγα στο σύνολο (20 τετραγωνικά)  έλεγα με το κομπρεσερακι να έβγαζα εντελώς το τσιμέντο και να το αλφαδιάσω όλο μαζί. Το θέμα μου είναι ότι από κάτω θα έχει χώμα. Οπότε τι πρέπει να  ρίξω εκεί;  Μπετόν ή κατευθείαν τσιμεντοκονια; Υπόψιν ότι θα μπει πλακάκι μετά. 

Edited by Pavlos33
τονισμός, ορθογραφία και σύνταξη κειμενου
Link to comment
Share on other sites

ομολογω Συνφορουμιστα οτι δεν σε πιάνω καλά. Εχει χώμα, τι ενοείς? Θα φας την πλάκα τόσο που θα βρεις χώμα? Νόμιζα όταν έχεις μια πλάκα με πάχος 15 και μια με 9, οτι θα φας την μια ώστε να έρθουν πρόσωπο. Θα την φας εσύ τόσο που να φτάσεις στον απο κάτω όροφο??

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι μονοκατοικία

IMG-b23b16e5ce5dbce4558abec1ff129a79-V.jpg

 

Για να μια πιο καληIMG_20190725_202711.thumb.jpg.b5476b05a42e8aa65f049596c8f9b5ec.jpg φωτο

 

Ο τοίχος ήταν όπως στην πρώτη φώτο σοββατισμενος και έβγαλα το σοβά για να προχωρήσω στην αρμολογιση 

IMG-5e8826b6c8eb7dd681bcdab644126e9a-V.jpg

 

Η πλάκα ήταν όλοι φουσκωμένη. Το θέμα είναι ότι βρήκα χώμα. Οπότε μάλλον θέλει σκάψιμο να κατέβω αρκετά .χαλίκι  και πλέγμα να το οπλίσω το θεμα δεν ξέρω τη πλέγμα να βάλω. Και μετά λέω μπετό 10ποντους μήπως είναι πολύ οριακά?

Link to comment
Share on other sites

αρμολόγηση σε τέτοιο τοίχο δεν γίνεται. Τον καλύτερο πετρά να έχεις.

Επίσης σε μια από της φωτο φαίνεται πως υπήρχε εσωτερικός τοίχος. Γκρεμίστηκε? 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ κάλεσε άμεσα πολιτικό μηχανικό γιατί δεν είναι το πλέγμα το πρόβλημά σου... Έχεις σοβαρότερα προβλήματα και μάλλον τα κάνεις χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

Οι τοίχοι που γκρεμίστηκαν ήταν από χώμα και άχυρο.τα σοβαρά προβλήματα πια είναι;  Το 90 τις εκατό των σπιτιών που είναι παλιά είναι σε τέτοια κατάσταση. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, nik416 said:

Εδώ νομίζω κάνουμε συζήτηση και ανταλλάσσουμε γνώμες 

Σωστά τα λες. 

Με τη μόνη διαφορά ότι ανταλλάσσονται γνώμες μεταξύ επαγγελματιών (συναδέλφων). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.