Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λάθη και παραλείψεις στην κάτοψη περαιωμένης δήλωσης Ν. 4495/17


gsf650

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
2 λεπτά πριν, ted78 said:

Ό,τι δεν επηρεάζει επιφάνεια, όγκο και ύψος δεν εμποδίζει τη μεταβίβαση του ακινήτου. 

Είναι παρηγορο για μένα μιας και το λέει μηχανικός. Συμφωνείτε και εσείς ότι και τώρα μπορεί να αποτυπωθεί στο σύστημα η καινούρια κάτοψη; Και εάν ναι θα έχει κόστος;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα εισαγωγής στο σύστημα της διορθωμένης κάτοψης. Για το θέμα του πιθανού κόστους θα πρέπει να μιλήσετε με τον μηχανικό σας.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

τι να μιλήσει με το μηχανικό για το κόστος συν/φε? 

Διορθώνει την κάτοψη και την ξανανεβάζει!!  Τι δηλαδή να τη ζητήσει και τα ρέστα!

(Πάντως και έτσι να την αφήσει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ακόμα και μεταβίβαση να γίνει)

  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

@ΚΑΝΑ Αν ήταν πελάτης μου θα έκανα αυτό που λες, αλλά δεν το θεωρώ σωστό να δώσω μια τέτοια συμβουλή στο forum, για τη δουλειά κάποιου άλλου, χωρίς να γνωρίζω την άποψη και των δύο πλευρών. 

  • Like 1
  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

και ποια μπορεί να είναι η άποψη του άλλου ? ότι δεν έκανε λάθος και ότι ο/η ερωτών/οθσα μας λέει ψέματα? ή ότι έβαλε εκεί την πόρτα γιατί εκεί θα προβλέπονταν σε τυχόν νέα διαρρύθμιση?

Εξάλλου και εσύ ο ίδιος συμφωνείς ότι αυτό το λάθος δεν επηρεάζει σε καμιά περίπτωση  την ρύθμιση? Επομένως προς τι η όλη από δω και πέρα επιπλέον συζήτηση του θέματος? έτσι για να χουμε να λέμε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν λέει αλήθεια η ψέμματα και ούτε με νοιάζει. Όπως δεν ξέρω επίσης, αν έχει κάποιες άλλες διαφορές με τον μηχανικό του και αν ψάχνει τρόπους να του ασκήσει πίεση.

Το βασικό και αυτό που συμφωνούμε είναι, ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την τακτοποίηση ακόμα και αν δεν γίνει καμία ενέργεια. Τα υπόλοιπα είναι εκ του περισσού.  

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, ted78 said:

Δεν ξέρω αν λέει αλήθεια η ψέμματα και ούτε με νοιάζει. Όπως δεν ξέρω επίσης, αν έχει κάποιες άλλες διαφορές με τον μηχανικό του και αν ψάχνει τρόπους να του ασκήσει πίεση.

Το βασικό και αυτό που συμφωνούμε είναι, ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την τακτοποίηση ακόμα και αν δεν γίνει καμία ενέργεια. Τα υπόλοιπα είναι εκ του περισσού.  

 "Τα υπόλοιπα είναι εκ του περισσού." 
 

[ελπιζω οτι εδω τελειωσαμε με το θεμα...οριστικα ]

καλημερα και καλη εβδομαδα σε όλους

 

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν συμφωνώ Δημήτρη και θα στο πω Κανα. Καθώς πρόσφατα είχα συζήτηση με Συνάδελφο και μου έλεγε πως υπάρχουν Μηχανικοί που κάνουν τακτοποιήσεις με 250 και 350€, δεν συμφωνώ ότι είναι υποχρέωση του Μηχανικού. Οταν ο ιδιοκτήτης πιέζει και ο Μηχανικός κάνει γεναιώτατη έκπτωση ζητώντας αμοιβή τακτοποίησης με 4495, 750€ και κλάμα ο ιδιοκτήτης που άλλοτε δεν έχει, στις παραλίες στις ειδήσεις όμως τους βλέπω συνέχεια και στα διόδια στην Εθνική οδό. Πρόσφατα με τον σεισμό της Παρασκευής ανακοινωνόταν στα νέα ότι έγινε τεράστιο μποτιλιάρισμα στην Εθνική και την Αττική οδό, μόνο όταν ο Μηχανικός πει, ζητάω 750 για μια εργασία των 1570€ αρχίζουν οι γκρίνιες, οι ερωτήσεις, τα ακόμα κάτι, πιο καλό κάτι κάνε μου ρε φίλε!

  • Thanks 1
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η απορία μου είναι μία.

Πως κάποιος μηχανικός σχεδίασε (δηλαδή δούλεψε) μία κάτοψη που διαφέρει από την πραγματικότητα (και ενώ έχει κάνει αποτύπωση) αλλά και από τα παλαιότερα (εγκεκριμένα?) σχέδια???

Μου φαίνεται αδιανόητο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.