Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυθαίρετη επέκταση αρωγης


Xristos stam

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα μεγάλο θέμα.... Υπάρχει μια διοροφη κατοικία αρωγής, πίσω είχε μια  ακάλυπτη αυλή. Το σπίτι αυτό ήταν παρατημένο κ δεν είχε μπάνιο. Έκανα λοιπον μια προσθήκη κ έφτιαξα μπάνιο 5.61 τ.μ στην αυλή κολλητά με το σπίτι. Θεωρείται αυθαίρετο διότι φτιάχτηκε το 2016.τωρα αυτό είναι κατεδαφιστεο; δεν υπάρχει λύση να πληρώσω το πρόστιμο; δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς «κατοικία αρωγής»?

 

1.       Ναι αν ότι κατασκεύασες είναι χωρίς οικοδομική άδεια είναι αυθαίρετο, λαμβάνει πρόστιμο που το έκανες και προσαύξηση κάθε χρόνο οσο το εχεις. + υπάρχουν και ενδεχόμενες ποινικές διαδικασίες εις βάρος σου.

2.       Ναι είναι κατεδαφιστέο

3.       Μονο αν εχεις υπόλοιπο συντελεστή δόμησης, κάλυψης και όγκου μπορείς να το νομιμοποιήσεις, αφού πληρωθούν οι υποχρεώσεις από την πρώτη άνω παράγραφο

Αν το μπάνιο το είχες κατασκευάσει με συνδρομή Τεχνικού Γραφείου – Μηχανικού μέσα στο περίγραμμα του υφιστάμενου διώροφου κτηρίου δεν θα είχες όλα αυτά τα προβλήματα.

Είχες μιλήσει με Τεχνικό Γραφείο ή Μηχανικό …..ή μπαα…. Μονο με τον μάστορα?

 

(Έχε κατά νου ότι το πρόστιμο για τις κατασκευές μετά το 2011 δεν είναι αμελητέο και πάει με την αντικειμενική τιμή αξίας του αυθαιρέτου, άρα το επηρεάζει η επιφάνεια και η τιμή ζώνης της περιοχής βασικά)

*************

57 λεπτά πριν, Xristos stam said:

Καλησπέρα, έχω ένα μεγάλο θέμα......

ναι.... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το μπάνιο φτιάχτηκε εκτός διότι δεν υπήρχε χωρος μέσα.δεν έχω μιλήσει με μηχανικό μόνοε τον μάστορα. δηλ πρέπει να το κατεδάφισω κ αν μπορέσω να βγάλω άδεια να φτιάξω άλλο; αν βγαίνει δήλ άδεια .... Ευχαριστώ για την απάντηση σας. 

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, Xristos stam said:

....δεν έχω μιλήσει με μηχανικό ...

αναθέτεις στον Μηχανικό σου να σου υποδείξει τις βέλτιστες λύσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο @Didonis , μιλάς με τον μηχανικό σου ο οποίος έχει μάλλον τις εξής δύο επιλογές.

1. Να νομιμοποιήσει την κατασκευή εάν συντρέχουν ορισμένες πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις και αφού πληρωθούν τα κατά νόμο υπολογιζόμενα πρόστιμα.

ή

2. Να σου εκδώσει νέα άδεια κατασκευής  εάν συντρέχουν ορισμένες πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις αφού όμως πρώτα κατεδαφιστεί (δεν ξέρω πως γιατί νόμιμα δεν μπορεί να γίνει ούτε η κατεδάφιση)  η υπάρχουσα κατασκευή.

Για το τι από τα δύο παραπάνω μπορεί να γίνει (και εάν μπορεί να γίνει κάτι), μόνο ο μηχανικός σου γνωρίζει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.